IID_logo

برگزاری دومین همایش جهانی دربارۀ نظام کاستی هند در کاتماندو

دومین همایش جهانی دربارۀ نجسها از جمعه، هژدهم آوریل برگزار خواهد شد

در این همایش که از ۱۴ تا ۱۸ آوریل  در کاتماندو (نپال)  برگزار خواهد شد آرا و اندیشه­ های دکتر آمبدکار، پدر قانون اساسی هند بررسی خواهد شد.

چهاردهم آوریل مصادف با تولد دکتر ب. ر. آمبدکار (Ambedkar) پدر قانون اساسی هند است و بدین مناسبت جمعی از سیاستمداران و دانشگاهیان و فعالان سیاسی و نویسندگان و شاعران و رهبران سازمانهای غیر دولتی و قربانیان در شهر کاتماندو در نپال گرد هم آمدند.

والدین دکتر آمبدکار از کاست نجسها بودند و بدین سبب خود دکتر نیز نجس محسوب می­شد. او اقتصاددان و وکیل دادگستری و قاضی و سیاستمدار شد و در هند رهبر عموم کسانی شد که با نظام بیدادگر کاستی مبارزه می­کردند و از اینکه برخی انسانها نجس تلقی شوند آزرده بودند. دکتر آمبدکار یکی دو سال پیش از مرگش در ۱۹۵۶ همراه نیم میلیون هوادارش تغییر دین داد و از دین هندو که دین مادری وی بود به مذهبی مدرن و بخردانه از دین بودائی گروید.

سازمان اتحاد انسانی و اخلاقی بین­المللی (IHEU) نخستین همایش جهانی دربارۀ نجسها را در سال ۲۰۰۹ با هدف مبارزه با وجود نظام کاستی در بریتانیا در لندن برگزار کرده بود. این همایش با سخنرانی مگهناد دسای، اقتصاددان ممتاز و لرد اریک اِیوبری، رئیس کمیتۀ حقوق بشر مجلس لردهای بریتانیا آغاز شده بود.

در همایش دوم که امسال در کاتماندو برگزار شد افرادی از ۱۳ کشور شرکت کردند و وجود نظام کاستی ــ این ننگ خانوادۀ بشری ــ را در هند و نپال و بنگلادش و پاکستان و سریلانکا و نیجریه و یمن و کره و برمه و ژاپن تأیید کردند و بدین حقیقت اشاره کردند که این نظام ننگین در گذشته در سوئد و فرانسه و اسپانیا هم وجود داشته است. شرکت­کنندگان این همایش در زمرۀ پرنفوذترین اشخاص در عرصۀ عمومی هستند و همایش در سطح عملی بین­المللی و در چارچوبی سکولار و اومانیستی و غیر مذهبی برگزار می­شود.