c6ef73a6-a6e6-4b63-834a-ed23d9fe8710

بازنگری در عرصه و حریم کلیسای تاریخی «مارسرگیز» ارومیه

🔸مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به کلیسای تاریخی مارسرگیز ارومیه بازنگری شد.
در سال های اخیر واکنش های نسبت به ساخت و سازها در جوار کلیسای تاریخی مارسرگیز ارومیه بالا گرفته است. به گفته ویلسون یونان، مسئول کلیسا، «این بنا، حدود ۱۸ قرن است که دست نخورده باقی مانده است»؛ اما اکنون ساخت وسازها این اثر تاریخی را تهدید می کنند.

سال گذشته یونان، مسئول کلیسای مارسرگیز ارومیه بیان کرد: «از چهار سال پیش ساخت و سازهای غیرقانونی در محدوده کلیسا آغاز و ساخت و سازها باعث ایجاد شکاف هایی در دیوار حیاط کلیسا شده است، همچنین در پشت محوطه کلیسا که قبرستان قرار دارد، ساخت و سازهای انجام گرفته و متاسفانه تاکنون نتیجه‌ای در قبال پیگیری هایی که در این راستا انجام دادیم، به دست نیاورده ایم».

امروز جلیل جباری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: نامه ابلاغ این بازنگری در عرصه و حریم کلیسای مارسرگیز ارومیه نیز از طرف وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار آذربایجان غربی ارسال شده که این اقدام نشان‌دهنده توجه به آثار تاریخی و ممانعت از ساخت‌وساز‌های انجام شده در حریم این آثار است.
وی افزود: در این نامه همچنین آمده است که محدوده حریم این کلیسا تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوده و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب قانون پنجم مجازات‌های اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب و مرتکب مجازات‌های قانونی خواهد شد🔸

منبع:وبسایت آخرین خبر