شکایت خواهران روحانی واتیکان از ساختار مردسالار کلیسای کاتولیک

 

🔸نشریه‌ای در واتیکان به تازگی گزارشی دربارۀ استثمار راهبه‌های واتیکان منتشر کرده است . در این گزارش راهبه‌هایی که سال‌هاست در واتیکان زندگی میکنند لب به اعتراض گشوده و می‌گویند احساس می‌کنند که مردان کلیسا از آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند و زندگی آنها را محدود به کار‌های یدی و خدمات خانه‌داری کرده‌اند. آنها می‌گویند ساختار سلسله مراتبی مرد سالار واتیکان باید اصلاح شود و مردان واتیکان باید دست از بدرفتاری و سوء استفاده بردارندد و با آنها مانند خدمتکاران ارزان قیمت رفتار نکنند. .

در این گزارش که در نشریه «زنان، کلیسا و جهان» منتشر شده است کارهای روزانۀ خواهران روحانی اینطور توصیف شده است: شستشوی لباس‌ها، اتو کشیدن، آشپزی و آماده سازی میز غذا (صبحانه، ناهار، شام) برای کاردینال‌ها و اسقف‌ها و کشیش‌ها.
این یادداشت بر اساس گزارش چند راهبه که نخواستند نامشان فاش شود تنظیم شده است. آنها می‌گویند بابت این کارهای تکراری و توان فرسا، دستمزد گاه به گاهی و بسیار کم دریافت می‌کنند. در بسیاری از موارد، راهیه‌هایی که سوگند فقر خورده‌اند، بابت کارهای خود دستمزد دریافت نمیکنند و به عنوان بخشی از وظایفشان به محل اقامت کشیشان مرد فرستاده می‌شوند تا کارهای روزمره اقامتگاه را انجام دهند.
پیش از این راهیه‌هایی که مسئول امور خانگی اقامتگاه‌های مردان کلیسا بودند، ملیت اروپایی داشتند اما در سال‌های اخیر اکثر این افراد از آفریقا، آسیا و کشورهای در حال توسعه به واتیکان می‌ایند .
بر اساس سخنان یکی از خواهران روحانی، مردان کلیسا به ندرت از خواهران روحانی دعوت می‌کنند که بر سر یک میز بنشینند و آنها ناچار باید غذایشان را به تنهایی در آشپزخانه صرف کنند.
یکی از خواهران روحانی می‌گوید برخی از این راهبه‌ها دارای مدرک تحصیلی دکترا در برخی از رشته‌ها مثل الهیات هستند، اما بی هیچ توضیحی به آنها حکم می‌شود که به آشپزخانه بروند و ظرفها را بشویند که با تخصص و شأن آنها همخوانی ندارد.
در سال ۲۰۱۶، پاپ فرانسیس به مردان و زنان کلیسا توصیه کرده بود که اگر احساس می‌کنند به جای خادم بودن، خدمتکار شده‌اند، باید جرأت داشته باشند و «نه» بگویند. به نظر می‌رسد خواهران روحانی معترض به توصیه پاپ فرانسیس عمل می‌کنند🔸
@religions