IMG_20210718_083537_749

غاز مراسم حج تمتع زیر سایه همه‌گیری کووید۱۹

مراسم حج تمتع امسال به دلیل شرایط بهداشتی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ همانند سال گذشته با تعداد محدودی از مسلمانان ساکن عربستان سعودی از روز شنبه آغاز شد.
این دومین سال متوالی است که همه‌گیری ویروس کرونا مقامات عربستان و برگزارکنندگان مراسم حج را بر آن داشته تا محدودیت بی‌سابقه‌ای برای شرکت در این مراسم وضع کنند.
حج تمتع امسال تنها با حضور شصت هزار مسلمان سعودی و خارجی ساکن عربستان برگزار می‌شود که برای شرکت در این مراسم مذهبی تحت شرایطی خاص برگزیده و واکسینه شده‌اند.
این دسته از زائران از میان افراد ۱۸ تا ۶۵ سال برگزیده شده‌اند. حجاج برگزیده باید ضمن دریافت دو دُز واکسن کرونا، نتیجه آزمایش‌های پزشکی که عدم ابتلای آنها به بیماری‌های مزمن را تایید می‌کند نیز ارائه دهند.
سال گذشته میلادی، همزمان با اوج همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در اغلب نقاط جهان و در حالی که هنوز کارزارهای واکسیناسیون شکل نگرفته بود ۱۰ هزار تن از مسلمانان ساکن در عربستان اجازه شرکت در مراسم حج تمتع را دریافت کرده بودند.
این در حالیست که بزرگترین اجتماع مذهبی جهان پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ میزبان بیش از ۲ میلیون و پانصد هزار مسلمان از سراسر جهان بود.
رسانه‌های محلی یک روز مانده به آغاز رسمی مراسم حج تصاویری از کعبه و دیگر بخش‌های مسجد الحرام در شهر مکه را به نمایش گذاشتند که نشان می‌داد کارگران مشغول پاک‌سازی و ضد عفونی کردن این مکان مقدس هستند.
یک مقام دولت عربستان نیز طی سخنانی در تلویزیون اعلام کرد که حجاج به گروه‌های بیست نفری تقسیم می‌شوند تا در صورت آلودگی یکی از آنها به ویروس از همه‌گیری در سطح بزرگ‌تر جلوگیری به عمل آید.

به گزارش یورونیوز وزارت حج عربستان علاوه بر وضع تدابیر سخت‌گیرانه برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به مقررات بهداشتی،‌ کارت الکترونیکی ویژه‌ای موسوم به «کارت حج» را در اختیار زائران قرار داده تا آنها بتوانند بدون تماس و ارتباط‌های معمول به کمپینگ‌ها و هتل‌ها دسترسی پیدا کنند و از امکانات تدارک دیده شده برای حمل و نقل حجاج به اماکن مقدسه نیز بهره‌مند شوند.
مقامات سعودی پیش‌تر نیز از طرحی آزمایشی برای توزیع بطری‌های آب زمزم میان حجاج رونمایی کرده بودند که در مراسم حج تمتع امسال قرار است عملیاتی شود