ده هزار دلار پاداش برای شاکیان سقط جنین در تگزاس

صف‌آرایی تازه کلیسا محافظه‌کاران در آمریکا: ایالت تگزاس با پرداخت پاداش، مردم را تشویق می‌کند که از موارد سقط جنین در هفته ششم بارداری به بعد در کلینیک‌ها شکایت کنند. طبق لایحه‌ “ضربان قلب” کورتاژ از هفته ششم به بعد مجاز نیست.

ایالت تگزاس قانونی به جریان انداخته که شکایت از کلینیک‌هایی را که سقط جنین انجام می‌دهند، مشمول ده هزار دلار پاداش می‌کند.‌

در هفته ششم حاملگی صدای قلب جنین را می‌توان در معاینات پزشکی شنید و لایحه قانونی مربوطه بر همین اساس “ضربان قلب” نام دارد.

گرگ ابوت، فرماندار جمهوریخواه تگزاس این لایحه را در ماه مه امضا کرده و بررسی روزنامه “نیویورک تایمز” نشان می‌دهد که قانون جدید و سختگیری‌ها چه مشکلات و پیامدهایی برای کل آمریکا به بار آورده‌اند.
تفاوت امر با سایر موارد در این است که مجریان قانون این بار برای پیاده کردن آن به مردم متوسل شده‌اند. شهروندان آمریکایی اعم از این که ساکن تگزاس یا ایالت‌های دیگر باشند، می‌توانند از دست اندرکاران سقط جنین شکایت کنند و به ازای هر پرونده موفق، ده هزار دلار جایزه بگیرند. ایالت تگزاس حتی هزینه‌های مربوط به تشکیل پرونده و دادگاه را نیز بر عهده می‌گیرد. به عبارت دیگر، ایالت تگزاس مردم را تشویق می‌کند تا امور جاری در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی را زیرنظر بگیرند.
قانون “ضربان قلب” در ایالت‌هایی جریان دارد که جمهوری‌خواهان در راس آنها هستند.

سقط جنین از موضوعات محوری در کارزارهای انتخابات آمریکا نیز هست. جمهوریخواهان، محافظه‌کاران و گروه‌های مذهبی از مدافعان منع آن هستند.

منبع: دویچه‌وله