3125

تحقیق جدید دانشگاه جان هاپکینز: مواد روانگردان و اثر آن بر تجربه مذهبی رهبران ادیان مختلف

روزی یک کشیش کاتولیک، یک خاخام و یک بودایی به یک بار رفتند و ماده مخدر قارچ را سفارش دادند. به نظر این جمله اولین جمله یک لطیفه است اما این سناریو اخیراً نه در یک بار که در یک آزمایشگاه علمی اجرا شده است تا اثرات داروی روانگردان را بر تجربه دینی بررسی شود.
دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور از دوازده رهبر مذهبی فرقه های مختلف دینی دعوت کرده اند تا در یک مطالعه علمی شرکت کنند و با دریافت سیلوسایپین، عنصر قوی ماده مخدر قارچ، اثر این ماده را بر مغز آنها و شباهت آن با تجربه دینی مطالعه کنند
دکتر ویلیام ریچاردز، روانشناس دانشگاه جان هاپکینز و مجری این پروژه در این باره گفت:

«هدف از این آزمایش این است که ببینیم آیا یک تجربه ماورایی با مواد مخدر باعث اثرگذاری بیشتر رهبران دینی و افزایش اعتماد به نفس آنها در کارشان میشود یا خیر و اینکه این مواد چه تاثیری بر تفکر دینی آنها دارد»
وی افزود اگر چه اکثر ادیان سازمان یافته با استفاده از مواد مخدر به شدت مخالفند اما ما توانسته ایم کشیشان کاتولیک، پروتستان، ارتدوکس و یک راهب ذن-بودیست و چند خاخام را راضی به شرکت در این آژمایش کنیم. تیم ما هنوز به دنبال راضی کردن یک روحانی مسلمان و یک راهب هندوست تا بتوانیم تمام متغیرهای لازم برای این اژمایش را به درستی کنترل کنیم. روند اجرای آزمایش به این شکل است که بعد از انجام آزمایشهای اولیه سلامت روان و سلامت جسم، دوز بالایی از ماده مخدر قوی سیلوسایپین در دو جلسه با فاصله یک ماه به شرکت کنندگان داده میشود.
این جلسات در اتاقی شبیه به اتاق نشیمن در دانشگاه نیویورک و جان هاپکینز برگزار خواهد شد. افراد بعد از مصرف مواد بر روی کاناپه دراز میکشند و در حالیکه چشمانشان بسته است با خدفون به موسیقی مذهبی گوش میدهند. سپس آنها گزارش خود را تا جایی که سبب ناراحتی و پشیمانی آنها نشود به تیم برگزار کننده آزمایش گزارش خواهند داد

در مرحله بعد تحلیل کاملی بر گزارش آنها صورت خواهد گرفت و به مدت یک سال این آزمایش تداوم خواهد داشت و عملکرد آنها تحت نظر خواهد بود. وی گفت مدت کمی از اجرای این آژمایش گذشته است و هنوز نتیجه گیری از آن کار دشواریست.