IID_logo

منابع اینترنتی یهودیت

یادگیری زبان و آیین یهود
My Jewish Learning

یکی از بهترین سایت‌هایی که درباره آموزشِ آیینِ یهود در اینترنت یافت می‌شود، سایت بالاست. دو بنیاد یهودی بسیار ثروتمند حامی مالی این پایگاه اینترنتی هستند. در بخشی از این سایت آموزش زبان عبری به زبان انگلیسی با تمرین‌های بسیار ساده‌ای برای علاقه‌مندان وجود دارد. در بخش‌های دیگر سایت نیز تفسیرهای کتاب مقدس و نیایش‌های دین یهود شرح داده می‌شوند.
آدرس : http://www.myjewishlearning.com/

——————————————————————————–

توسعه جامعه یهودی ـ نصرانی
The Society for the Advancement of Nazarene Judaism

یک مرکز پژوهشی که به یهودیان نصرانی تعلق دارد. ارتباط میان مسیح و آیین یهود نیز در این‌جا مهم دانسته می‌شود و موضوع بحث این مرکز است. نوشته‌های خوب زیادی نیز در این سایت ارائه می‌شود.
آدرس : http://www.nazarene.net/

——————————————————————————–

سمینارهای الهیات یهودی در امریکا
Jewish Theological Seminary of America

این سایت متعلق به مرکزی مطالعاتی است که در آن همایش‌های الهیات یهودی در امریکا برگزار می‌شود. این مرکز در همین زمینه دانشجو نیز جذب می‌کند.

آدرس : http://www.jtsa.edu/

——————————————————————————–

انجمن یهودی کتاب مقدس
Jewish Bible Association

انجمن یهودی کتاب مقدس یکی از مهم‌ترین انجمن‌های پژوهشی درباره‌ کتاب مقدس یهودیان، تورات، است. در این سایت یک فصلنامه پژوهشی از مطالعه‌های انجام شده در این زمینه توسط این انجمن تهیه می‌شود.
آدرس : http://www.jewishbible.org/index.html

——————————————————————————–

مرکز (مطالعاتی) تاریخ یهود
CENTER FOR JEWISH HISTORY

این نشانی اینترنتی متعلق به یک مرکز مطالعاتی در زمینه تاریخ قوم بنی‌اسرائیل و آیین یهود است. بخش‌های بسیار گسترده و نوشته‌های گوناگونی در این سایت یافت می‌شود. این مرکز به شکل گسترده‌ای اقدام به برگزاری پیوسته‌ همایش‌ها و سخنرانی‌هایی میان اندیشمندان یهودی می‌کند؛ بیشتر سخنرانی‌ها درباره‌ موضوع‌های گوناگون و روزمره فرهنگی هستند. یک روزنامه اینترنتی نیز توسط این مرکز به چاپ می‌رسد که کاربران می‌توانند آن را دریافت و مطالعه کنند.
آدرس : http://www.cjh.org/index.cfm

——————————————————————————–

مؤسسه یهودی دین
HEBREW UNION COLLEGE – JEWISH INSTITUTE OF RELIGION

این سایت متعلق به مؤسسه یهودی دین در دانشگاهی عبری است. این مؤسسه امکانات فراوانی دارد. از بهترین بخش‌های این سایت بخش کتاب‌خانه، موزه‌ها و بایگانی است که می‌تواند برای علاقه‌مندان جالب باشد.
آدرس : http://www.huc.edu/index.shtml

——————————————————————————–

سلام (الف ـ تا و)
Shalom!

یک دانشنامه‌ کوچک درباره‌ مفهوم‌هایی از آیین یهود است که سرراست به آموزه معاد و آخرت‌باوری ارتباط می‌یابند. سرواژه‌ها خوب به نگارش درآمده‌اند. در این سایت یک متنِ تفسیری از مفهوم نبوت در آیین یهود به سه زبان عبری، انگلیسی و روسی ارائه می‌شود. این تفسیر یک تفسیر سخت‌کیشانه (ارتدکسی) از نبوت و همراه با آن عیدِ یهوه، خدای دینِ یهود، است.
آدرس : http://www.aleph-tav.org/

——————————————————————————–

برگی از تلمود بابلی
A Page from the Babylonian Talmud

این نشانی اینترنتی متعلق به یک نگارش الکترونیکی از متن تفسیری معروف یهودی به نام تلمود است. افزون بر تلمود، چند متن تفسیری بسیار مهم دیگرِ آیینِ یهود به قلم برجسته‌ترین مفسران این آیین همچون ابن میمون، فیلسوف یهودی، نیز در این سایت ارائه می‌شود.
آدرس : http://www.ucalgary.ca/~elsegal/TalmudPage.html

——————————————————————————–

تورات
torah.org

این سایت بخش‌های گوناگونی دارد که بیشتر به تورات و تفسیرهای آن اختصاص دارد. مقاله‌های عمومی زیادی نیز درباره‌ باورهای یهودی در این سایت ارائه می‌شود.
آدرس : http://www.torah.org/

——————————————————————————–

کتابخانه آن لاین یهودی
The Online Jewish Library

این کتاب‌خانه الکترونیکی یکی از سایت‌هایی است که به ارائه متن تورات و تفسیرهای شناخته شده از آن می‌پردازد. متن‌های تفسیری ارائه شده از مهم‌ترین و باارزش‌ترین متن‌های آیین یهود هستند.
آدرس : http://hobbes.jct.ac.il/efi/torah.html

——————————————————————————–

دانشنامه یهود
Jewish Encyclopedia.com

دانشنامه‌ بزرگ و سودمند درباره آیین یهود که افزون بر دانشنامه در سایت می‌توانید به اخبار مذهبی و مطالب دیگری نیز دست پیدا کنید.
آدرس : http://www.jewishencylopedia.com/index.jsp

——————————————————————————–

شبکه خبری وحدت ارتدکس یهود
OU.ORG orthox Union

یک شبکه‌ اطلاع‌رسانی عمومی درباره آیین یهود، بویژه، مراسم مذهبی، نیاش‌ها و آداب و رسوم یهودیان است.
آدرس : URL: http://www.ou.org/index.htm

——————————————————————————–

پایگاه خبری ایش
aish.com

یک شبکه اطلاع‌رسانی گسترده درباره آموزه‌های آیین یهود که می‌کوشد نمایی فرهنگ‌پرور و صلح‌دوست از این آیین به نمایش بگذارد. هدف گردانندگان این سایت یکپارچگی و نزدیکی میان یهودیانی است که با رویکرد صهیونیست‌ها چندان هم‌راه و هم‌رأی نیستند و زندگی در آرامش را در کنار پیروان آیین‌های دیگر خواستارند.
آدرس : http://www.aish.com/

——————————————————————————–

شبکه یهودی
Jewishnet

یک شبکه اطلاع‌رسانی بسیار گسترده و با بخش‌های گوناگون است که به فعالیت‌های یهودیان چه با رویکردی دینی و چه با رویکردی غیردینی به زندگی اختصاص دارد.
آدرس : http://www.jewishnet.net/

——————————————————————————–

یهودیت و منابع یهود
Judaism and Jewish Resources

یکی از کامل‌ترین مرجع‌های اینترنتی برای معرفی سایت‌هایی است که درباره یهودیان و بویژه آیین یهود فعالیت می‌کنند. این سایت یک فهرست موضوعی با ۳۰ عنوان دارد که در زیر هر عنوان سایت‌های مرتبط با آن عنوان به کوتاهی معرفی می‌شوند.
آدرس : http://shamash.org/trb/judaism.html