IID_logo

سنت شکنی معبد آیز

سنت شکنی معبد آیز
معبد مقدس شینتو سنت دیرینه خود را با گشودن درهایش به روی ادیان دیگر شکسته است و به پیروان مذاهب دیگر اجازه داده  تا از این معبد بازدید کنند و در مراسم آیینی آن شرکت جویند.
معبد آیز مقدس‌ترین معبد ژاپن است. شهرت آن به این خاطر است که بنا بر سنتی آیینی به نام شیکینن سنگو این معبد هر بیست سال یکبار به کلی ویران و دوباره ساخته می‌شود. این مکان در میان جنگلی از سروهای ژاپنی محصور است. از آنجایی که برای ساخت معبد از چوب این درختان استفاده می‌شود این درختان نیز در فرهنگ ژاپنی مقدس اند. اولین معبد در سال ۳۰۰ بعد از میلاد بنا شد و اولین بازسازی آن در سال ۶۹۲ بوده که از آن تاریخ تا به امروز این معبد به طور مرتب هر بیست سال یک بار بازسازی شده است. آخرین بازسازی در اکتبر ۱۹۹۳ صورت گرفت. ساختمان‌های مدرن معبد بر اساس همان معماری معابد قدیمی بنا می‌شوند.

Ise shrine
Ise shrine

مکانی با چنین تاریخ غنی و طولانی و چنین سنت زنده‌ای اغلب در اختیار اجتماع مومنان به شینتو قرار می‌گرفت و درهای آن به روی کسانی که به این آیین اعتقاد ندارند بسته بود. با این حال سالانه زائران بسیاری از این معبد دیدن می‌کنند ( به طور متوسط هشت میلیون نفر).توریست‌ها و افراد خارجی پیش از این اجازه ورود به این معبد را نداشتند که از ماه جولای ۲۰۱۴ این امکان در اختیار آنها نیز قرار گرفته است

بعد از این گشایش افراد از همه ادیان و فرق‌ها با سر وشکل مذهبی خودشان و با حفظ تمام تفاوت‌های ظاهری در این معبد حضور پیدا کرده‌اند. هندوها، بودائی‌ها، مسلمانان، مسیحی‌ها، سیک‌ها، لوترین‌های اسکاندیناوی، کاتولیک‌های آفریقایی و باپتسیت‌های آمریکایی همه با هم و در کنار هم با لباس‌های خاص خودشان در این معبد آمد و رفت می‌کنند. در این معبد به روی همه انسان‌های جویای معنویت باز است. جالب است بدانیم که از زمان باز کردن معبد به روی پیروان ادیان دیگر تعداد بازدید کنندگان از ۱۴ میلیون نفر در همین دو سه ماه اخیرگذشته است.

جالب است به این نکته نیز اشاره کنیم که سال ۲۰۰۰ نمایندگان آیین شینتو در کنفرانس بین المللی اتحاد ادیان و گفتگو با محوریت مسائل زیست محیطی شرکت کردند و ضمن صدور بیانیه ای اعلام کردند که انسان‌های معنویت گرا تنها در ژاپن زندگی نمی‌کنند بلکه در همه جای جهان حضور دارند و ما از آنها دعوت می‌کنیم که متحد شوند و اولین گام ها را برای نجات محیط زیست بردارند.

نشانه دیگری که حاکی از گشودگی ژاپن به سوی جهان است برگزاری اولین کنفرانس بین المللی سنت برای آینده در این کشور است. این کنفرانس از سری برنامه های مذهبی سازمان ملل در گرد هم آوردن رهبران مذهبی جهان برای تبادل نظر درباره وضعیت اقتصادی سیاسی و اجتماعی جهان است و فرصت حضور در آن تا آخر سال میلادی امسال اعلام شده است. این اقدامات بخشی از اهداف برنامه های توسعه پایدار است که به معیاری فراگیر برای ارزیابی وضعیت تمام کشورهای جهان با توجه به فعالیت آنها در راستای تغییرات زیست محیطی اب و هوایی و افزایش جمعیت تبدیل شده است.

به نقل از سایت اخبار مذاهب جهان