romanian-peoples-salvation-cathedral-f88ea93c-a905-4918-ba74-0ff90f2d08d-resize-750

افتتاح مرتفع ترین کلیسای جامع ارتدوکس جهان در بوداپست

ده ها هزار نفر مسیحی روز یک شنبه ۴ آذر، در افتتاحیه کلیسای جامع جدید ارتدوکس در بخارست شرکت کردند، این حضور پر رنگ به رغم انتقادات مخالفانی رخ داد که میگفتند هزینه سنگین ساخت چنین کلیسایی میتوانست خرج امور عام المنفع تری مثل ساخت بیمارستان یا مدرسه در رومانی شود. رومانی یکی از فقیرترین کشورهای اتحادیه اروپاست.

این مراسم که با حضور خیلی عظیم مومنان رومانیاییی برگزار شده بود، بعد از اتمام عشای ربانی که از سوی اسقف ویژه واتیکان صورت گرفت به خشونت کشیده شد. افراد حاضر در رو به روی این کلیسای جامع که ساعتها در بیرون در منتظر بودند به قصد دیدن این کلیسا آمده بودند که به دلیل ازدحام جمعیت با ممانعت پلیس ضد شورش مواجه شدند.

بنا به گزارش رسانه های رومانی، ۸۲ نفر از حاضران در این مراسم به مراقبتهای پزشکی نیاز پیدا کردند. بیشتر مصدومیتها به دلیل افت فشار در سرما بوده است.

قرار است ساختمان این کلیسای مجلل در سال ۲۰۲۴ به اتمام برسد. بنای این کاتدرال در ۱۴ هزار متر مربع ساخته شده است و با ۱۲۰ متر ارتفاع دومین کلیسای مرتفع جهان و مرتفع ترین کلیسای جامع ارتدوکس است. ظرفیت این کلیسا برای مراسم عشای ربانی ۵۰۰۰ نفر است. این بنا تاکنون ۱۱۰ میلیون یورو هزینه در براداشته است.

۸۸ درصد از جمعیت رومانی معتقد به کلیسای ارتدوکس هستند.