3500

کنترل ژنتیکی مسلمانان در چین

به گزارش دیده بان حقوق بشر، دولت چین برنامه گسترده خود برای جمع ‌آوری اطلاعات زیستی (جمع آوری DNA، اثر انگشت و دیگر اطلاعات بیومتریک) مسلمانان اویغور در غرب چین را آغاز کرده است. مقامات رسمی چین پایگاه داده‌ای درست کرده اند که در آن اطلاعات خونی و زیستی تمام افراد ۱۲ تا ۶۵ سال در سین کیانگ (ایالت مسلمان نشین چین) برای کنترل آنها ثبت و ضبط میشود. ناظران میگویند این اقدام یعنی ایجاد یک زندان به وسعت یک استان .

منطقه سین کیانگ محل زندگی یازده میلیون مسلمان ترک زبان است.  سین‌کیانگ در سال‌های اخیر شاهد موجی از حملات مرگبار بوده است که دولت چین آن‌ها را به جدایی‌طلبان «اویغور» یا جنبش ترکستان شرقی نسبت می‌دهد.
بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر و تارنمای ساوت چاینا، حاکی است که چین با هزینه کردن ب هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای تهیه تجهیزات نمونه برداری از خون و آزمایش «دی ان ای» این برنامه را به تازگی عملیاتی کرده است. مقامات سین کیانگ برای تقویت اقدامات امنیتی، از سال گذشته از ساکنان این منطقه خواسته اند برای دریافت گذرنامه و یا دریافت مجوز سفرهای خارجی، نمونه‌های «دی‌ان‌ای»، اثر انگشت و صدای خود را تحویل دهند.

ساوت چاینا می نویسد؛ در صورتی که چنین موردی صحت داشته باشد، چین با تجهیزات مذکور می تواند در هر روز ۱۰ هزار نمونه «دی ان ای» در سین کیانگ بگیرد و این رقم در طول سال به میلیون ها مورد خواهد رسید.
خبرگزاری شین هوا نیز در گزارشی آورده است که سین کیانگ از لحاظ امنیتی برای چین بسیار مهم است و مقام های این کشور برای بهبود شرایط این منطقه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

این اطلاعات زیستی برای نظارت بر افراد به دلیل قومیت و مذهب متفاوت آنها جمع آوری میشود و به منظور سرکوب حقوق اساسی انها ازجمله حق آزادی بیان است. بخشی از این اطلاعات از طریق چک آپ های معمولی پزشکی جمع آوری میشود و معلوم نیست بیماران میدانند که اطلاعات پزشکی و زیستی آنها ا طریق آزمایشهای پزشکی در اختیار پلیس قرار میگیرد یا خیر.