deutsche-bahn-1260991_1920

واکنش افکار عمومی به نامگذاری یک قطار بین شهری در آلمان

شرکت قطار ملی آلمان به دلیل نامگذاری یک قطار سریع بین شهری به نام آنا فرانک، تحت حملات شدید رسانه‌ای قرار گرفته است. بنیاد آنا فرانک این اقدام را «زخم جدید»ی نامید که احساسات افرادی که تجربه دوران نازیها را داشتند دوباره جریحه دار کرد. همچنین این بنیاد با صدور بیانیه ای رسمی، نامگذاری واگن مسافربری به اسم آنا فرانک را زنده کردن تصاویر دردناک آزار و شکنجه و کشتار یهودیها در جنگ جهانی دوم خواند.
آنا فرانک نویسنده یهودی آلمانی متولد شهر فرانکفورت بود که پس از مرگش به واسطهٔ چاپ دفترچهٔ خاطرات روزانه‌اش، خاطرات یک دختر جوان, شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات بازگوکنندهٔ مستندی از تجربهٔ پنهان شدن وی و خانواده‌اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی درجنگ جهانی دوم است و یکی از شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های جهان است و چندین نمایشنامه و فیلم بر اساس آن ساخته شده‌است.
آنا و خانواده‌اش در سال ۱۹۳۳ پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان به آمستردام نقل مکان کردند و با آغاز اشغال هلند در سال ۱۹۴۰ توسط نیروهای نازی، در آن کشور گرفتار شدند. در ماه ژوئیهٔ سال ۱۹۴۲، زمانی که میزان آزار و خشونت علیه یهودیان به نهایت میزان خود رسیده بود، خانوادهٔ فِرانک به همراه چندی دیگر از دوستان یهودیشان، اقدام به پنهان شدن در اتاقهای مخفی ساختمان اداری اُتو فِرانک (پدرِ آنه) کردند. پس از ۲۵ ماه زندگی در اتاقهای مخفی، بر اثر خیانت، در ۴ اوت سال ۱۹۴۹ نهان‌گاهشان در خانهٔ شماره ۲۶۳ خیابان پرینسخراخت فاش شد و هشت یهودی از جمله آنه فِرانک دستگیر و سپس به اردوگاه آشویتس فرستاده شدند.