4172

پاپ فرانسیس با بازماندگان بومی مدارس کاتولیک کانادا دیدار خواهد کرد

🔸به گزارش گاردین پاپ فرانسیس موافقت کرده است تا با بازماندگان بومی کودکان کشته شده در مدارس کاتولیک کانادا در ماه دسامبر دیدار کند،هدف از این دیدار عذرخواهی پاپ از بومیان به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در سوء استفاده و مرگ هزاران کودک در مدارس شبانه‌روزی کاتولیک است. کنفرانس کانادایی اسقفان کلتولیک اعلام کرد که پاپ فرانسیس از سه گروه از اسقفان و بومیان دعوت کرده است تا در واتیکان حضور یابند. این دیدارها ابتدا به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و سپس دیدار نهایی با حضور همزمان هر سه گروه خواهد بود.
به گزارش گاردین واتیکان هنوز خبر این دیدار را تایید نکرده اما پرتال اخبار داخلی واتیکان درباره بیانیه اسقفان کانادا گزارشی را منتشر کرده است.
در بیانیه اسقفان کانادا آمده است که هیئت‌هایی از نجات یافتگان این مدارس،رهبران بومی، خانواده قربانیان و اسقفان کانادا با پاپ دیدار خواهند کرد.
در هفته‌های اخیر رادارهای قابل نفوذ در زمین چندین گور دسته‌جمعی در سه مدرسه شبانه‌روزی کلیسای کاتولیک پیدا کرده‌اند که صدها کودک در آنها بی هیچ نام و نشانی دفن شده بودند.‌
از قرن نوزدهم تا دهه ۷۰ میلادی در قرن بیستم بیش از ۱۵۰ هزار کودک بومی به اجبار به مدارس شبانه روزی کاتولیک برده شدند تا در فرهنگ جامعه مدرن کانادا ادغام شوند. هزاران کودک به دلایل مختلف از جمله بیماری از بین رفتند و بسیاری از آنها هرگز به خانه باز نگشتند.

در روزهای اخیر از جمله در روز جشن ملی کانادا در ایالت آلبرتا به ۱۰ کلیسا حمله شده است. پلیس این حملات را با خشم بومی‌ها از ‌کشف اجساد کودکان بومی و بی‌عدالتی سابقه‌دار مرتبط می‌داند.

در شهر کلگاری نیر روی در کلیسا با رنگ نارنجی و قرمز نقش‌هایی را کشیده‌اند. اقداماتی که رئیس کابینه آلبرتا “مخوف” توصیف کرده است.

کشف گورهای بی‌نام کودکان باعث شده که عده‌ای خواهان لغو جشن ملی “روز کانادا” در اول ژوئیه شوند.