2813

حجاب رهبر اتحادیه دانشجویان سوربن جنجال آفرید

دو هفتۀ گذشته حجاب در فرانسه در مرکز بحث و گفتگوهای رسانه‌ای و غیر رسانه‌ای به یک موضوع ملی تبدیل شده است، شروع این جریان به ۱۲ ماه می بر میگرد که لورن بوه، فعال سیاسی و اجتماعی فرانسوی، معروف به گلادیاتور سکولاریسم، در صفحه فیس بوک خود عکسی را که از یک مصاحبه در تلویزیون گرفته بود منتشر کرد، این عکس چهرۀ رهبر انتخاب شدۀ اتحادیه ملی دانشجویان سوربن را نشان میداد که از قضا یک دختر مسلمان محجبه بود. این مصاحبه دربارۀ اعتراض دانشجویان به اصلاحات دولتی بود، اما توجه بوه به موضوع مصاحبه جلب نشد، بلکه این حجاب مریمپوگوت بود که سبب واکنش وی شد.

بعد از این پست فیس بوک، افراد و طیف های مختلف درباره انتخاب شدن مریم پوگوت به مقام رهبری اتحادیه ملی دانشجویان واکنش نشان دادند. ازجمله جولین درای عضو سابق این اتحادیه گفت انتخاب این دختر جوان محجبه به معنای شکست تمام تلاشیهای ما در دانشگاه  بوده است. وزیر امور داخلی فرانسه اعلام کرد ظاهر و پوشش مریم پوگوت را تکان دهنده  توصیف کرد.

مجله طنز شارلی ابدو نیز پوشش این دختر جوان را دست مایه انتقاد از مسلمانان کرد.
از سوی دیگر کسانی نیز این حجم از مخالفت و حمله را بی معنا و آزادی ستیزانه میدانند و میگویند مشکل این دانشجوی مسلمان این است که جرات کرده و به اعتقادت دینی خود پایبندی نشان داده است و با توانایی که داشته در جایگاه رهبر اتحادیه دانش جویان سوربن قرار گرفته است. چطور ممکن است از کسی انتظار داشته باشیم هم به نحوی رادیکال پیشرو باشد و هم اعتقاداتش را انکار کند؟ ان مارسه، دبیر رپابلیکا و رهبر سابق اتحادیه دانشجویان سوربن در  دفاع از پوگوت  گفت به نظر من هر دانشجویی حق دارد ظاهر و پوشش خود را انتخاب کند و این مطلقا به هیچ کس ارتباط ندارد.

در این میان اتحادیه دانشجویی ضمن حمایت از دانشجوی محجبه گفت: پوگوتو مورد حمله قرار گرفته زیرا یک زن، یک مسلمان و یک دختر محجبه است و از همه مهمتر اینکه او یک دانشجو در مقام اتحادیه دانشجویی و مخالف سیاست های آن ها است.