ادامه اعتراضها در هند به قانون جدید شهروندی اقلیت های دینی غیرمسلمان و افزایش بازداشتها

🔸با ادامه حضور ده‌ها هزار معترض در خیابان‌ها علیه قانون جدید تابعیت در هند، تدابیر دولت و نیروهای امنیتی هند علیه معترضان سخت‌گیرانه و محدودکننده‌تر شده است.
بر اساس این قانون دریافت تابعیت هندی برای مهاجران غیرمسلمان بنگلادش، پاکستان و افغانستان سهل‌تر می‌شود.
اصلاح قانون اعطای شهروندی که حدود ده روز پیش در پارلمان هند به تصویب رسید با اعتراض‌های فراوان در برخی استان‌های شمال شرق و نزدیکی مرز بنگلادش روبرو شد که در ادامه به شماری دیگر از استان‌ها و دهلی‌نو نیز کشیده شده است.

منتقدان این قانون که اکثرا مسلمان هستند میگویند با این قانون برای نخستین بار حق شهروندی با تعلقات مذهبی پیوند خورده و این مغایر با قانون اساسی هند است
بخشی دیگر از مخالفان نیز قانون جدید را نشانه ای از قدرت گرفتن هندوها و استقرار دولتی هندو میدانند. به باور آنها حکومت دینی ناقض اصل سکولاریسم است که در قانون اساسی هند بر آن تاکید شده است.
ساکنان مناطق هم‌مرز با بنگلادش هم نگرانند که با قانون جدید موج گسترده‌ای از مهاجران غیر مسلمان از این کشور و دو همسایه دیگر (افغانستان و پاکستان) به سمت هند سرازیر شوند.
به همین دلایل موج مخالفتها گسترش بسیار یافته و به گزارش رادیو آلمان تا کنون شش کشته و صدها تن بازداشت شده اند. تعداد افراد بازداشت شده به طور رسمی مشخص نیست.
به گزارش دویچه وله یکی از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی هند نیز اعلام کرده که به دستور دولت ارتباط تلفن‌های همراه با شبکه جهانی اینترنت را در بخش‌های از پایتخت قطع کرده است🔸