3000

اعتراض فعالان مدنی اسپانیایی به دستگیری ویلی تولدو به اتهام «کفرگویی»

فعالان اجتماعی و حقوق بشری اسپانیا بعد از بازداشت ویلی تولدو، بازیگر اسپانیایی، به اتهام کفرگویی، با صدور بیانیه‌ای خواهان پایان دادن به نقض حقوق آزادی بیان در این کشور شدند..

حواشی بازداشت این هنرپیشه مشهور تلویزیون و سینمای اسپانیا بدلیل «کفرگویی» بار دیگر بحث آزادی بیان را در این کشور داغ کرده است.

ویلی تولدو بعد از انتشار متنی در صفحه فیس بوک خود دوبار به دادگاه احضار شد، اما از حضور در دادگاه سرباز زد.  وی بار دیگر هفته گذشته به دادگاه احضار و به دستور قاضی دستگیر شد. .

قاضی دادگاه دلیل بازداشت را نه «کفرگویی»، که جرم تعریف شده در اسپانیای دموکراتیک نیست، بلکه عدم تمکین به دستور دادگاه عنوان کرد:

ویلی تولدو روز پنج شنبه پس از حضور در دادگاه آزاد شد. با این حال انتقادات فراوانی از ساختار قضایی اسپانیا مطرح شده است و بسیاری از منتقدان معتقدند بازداشت این بازیگر نشانه ای از بازگشت به زمان دیکتاتوری فرانکو محسوب می شود.

در بیانیه این گروه آمده است در دورانی که بسیاری از رژیمهای استبدادی به بهانه کفرگویی، اقلیت های دینی و غیر دینی را تحت آزار قرار میدهند، دولت اسپانیا نیز باید مانند کشورهایی دانمارک، نوروژ، ایسلند و فرانسه که در سه سال گذشته این قاننون را لغو کرده‌اند، مانع از احضار شهروندان به دلیل اعتقادات مذهبیشان به دادگاه شود.
آنها از نخست وزیر اسپانیا خواسته اند با تمام افرادی که به دلیل اعتقاداتشان در سراسر جهان تحت شکنجه و تعقیب هستند، همدلی کند و قانون جزایی کفرگویی در اسپانیا را لغو نماید