چین سد راه راهبان تبتی در بازگشت به معابد

دولت چین با توسل به زور مانع از بازگشت راهبان جوان به معابد شد. این راهبان جوان معابد را به قصد دیدار خانواده‌هایشان ترک کرده بودند.

شش
راهبان جوان تبتی ایالت کینگای چین که برای دیدار خانواده خود به مناسبت سال نو به شهرهای خود رفته بودند با ممانعت دولت چین برای بازگشت به معابد خود مواجه شدند. دولت چین راهبان زیر نوزده سال را وادار به کنار گذاشتن لباس‌های مذهبیشان کرده و از آنها خواسته است که به مدارس عادی بروند. به والدین این راهبان جوان دستور داده شده است که مانع از بازگشت فرزندانشان به معابدی که قبلاً در آن آموزش می‌دیده‌اند شوند. تصمیم جدید دولت چین راهبان مناطق روستایی و عشایر این کشور را هدف گرفته است. به نظر میرسد دولت در پی کاهش نفوذ معابد بر جوانان تبتی و کنترل تعداد جمعیت آنهاست. این معابد نوعاً از جمله مکان‌هایی دانسته می‌شوند که مرکز تجمع مخالفان قوانین دولت مرکزی چین است.
مقامات چینی سختگیریهای خود را بر تبتی‌ها و معابد آنها در سال نوی میلادی افزایش داده و اساسی‌ترین آزادی‌های مذهبی آنها را نقض کرده‌اند. دولت چین مانع از برگشت جوانان به معابد شده است و اصرار دارد که آنها در مدارس محلی خود به درس خواندن ادامه دهند. این اقدام در راستای دستوری است که در ماه‌های پایانی سال گذشته به معابد تبت ابلاغ شد و خواستار بیرون کردن افراد زیر دوازده سال از این معابد و برگرداندشان به خانه‌هایشان شده بود. لازم به ذکر است که تبت منطقه‌ای خودمختار در چین است.
به گزارش خبرگزاری رادیو آسیا این جوانان باید به مدارس محلی تبت برگردند و این در حالیست که تدریس در این مدارس به زبان تبتی نیست. به علاوه درس دادن به زبان تبتی بیرون از فضای مدارس نیز غیر قانونی است و جرم محسوب میشود. شهروندان تبتی بیش از پیش از مداخله‌های دولت چین ابراز ناخرسندی می‌کنند و خواهان عقب نشینی کامل چین از سرزمین تبت هستند.