IID_logo

گفت و گو با اکلساندر ام شوایتزر، دبیرکل فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی آلمان

 مشروح گفت و گو

انجیل دربردارنده بهترین روش‌های گفت‌وگوی بین‌الادیان است

دبیرکل فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی آلمان اعتقاد دارد انجیل مقدس بهترین راهکار‌ها را برای گفت‌وگوی میان ادیان مختلف ارائه داده است.

گفت و گو با اکلساندر ام شوایتزر، دبیرکل فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی آلمان

——————————————————————————–

به گزارش سایت موسسه گفت‌وگوی ادیان، مصاحبه سردبیر نشریه اتحادیه کاتولیک‌های انجیلی و ” الکساندر ام شوایتزر”، دبیرکل فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی به شرح زیر است:

فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی با حضور فعال خود در سراسر جهان نقش جهانی یافته است. نظر دبیرکل این فدراسیون درباره حوادث و رویدادهای کنونی در جهان چیست؟
اولین مسئله‌ای که اکنون به خاطرم می‌رسد، چالش‌های مربوط به جهانی‌سازی یا به عبارت دیگر جهانی‌شدن است. با وجود آن که این قضیه پیامد‌‌های مثبتی نیز به همراه دارد، در کنار این امر پیامدهای منفی و دشواری نیز به همراه جهانی سازی به وجود می‌آید.
تقسیم جنبه‌های زندگی از طریق گوناگونی در مکان‌های جغرافیایی و مسائل مربوطه، تسلط یک نظام یا یک جامعه خاص بر دیگر نظام‌ها و جوامع است. در حقیقت جهانی سازی مردم را با یکدیگر بیگانه می‌کند. نباید از مشکلاتی که هم‌اکنون در زمینه گفت‌وگوی بین فرهنگ‌‌ها و یا گفت‌وگوی بین‌ ادیان وجود دارد، چشم‌پوشی کرد.
انجیل می‌تواند در همه موارد ذکر شده به ما کمک کند. انجیل این کار را از طریق متحد کردن مردم در برابر اختلافات، استفاده از رهنمودها و آیات خود درباره مسائل مختلف، رویکرد آن به مقولاتی چون گفت‌وگو و احترام، آگاهی دادن به مردم درباره ارزش‌های فردی خود یا از طریق پیام‌های دوستی و محبت انجام خواهد داد.
این که به انجیل جایگاه واقعی آن در تمام زمینه‌ها داده شود، از مسائل و موارد مهم و اساسی است که فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی به آن می‌اندیشد.
دومین مسئله‌ای که به نظرم می‌رسد، پدیده “بنیادگرایی” است. نباید وقتی نام افراط‌گرایی به میان می‌آید، ذهن ما به سوی اسلام متمرکز شود، اگر چه ممکن است تمایلات بنیادگرایانه در اسلام بیشتر از مسیحیت به نظر ‌رسد، و این به خاطر اعتقاد راسخ و ریشه‌ای آنها به مفاهیم الهی قرآن است. هر کدام از ما پیروان مذاهب مختلف دلایلی برای پرداختن به امور مربوط به خود داریم.
شاید وقتی حرف از استفاده از مقولات و احساسات مذهبی به میان می‌آید، مناقشه عراق مطرح شود، اما گذشته از جزئیات مسائل مربوط به جنگ عراق باید گفت جای تاسف است که بنیادگرایان از انجیل به عنوان توجیهی برای اعمال و رفتارشان استفاده کردند.
به همین دلیل فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی برای خنثی کردن استفاده بنیادگرایان از انجیل در بیانیه پایانی ششمین نشست خود که با حضور همه اعضا در لبنان برگزار شد، اعتراف کرده است که افراط‌گرایان از انجیل برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کرده‌اند.

سخن از گفت‌وگوی بین ‌ادیان به میان آوردید. آیا فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی در این راه اقدامی کرده است؟
گفت‌وگوی بین ‌ادیان از اهمیت خاصی در تقابل با پیشینه وقایع شایع جهان برخوردار است. به عقیده من این کتاب مقدس بهترین راهکار‌‌‌ها را برای گفت‌وگوی بین ‌ادیان ارائه می‌کند.
من نیز همچون کاردینال “کارلو ماریا مارتینی” لازم است یادآوری کنم که آشنایی با انجیل تا چه اندازه در گفت‌وگوهای بین‌الادیانی و بین فرهنگ‌ها مهم است. سراسر کتاب مقدس به این گفت‌وگوها پرداخته است، زیرا در آن داستان بندگانی از خدا آمده که بارها به سوی تماس با فرهنگ‌ها و اندیشه‌های جدید جهان که تا اندازه‌ای جذاب و تاثیرگذار است، رو می‌کنند.
فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی که در ۱۲۶ کشور جهان حضور دارد، با حقایق فرهنگی و مذهبی جهان تماس پررنگی دارد و با آنها در تعامل است. این تجربه دلیل دیگری است بر اینکه چرا این فدراسیون نقشی کلیدی در این زمینه از گفت‌وگوها ایفا می‌کند.

فدراسیون کاتولیک‌های انجیلی یک نهاد کاتولیک است. وظیفه اصلی آن در قبال کلیسای کاتولیک چیست؟
البته این فدراسیون به عنوان یک نهاد مبلغ معنوی انجیلی است. ما درک می‌کنیم که این فدراسیون یک نهاد مخصوص برای فعالیت‌های امور معنوی است، اما به عنوان یک بنیاد انجیلی، نهادی است وابسته به دیگر نهادهای فعال در امور معنوی.
شورای واتیکان این وظیفه را تایید کرده است. این شورا اعتقاد دارد که انجیل نقشی اساسی در ایمان و زندگی مسیحیان بازی می‌کند.

آیا آرزوی خاصی برای نهاد خود دارید؟
آرزو دارم که ما بتوانیم به مردم کمک کنیم که راحت‌تر به انجیل و مفاهیم آن دسترسی داشته باشند تا بتوانند به وسیله آن به رونق ایمان و زندگی خود کمک کنند. پیام‌های انجیل در مسائل مربوط به زندگی مهم است. وقتی انجیل در زندگی مردم وارد شود، همه به یک واژه واحد که همانا خداوند است، می‌رسند و این واژه به همه مردم در سراسر این دنیای خاکی کمک می‌کند و آنها را در پناه خود قرار می‌دهد.