IID_logo

گفتگو با طلعت تاج الدین-مفتی اعظم هیئت مرکزی مسلمانان روسیه

مشروح گفت و گو

مفتی اعظم هیئت مرکزی مسلمانان روسیه:
مسلمانان در مقابله با توهین به پیامبر (ص) از ایدئولوژی خود دفاع کردند

“طلعت تاج‌الدین” در مصاحبه با خبرگزاری روسی “اینترفکس” به سئوالاتی در این باره و همچنین درباره مسئله آموزش مذهبی در مدارس روسیه پاسخ داده است.

گفت و گو با : طلعت تاج‌الدین، مفتی اعظم مسلمانان روسیه

——————————————————————————–

امروزه صدای اسلام رساتر از همشه به گوش می‌رسد. انتشار تصاویر اهانت‌آمیز علیه پیامبر در روزنامه “یولند پوستن” دانمارک واکنش تند و بعضاً خشونت باری از سوی جهان اسلام به همراه داشت و مسلمانان در دفاع از مقدسات خود وحدت و یکپارچگی نشان دادند.
“طلعت تاج‌الدین” در مصاحبه با خبرگزاری روسی “اینترفکس” به سئوالاتی در این باره و همچنین درباره مسئله آموزش مذهبی در مدارس روسیه پاسخ داده است.
نظر شما درباره واکنش‌های جهان اسلام به انتشار تصاویر اهانت‌بار علیه پیامبر اسلام چیست؟ در برخی از کشورهای اسلامی شاهد واکنش خشونت‌باری از سوی مسلمانان بوده‌ایم، مثل آتش زدن پرچم دانمارک و تهدید دفاتر نمایندگی این کشور در دیگر نقاط دنیا پاسخ شما چیست؟
البته واکنش‌ها تند بودند. نمی‌توان به خاطر چاپ تصویری در یک نهاد، یک کشور را تهید کرد، بلکه می‌توان مراتب خشم خود را از طریق سفارتخانه کشورها اعلام کرد.
آیا با واکنش مسلمانان علیه این تصاویر اعلام همبستگی می‌کنید؟
مردم از ایدئولوژی خود دفاع کردند. آنها از دین خود دفاع کردند و این امر قابل پذیرش است، اما تظاهرات نباید به شکلی افراطی برگزار شود. انسان‌ها در جهان متمدن باید متمدنانه برخورد کنند. اگر با نفرت به این امر پاسخ داده شود، واکنشی جز نفرت متقابل به همراه نخواهد داشت. یک مومن نباید تا این حد پیش رود.
درباره آموزش فرهنگ ارتدکس در مدارس به طور جامع بحث و تبادل نظر شده است و دعای کریسمس این روزها در مدارس مسکو برگزار می‌شود. موضع شما به عنوان یک عالم اسلامی در این باره چیست؟
تاکنون توانسته‌ایم مقدمه‌ای از تاریخ ادیان در کشور خود را به عنوان یکی از مبانی قانونی برای مدارس ارائه کنیم.
اما مبانی اسلام از مدت‌ها پیش در مدارس اسلامی در روسیه تدریس می‌شوند و این امر قابل انکار نیست، نظر شما چیست؟
مسلمانان همچون ارتدکس‌ها این حق را دارند که مبانی مذهبی خود را به فرزندان و کودکان بیاموزند. اگر مسلمانان در یک مدرسه یا کودکستان خصوصی جمع شوند آن گاه این حق را خواهند داشت که اسلام را بیاموزند، درست مثل آن چه که مسیحیان ارتدکس یا پیروان دیگر مذاهب انجام می‌دهند.
اما اگر این مدرسه یا کودکستان عمومی باشد و کودکان از ادیان مختلف در آن حضور داشته باشند، نباید آنها را اجبار کرد که از چنین مقرراتی پیروی کنند. این کار می‌تواند به صورت اختیاری انجام شود. آن چه ما در طول پانزده سال گذشته همواره بر آن تاکید داشته و داریم این است که آموزش مبانی دینی باید بر پایه‌ای داوطلبانه استوار باشد.
به عبارتی دیگر تحصیل مبانی ادیان دنیا باید اجباری باشد، اما آموزش هر دین خاص باید اختیاری صورت گیرد.