3960

تشدید خشونتها علیه مسلمانان میانمار، هزاران روهینگیایی آواره مرزهای بنگلادش شدند

کشته شدگان خشونتهای اخیر میانمار که از روز جمعه گذشته شدت گرفته به بیش از صد تن رسیده، هزاران نفر از مسلمانان استان راخین نیز به دلیل این درگیریها به مرزهای بنگلادش پناهنده شده‌اند. مقامات رسمی میانماراعلام کرده‌اند روستاهای غیر مسلمان نشین منطقه را تخلیه کرده‌اند. بنا بر گزارش رسمی از ۹۸ کشته درگیریهای جدید بودائیان میانمار با مسلمانان استان راخین، ۸۰ مسلمان روهینگایی و ۱۲ نیروی نظامی دولتی کشته شده‌اند. درگیریهای اخیر از ماه اکتبر به این سو شدیدترین درگیری در این استان مسلمان نشین بوده است.
مسلمانان روهینگیا مردم آواره‌ای هستند که هیچ نماینده‌ای در بدنۀ دولت ندارند، آنها ساکن استان راخین در غرب میانمار هستند. اگرچه قرن‌هاست که این اقلیت مسلمان ساکن منطقۀ راخین هستند اما دولت میانمار آنها را مهاجران غیر قانونی میداند که از بنگلادش به داخل مرزهای میانمار آمده‌اند. دولت حقوق اساسی این اقلیت دینی را نادیده گرفته است. بسیاری از آنها ساکن اردوگاه‌هایی هستند که در آنها دسترسی به آب سالم، غذا و بهداشت در حداقل است.
شیوه برخورد دولت بودایی میانمار با مسلمانان روهینگیا بزرگترین چالشی است که آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل صلح و از اعضای بدنه دولت میانمار با آن مواجه است. اما خانم آن سانگ سوچی در درگیریهای اخیر مسلمانان را محکوم کرده است و آنها را متهم به ساختن بمبهای دست ساز و کشتن ۳۰ نیروی پلیس کرده است. فعالان حقوق بشر با انتقاد از این سخنان خانم سوچی، گفته‌اند انتظار داشته‌اند که خانم سوچی در برابر ستمی که بر مسلمانان میرود اعلام موضع کند مه اینکه جانب حکومت برمه را بگیرد.