5026

کلیسای انگلستان متولی آموزش و پرورش مدارس دولتی می‌شود

کلیسای انگلستان  پیشنهاد مناقصه برای مالکیت مدارس جدیدی را پیشنهاد کرده است که   تحت عنوان مدارس دولتی رایگان شناخته میشوند. کلیسا می گوید قصد دارد جایگاه خود را به عنوان بزرگترین ارائه دهنده خدمات آموزشی در کشور تقویت کند.

کلیسا خواهان به عهده گرفتن مسئولیت یک چهارم از ۵۰۰ مدرسه دولتی شده است که بنا به تعهدات دولت قرار است تا قبل از سال ۲۰۲۰ در انگلستان واگذار شوند.

استفان کانوی، اسقف الی، در این باره اظهار داشت: « این طرح را باید یک نقطه عطف و یک پیشنهاد عالی قلمداد کرد…اینکه از دیدگاه مسیحیت به مساله آموزش و پرورش بپردازیم، طرحی فوق العاده است.»

بنا به گزارش شورای کلیسایی سی از ای، که در شهر یورک برگزار شد طرح برنامه های آموزش و پرورش رایگان فرصت بی نظیری برای کلیسای انگلستان است تا نقش خود را در آموزش و پرورش کودکان انگلستان، بازنگری و نوسازی کند. در این گزارش ذکر شده است که این برنامه فرصت یگانه ایست که باید با تمام وجود آن را در اختیار گرفت.

هم اکنون در انگلیس ۴۴۱۷ مدرسه ابتدایی و ۲۰۹ مدرسه راهنمایی  تحت نظارت شورای کلیسایی سی از اف وجود دارد و قریب به یک میلیون دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیلند.

کانوی در خطاب به اعضای شورای کلیسایی آموزش و پروش گفت: از زمانی که سیستم آموزش از یک نهاد دوگانه به یک نهاد با چندین حمایت کننده تبدیل شده، کلیسای انگلستان تبدیل به بزرگترین ارائه کننده خدمات به مدارس و آکادمیها در سطح کشور شده است.

شورای کلیسایی معتقد است که با این طرح میتواند دیدگاهی  عمیق تر و بهتر از نگاه کارکردگرایانه و سودمحورانه به آموزش و پرورش تزریق کند و این نگاه را به روایت غالب آموزش و پرورش در کشور تبدیل کند.

شورای کلیسایی در این باره افزود این مدارس به روی تمام دانش آموزان از ادیان مختلف گشوده است، حتی کسانی که قائل به هیچ دینی نیستند هم میتوانند در این مدارس ثبت نام کنند.

کلیسا میگوید مدارسش بالاترین استانداردهای آموزشی را رعایت میکنند و از اصول  واضح و بدون ابهامی پیروی میکنند، و همین دو ویژگی سبب جذب والدین به این مدارس است. در گزارش شورای کلیسایی آمده است: دیدگاه حاکم بر این مدارس به گونه ای تنظیم شده است که رشد و توسعه معنوی، جسمی، هوشی، عاطفی و اخلاقی و اجتماعی کودکان و نوجوانان را در برگیرد.