900

ترس از خفگی در صف‌های طویل بازدید از موزه‌های واتیکان

مسئولان واتیکان در حال بررسی اعمال محدودیت در بازدید از موزه های واتیکان هستند. این تصمیم بخاطر نگرانی از خفگی بازدید کنندگان به دلیل جمعیت زیاد بازدید کننده گرفته می‌شود. سالانه شش میلیون نفر از مجموعه موزه های واتیکان دیدن میکنند. این موزه ها از ۵۴ گالری تشکیل شده اند که مجموغه های نفیس و ارزشمندی از گنجینه های هنری را که پاپ های کلیسای کاتولیک طی قرنها جمع آوری کرده اند یا هدیه گرفته اند در خود جای داده اند. این موزه ها مانند دیگر مراکز دیدنی ایتالیا هم اکنون هیچ محدودیتی در پذیرش بازدید کنندگان به صورت روزانه ندارند.
منبع ناشناسی که نخواست نامش ذکر شود به گاردین گفته است روزانه حداقل ده نفر در صف طویل دیدار از این موزه ها به دلیل جمعیت زیاد و سرعت کم حرکت صف از حال میروند. نمازخانه سیستین بیشترین بازدیدکننده را دارد و بنا به همین گزارش عده زیادی در صف بازدید از این نمازخانه یا مجروح میشوند یا دچار حمله پنیک میشوند.
آژانسهایی که تورهای موزه گردی را هدیت میکنند سالانه ۲۵۰ یورو برای دریافت حق مجوز به این موزه ها پرداخت میکنند. تعداد بازدیدکنندگان در روزها تابستان به سی هزار نفر در روز میرسد. این آزانسها میگویند در دمای چهل درجه تابستان فقط کلیسای سیستین دارای شرایط تهویه است.
این آزانسها میگویند با اینکه نمازخانه سیستین چندین خروجی اضطراری دارد اما تنها دو خروجی آن باز است.
مدیر یکی از این تورها به گاردین گفت: مساله امنیت در این موزه ها نادیده گرفته شده است زیرا با این جمعیت انبوه اولین حسی که در موزه ایجاد میشود حس به دام افتادن و خفگی است. افراد به سختی میتوانند پاهای خودشان را ببینند. جمعیتی تا این حد زیاد در یک فضای بسته بسیار خطرناک است. اتفاقی که در مکه افتاد هم دقیقا به خاطر ازدحام جمعیت بود و ما نگرانیم این اتفاق در موزه های واتیکان هم بیفتد.
حدود سه هزار تور در موزه های واتیکان مشغول به فعالیتند. یکی از بازدید کنندگان میگوید سال گذشته در ازدحام جمعیت به زمین خورده و پایش شکسته است
باربارا جاتا که سال ۲۰۱۶ به عنوان رئیس موزه های واتیکان از طرف پاپ فرانسیس منصوب شد میگوید ما تمام تلاشمان را انجام میدهیم تا قوانین بازدید از موزه را از سال ۲۰۱۹ تغییر دهیم و محدودیت هایی در تعداد بازدید روزانه از موزه ها اعمال کنیم.