محکومیت گسترده اخراج معلم محجبه از مدرسه‌ای در کانادا

🔸 اخراج یک معلم کانادایی به دلیل داشتن حجاب در کلاس درس باعث محکومیت گسترده قانون بحث برانگیز لایحه ۲۱ در استان «کِبِک» کانادا شده است.
منتقدان می‌گویند این قانون اقلیت‌های مذهبی و قومی را از پایبندی به فرهنگ و اعتقاداتشان محروم‌می‌کند.
اوایل ماه جاری به معلمی با نام فاطمه انواری در شهر «چلسی» ایالت کبک کانادا، گفته شد از این پس اجازه نخواهد داشت به شغل خود ادامه دهد، چرا که پوشش سر وی با لایحه ۲۱ قانونی که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد، مغایرت دارد.
بر اساس این قانون، کارمندان دولتی «کبک» از جمله افسران پلیس، وکلا، قضات و معلمان از پوشیدن «نماد‌های مذهبی» منع می‌شوند.

در همین زمینه، رسانه نشنال پست کانادا در گزارشی به نقل از دفتر “جاستین ترودو” نخست‌وزیر فدرال کانادا نوشت: “در کانادا هیچ‌کس نباید شغل خود را به‌خاطر لباس پوشیدن یا اعتقاد مذهبی از دست بدهد. ما درهای گفت‌وگوی حقوقی درباره این قانون در دادگاه را نبسته‌ایم.”
لایحه ۲۱ کبک در سال ۲۰۱۹ به‌منظور حفظ “لائیسیته و سکولاریسم” در ارایه خدمات همگانی ارایه شده است. این لایحه که بهار ۲۰۲۱ توسط دادگاه کبک تایید شد، به دلیل هدف قرار دادن مسلمانان، سیک‌ها و یهودیان مورد انتقاد قرار گرفته است. رهبر حزب لیبرال در جریان مناظره انتخابات اخیر فدرال در سپتامبر امسال، این قانون را تبعیض‌آمیز خواند و از تصویب‌کنندگان این قانون خواست در این باره عذرخواهی کنند.
فرانسوا لگو” نخست‌وزیر کبک و فرانسوا وین دالی” رییس موقت هیات مدرسه‌های غرب کبک و همچنین انجمن آزادی‌های مدنی کانادا (CCLA)، شورای ملی مسلمانان کانادا و سایر گروه‌ها، به اخراج این معلم اعتراص کرده‌اند و برخی نیز با ارائه دادخواستی خواهان لغو قانون ۲۱ شده‌اند.
تعدادی از مادران و پدران، دانش‌آموزان و دیگر اعضای جامعه، سه‌شنبه همین هفته گردهم آمدند تا حمایت‌شان از انواری را اعلام کنند.
همچنین عدادی از معترضان که حدود ۱۵۰ نفر بودند در چند صد متری دفتر “رابرت بوسی‌یر” نماینده مجلس ملی کبک که نماینده منطقه انتخاباتی گاتینو بود، گردهم آمدند و تابلونوشته‌هایی در اعتراض به این تصمیم در دست داشتند🔸