سریال «پاپ جوان»

در حالی که پاپ فرانسیس مشغول موعظه کردن دربارۀ وحدت میان مسیحیان و تشویق مادران به شیر دادن به فرزندانشان است، شرکت تلویزیونی «اچ‌بی‌او» درصدد است ماجرای زندگی پاپی بسیار متفاوت را برای اولین بار به نمایش بگذارد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، سریال «پاپ جوان» با بازی «جود لاو»، داستان ساختگیِ زندگی پاپ جوانی به نام «لنی بلاردو» به عنوان پاپ پیوس سیزدهم را روایت می‌کند که اسقف‌اعظم شهر نیویورک است. او تنها ۴۷ سال دارد، پدر و مادر خود را از دست داده و نخستین پاپ آمریکایی در طول تاریخ است.

وی شخصیتی کاملاً به‌دور از انعطاف، سختگیر و مخالف لیبرال‌گری است. با سلسله‌مراتب کلیسا و عوامل لیبرالی داخل واتیکان نیز مخالف است. این موارد وضعیت فعلی کلیسا را اشاره رفته، البته در فیلم اشارۀ مستقیمی به پاپ فرانسیس یا واقعیت‌های امروز کلیسا نشده است. بلاردو تنها به راهبه‌ای که او را از کودکی بزرگ کرده است اعتماد دارد. نقش راهبه را خانم «دایان کیتون» بازی کرده است.

سریال «پاپ جوان» در پانزدهم ژانویه برای نخستین بار پخش خواهد شد. در سال گذشته این سریال در ایتالیا و انگلیس غوغا به پا کرد.

گزارشگر هالیوود لنی بلاردو را کاملاً نقطۀ مخالف پاپ فرانسیس می‌خواند؛ پاپ فرانسیس با آغوش باز پذیرای جوامع به‌حاشیه‌رانده‌شده است و بر ایجاد یک کلیسای باز و پذیرا تأکید دارد. اما شخصیت ساختگی پاپ پیوس سیزدهم شخصیتی طعنه‌آمیز، موشکاف، دل‌مرده و سنگدل است. هدف او آن است که کلیسا را همانند نسل‌های قدیم به مکانی مرموز و دور از دسترس مبدّل سازد.

کارگردان سریال آقای «پائولو سورنتینو» این مجموعه را هشداری برای آیندۀ احتمالی کلیسا می‌داند و می‌گوید “ما شخصیت پاپ پیوس سیزدهم را بسیار متفاوت از پاپ فعلی به تصویر کشیده‌ایم، اما این چیزی است که احتمال دارد در عمل اتفاق بیفتد. ممکن است پس از داشتن یک پاپ بسیار لیبرال، گرفتار پاپی شویم که دارای اندیشه‌های بسیار متفاوتی باشد. به نظر من این یک خیال واهی است که کلیسا اندیشۀ بلندمدّتی نسبت به مدرنیته دارد.”
این مجموعه تمثیلی از آیندۀ آمریکا در سال ۲۰۱۷ نیز به شمار می‌رود.
منبع: دین آنلاین