2221

اتهام یک کشیش گرجی به توطئه قتل ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان

دادستانی در گرجستان یک کشیش بلندپایه گرجی را متهم به توطئه قتل رهبر مذهبی کشور گرجستان کرد. در چمدان این کشیش که قصد سفر به برلین و دیدار با ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدوکس گرجستان، را داشت، قرص سیانید کشف شده است.

دادستان تفلیس ضمن اعلام این خبر به روزنامه نگران اظهار داشت این کشیش با نام دیاسن گئورگی مامالادز روز دهم فوریه در فرودگاه گرجستان دستگیر شده است.
این رسوایی مردم کشور کوچک و بسیار مذهبی گرجستان را شگفت زده کرده است. بر اساس شواهد تاریخی مردم گرجستان دومین ملتیی هستند که در قرن چهارم میلادی به دین مسیحیت گرویدند.

نخست وزیر گرجستان در این باره اظهار داشت ما همواره تلاش کرده ایم از فجایع بزرگ ملی دور باشیم و اجازه ندهیم علیه مردم و کلیسا و مذهب ما توطئه ای صورت گیرد. وی گفت برای حفاظت از ایلیای دوم یک گارد مخصوص از نیروهای امنیتی گرجستان به برلین فرستاده است.
ایلیای دوم مدتیست برای درمان به کشور آۀمان سفر کرده است.

این رهبر ۸۴ ساله ارتدوکس مدتیست دچار ضعف قوای جسمانی شده است و در دیدار ماه سپتامبر پاپ فرانسیس از گرجستان نیز با محافظانی که زیر شانه‌های وی را گرفته بودند حرکت میکرد.

یکی از اسقفان کلیسای ارتدوکس گرجستان درباره این دستگیری گفت وقوع چنین اعمالی از سوی یک کشیش غیر قابل باور است و این اتهام را یک سوء تفاهم قلمداد کرد. دیگر مقامات کلیسای ارتدوکس نیز معتقدند این رویداد یک توطئه سیاسی و به منظور فشار آوردن بر این کلیساست.