IID_logo

اتحاد رهبران دینی آمریکا برای تحقق عدالت اجتماعی با حمایت از جنبش «روزۀ فست فودی»‎

کشیشان کلیساها، خاخام‌های کنیسه‌ها و امامان مساجد و دیگر فعالان مذهبی در سراسر آمریکا از پیروان خود خواسته‌اند که در ماه مارس (اسفند و فروردین) از خوردن فست فود پرهیز کنند. این الزام آنها به هیچ رو جنبۀ دینی ندارد.

829-Strikes

این رهبران دینی به منظور دفاع از حقوق کارگران شاغل در غذاخوری‌های فست فود کمپینی با نام «روزۀ فست فود بگیرید» به راه انداخته‌اند و از پیروان خود خواسته‌اند به مدت یک ماه از خوردن این نوع غذا پرهیز کنند.

هدف اول این کمپین جلب توجه افکار عمومی به «مبارزه برای جنبش ۱۵ دلار» است، جنبش ۱۵ دلاری به حرکتی اطلاق می‌شود که اخیراً در آمریکا به راه افتاده است و فعالان اجتماعی خواهان افزایش حداقل حقوق کارگران روزمزد رستوران‌های فست فود ازساعتی ۴ دلار به ساعتی ۱۵ دلار شده‌اند. رهبران مذهبی که وارد این کارزار شده‌اند از پیروان همۀ ادیان خواسته اند که در ۱۸ فوریه تا ۴ آوریل عهد کنند از رستوران‌های فست فود غذا تهیه نکنند. فعالان بین‌الادیانی حوزه عدالت اجتماعی، گروهی است که این کمپین را به راه انداخته است و این روزه داری طولانی را تجویز کرده است. این گروه خبرهای مربوط به کمپین و کنش‌ها و واکنش‌های مربوط به آن را به طور آن لاین منعکس می‌کند و این کار را اقدامی اثر گذار در تصویب حداقل دستمزد ساعتی ۱۵ دلار برای کارگران این حوزه خدماتی میداند. تاکنون ۱۵۰۰ نفر به این دعوت اینترنتی پاسخ داده‌اند و در سایت ثبت نام کرده‌اند .

«روزۀ فست فود» طرحی است که باعث جلب توجه دوباره همگان به موضوع نابرابریها و بی عدالتی‌های اجتماعی شده است و از این نظر نقش رهبران مذهبی را در اقدامات عدالت طلبانه در سطح جامعه باردیگر پررنگ ساخته است. نابرابری در سطح دستمزدها از جدی‌ترین و دیرپا ترین موضوعات رفاه اجتماعی در همۀ دوران ها قلمداد می‌شود. این شکل از همکاری مدرن بین فعالان اجتماعی و رهبران دینی حاصل دهه‌ها همکاری بین این دو گروه فعال اجتماعی در آمریکاست. رهبران دینی از جنبش نقض قانون برده داری تا جنبش حقوق مدنی، همواره نقشی برجسته در فشار برای ایجاد تغییرات اجتماعی در تاریخ آمریکا ایفا کرده‌اند.

اکنون باردیگر رهبران دینی در این اقدام خطیر با یکدیگر متحد شده اند و تلاششان را برای جلب توجه افکار عمومی به مساله بی عدالتی و نابرابری‌های اقتصادی به کار انداخته‌اند و برلزوم همکاری همۀ مردم در رفع این معضلات اتفاق نظر دارند.

چنتلی مرس کشیش کلیسای مسیحیان پارک نیویورک می‌گوید اگرچه من کاتولیک نیستم اما وقتی سخنان پاپ و دعوت او به شرکت در این اقدام را شنیدم متاثر شدم: «به کمک حاشیه رانده شده‌گان نیویورک بشتابید». مرس میگوید هفت سال پیش که برای مطالعه الهیات مسیحی به نیویورک آمده هیچ فکری درباره اینکه عضوی از اعضای فعالان عدالت اجتماعی  باشد نداشته است اما بعد از اینکه به طور پاره وقت در کنار تحصیلش در دانشگاه به کلیسا آمده است و از نزدیک شاهد دلواپسی‌های مردم برای پرداخت اجاره و خرید خواروبار بوده است، تصمیم گرفته تا عضو گروه فعالان عدالت اجتماعی شود. مرس فعالانه در کمپین روزۀ فست فود شرکت کرده است.

 

 

مرس میگوید انتظار مردم این است که کلیسا صدای کسانی شود که صدا ندارند و به حاشیه رانده شده‌اند. وی در تظاهرات اعتراضی که مردم مقابل یکی از شعب مک دونالد راه انداخته بودند گفت وقتی رهبران مذهبی و بخصوص کلیسا پشت مردم می ایستد و از آنها حمایت میکند دیگر فقط یک حضور و قدرت معنوی نیست، بلکه خود را در جایگاه ویژه نفوذ بر قدرت قرار داده است.

مرس در سخنانش همچنین به مارتین لوترکینگ رهبر فقید جنبش سیاهپوستان آمریکا اشاره کرد و این آیه از کتاب مقدس را از زبان او تکرار کرد که همواره میگفت «من نور کوچک خود را بر میافروزم»

یورل وار، یکی از کارگران مک دونالد، ۳۳ ساله با دستمزد  ساعتی  ۸دلار و ۷۵ سنت که در چندین تجمع اعتراضی برای افزایش دستمزدها شرکت کرده، میگوید اینکه میبیند کشیشی مانند مرس در تمام تجمعات شرکت دارد و از یک میرات و عقبۀ مبارزاتی طولانی سخن میگوید به او شور و امید میدهد. حضور او به مردم نشان میدهد که این تجمعات مهم هستند و این اتفاق بزرگی است. وار میگوید ما نمیتوانیم با این دستمزدها شکم خود را سیر کنیم.

 سابقۀ درگیری کلیسای کاتولیک در تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه با نابرابریها به سال ۱۸۹۰ بر میگردد، یعنی زمانی که پاپ لئوی سیزدهم  کمپین «حق سازمان دهی کارگران یک موضوع دینی» است را راه انداخت.

وقتی این کمپین در اواسط قرن بیستم متشکل تر شد، رهبران کلیسای سیاه پوستان نیز به طور فعالانه تری درگیر این مبارزات شدند. دنیس دیکرسون، استاد تاریخ دانشگاه وندربیلت میگوید از آن زمان تا اکنون، روحانیون سیاه پوست بخصوص در مناطق صنعتی به مبارزه برای حقوق کارگران معروف شده اند. آنها همواره بر اهمیت رابطۀ  بین حقوق مدنی و حقوق کارگری تاکید کرده اندو

یکی ار معروفترین همکاریهای بین روحانیون سیاه پوست و فعالان حقوق کارگری، تظاهراتی است که در سال ۱۹۶۸ در حمایت از کارگران شهرداری و خدمات بهداشت شهری ترتیب دادند. این کمپین توجه آقای کینگ را که آن زمان به ممفیس آمده بود جلب کرد، اگر چه کینگ قبل از به ثمر نشستن این کمپین ترور شد و ثمرات این مبارزه را ندید.

رادی لوپز مدیر اجرایی کمپین روزه داری از غذای فست فود میگوید این میراث تاریخی به جریانات و مبارزات امروز معنا و هدف میدهد. وی میگوید اگر چه انتظار نداریم این کمپین به درآمد اقتصادی هنگفت رستورانهای غذاهای فست فود ضربه کاری وارد کند اما بی شک چنین کارزارهایی ابزارهای مفیدی هستند که مردم بتوانند از طریق آن همبستگی خود را بازیابند و نشان دهند.

لوپز میگوید تمام مبارزات برای تحقق عدالت ریشه در سنت دارند. ریشه این مبارزات در اساس مبارزه برای حفظ ارزشهاست و به همین دلیل  سنت  مبارزاتی است که ما به عنوان افرادی که متولیان دین هستیم میتوانیم صدایمان را بلند کنیم و وقتی امور در مسیر صحیح نیستند خواستار احقاق حق شویم.