IID_logo

گزارش جلسه گفت‌وگوی ادیان، فرصت‌ها و موانع آن

 

گفت‌وگوی ادیان، فرصت‌ها و موانع آن

دومین سخنرانی علمی ماهانه مؤسسه گفت‌وگوی ادیان
مؤسسه گفت‌وگوی ادیان دومین جلسه از سلسله سخنرانی‌های علمی خود را با عنوان گفت‌وگوی ادیان، فرصت‌ها و موانع آن با سخنرانی دکتر محمدرضا بهشتی، برگزار کرد.

سخنران :دکتر محمدرضا بهشتی

DynamicIma_beheshti1
در این جلسه دکتر بهشتی از گفت‌وگوی ادیان به عنوان فرصتی که فراروی ادیان قرار دارد و همچنین به عنوان زمینه‌ای که ممکن است با موانعی روبه‌رو شود، یاد کرد.
وی ضمن اشاره به این‌که گفت‌وگوی میان ادیان یک پدیده میان فرهنگی است، افزود: ما درون جامعه اسلامی خود نیز با تنوع و تکثر، در مقام اندیشه و عمل، روبه‌رو هستیم.
وی اظهار داشت: حیات و بالندگی فرهنگ اسلامی مرهون شناخت همین تنوعات و تکثرهاست.
دکتر بهشتی گفت: لازمه فهم بیشتر و نزدیک‌تر این است که واقعیت‌ها را آن‌طور که هست، بپذیریم. وی تأکید کرد: لازمه برخورد واقع‌بینانه این است که همیشه از منظر درون‌دینی و درون‌فرهنگی خود، به مسائل نگاه نکنیم، بلکه منظر خود را تغییر دهیم وتصویر اسلام را از نگاه دیگران ببینیم، بدون اینکه از اعتقادات خود دست بشوییم، بلکه این مجال را به وجود آوریم که دین خود را از منظر بیرونی مشاهده کنیم.
وی افزود: این نوع نگاه می‌تواند در کوشش ما برای دریافت بهتر خودمان تأثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.
بهشتی گفت: اگر ما نحوه عمل خودمان را حقیقت مطلق بدانیم و حقیقت را از آن خود بدانیم، امکان ورود به گفت‌وگو را پیدا نمی‌کنیم.
وی تصریح کرد: گفت‌وگو زمانی معنا پیدا می‌کند که یک نوع جست‌وجوگری مشترک وجود داشته باشد، بنابراین اولین گام این است که در این مسئله با خودمان صادق باشیم. وی افزود: اگر گفت‌وگو تاکتیک پیدا کند، نباید انتظار به وجود آمدن ثمرات را داشته باشیم.
دکتر بهشتی اظهار داشت: اگر ما ادیان و حتی مکاتب غیردینی را با این دیدگاه ببینیم که آن‌ها نیز در تلاش هستند تا برای زندگی انسان معنایی بیابند و خود را مجموعه‌ای بدانیم که در جست‌وجوی
معنایی برای زندگی هستیم، ممکن است به معانی متفاوتی برسیم، ولی این جست وجو برای ما مشترکات قابل ملاحظه‌ای را فراهم می‌کند.
وی افزود: یافتن تفاوت‌های جدی نیز از فرآیندهای این جست‌وجو است. وی تأکید کرد: هنر زمانی است که در عین این‌که تفاوت‌های جدی وجود دارد، بتوانیم باهم زندگی کنیم. و دریابیم با وجود این تفاوت‌های جدی چه برخوردی باید داشته باشیم که ثمراتی رابرای ما انسان‌ها که با هم زندگی می‌کنیم، داشته باشد.
دکتر بهشتی ضمن اشاره به موانع موجود تأکید کرد: ما باید جهت از بین بردن این موانع گام برداریم و شناخت کافی نسبت به ادیان دیگر و فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها داشته باشیم. وی مسئله زبان را مانع دیگری بر سر راه گفت‌وگو خواند و گفت: ما نه فقط در زبان عمومی، بلکه در زبان تخصصی هم مشکل داریم و این مانع زبانی مانع گفت‌وگو می‌شود.
وی در پایان افزود: تئوری گفتمان و اخلاق گفتمان شاخه‌هایی هستند که آموختنی فراوان دارند و آشنا شدن با مبانی گفتمان که به اخلاق گفتمان می‌شود در عرصه عملی به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود.
این جلسه با پرسش و پاسخ میان دکتر بهشتی و جمعی از حضار پایان یافت.
در این جلسه که حدود ۵۰ نفر شرکت کننده داشت، برخی استادان دانشگاه، دانشجویان این حوزه، سید محمدعلی ابطحی، رئیس مؤسسه و معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور، مدیر عامل و اعضای مؤسسه گفت‌وگوی ادیان حضور داشتند.