3036

زیارت مجازی، تجارتی جدید در دنیای واقعی

به گزارش گاردین اخیراً سازمانهای یهودی بسیاری در اورشلیم راه اندازی شده است که به زائران مسیحی و یهودی خدمات زیارتی مجازی ارائه میدهد. کار این سازمانها نائب الزیاره شدن از طرف مومنانی است که نمیتوانند به این شهر سفر کنند و پای دیوار ندبه دعا بخوانند.

بیت المقدس از قدیمیترین شهرهای جهان است و برای پیروان هر سه دین ابراهیمی اهمیت اساسی دارد.

در گزارش گاردین آمده است، امروزه خیریه‌های بسیاری وارد بازار تجارت زیارت شده اند و به کسانی که شوق زیارت دیوار ندبه و دیگر اماکن مقدس اورشلیم را دارند، خدمات زیارتی مجازی ارائه میکنند.

مثلا وب سایت دعا در سرزمین مقدس (Holy Land Prayer) فهرستی از خدمات زیارتی خود را ارائه کرده است که قیمت آنها از ۱۵ دلار تا ۴۰ دلار متفاوت است. از جمله این خدمات دعاهای خاصی است که یک کشیش در کلیسای مقبره مقدس در ساعات مختلف روز می‌خواند. مسیحیان معتقدند این کلیسا محل تصلیب و دفن و بازگشت مجدد اوست.

از دیگر خدمات نیابتی این سازمانهای زیارتی روشن کردن شمع و قرار دادن عکس درخواست دهنده در کنار این شمع در مکانهای مقدس مورد نظر است. فیلم انجام مراسم برای درخواست کننده ایمیل میشود.

رئیس وب سایت دعا در سرزمین مقدس به گاردین گفته است ماهانه بالغ بر هزار نفر درخواست دعا و زیارت نیابتی دارند و مبالغی را نیز نذر این اماکن مقدس میکنند که ما برای آنها این نذورات را انجام میدهیم.

وبسایتهای دیگری نیز با امکانات متفاوتی مثل خواندن دعا به زبانهای دلخواه مومنان در این زمینه فعالند. افراد در این وب سایتها با پر کردن فرمی مخصوص تعیین میکنند که چه کشیشی (ارتدوکس، کاتولیک، پروتستان) و به کدام زبان برای آنها چه دعایی را بخواند. برخی نیز از همین طریق درخواست اجرای مراسم شفابخشی میکنند.

رئیس وب سایت «بهشت بندگی»، که خدمات فوق را ارائه میدهد به گاردین گفت اماکن مقدس باید در اختیار همه مومنان باشد. وی افزود درخواست های بیشماری روزانه از طریق فیس بوک دریافت میکند و قرار است به زودی نرم افزار زیارتی برای نصب بر روی تلفن همراه منتشر کنند.

خدمات این وبسایتها برای یهودیان متفاوت است. آنها دعاها و آرزوهای مومنان یهودی را پرینت گرفته و در دیوار ندبه قرار میدهند.
یکی از وب سایتهای خدمات رسان با نام «خدمات عریضه رسانی دیوار ندبه» ۲۹ دلار برای رساندن عریضه ها در طی سی روز به دیوار مقدس دریافت میکند و برای رساندن ۲۴ ساعته دعا به پای دیوار ندبه ۷۹ تا ۹۹ دلار دریافت میکند.