IID_logo

سیک‌ها مسلمان نیستند، آزارشان ندهید.

.سیک‌ها که اغلب ظاهرشان با مسلمانان اشتباه گرفته می‌شود این روزها بیش از پیش از جانب کسانی که تفاوت بین این دو دین را نمیدانند تحت فشار قرار گرفته اند.
این روزها بار دیگر بحث دربارۀ جرایمی که به دلیل نفرت از دیگر گروه‌های نژادی و دینی انجام می‌شوند، در گوشه و کنار جهان از جمله استرالیا بازار داغی پیدا کرده است. این مباحث که عمدتاً از آن به عنوان موج جدید اسلام هراسی یاد می‌شود در پی حملات تروریستی اخیر در فرانسه افزایش یافته است و افراد را نسبت به تهدید گروه‌های تروریستی حساس کرده است.
سردرگمی و انتقاد
سیک ها بعد از یازده سپتامبر در آمریکا شاهد پدیده عجیبی بودند. قضیه از این قرار است که بعد از این حملات چندین شهروند سیک از سوی شهروندان آمریکایی مورد سوء قصد و آزار قرار گرفتند و حتی چند نفر نیز کشته شدند. این شهروندان آمریکایی سیک‌ها را با مسلمانان اشتباه گرفته بودند.
دین سیک دینی کاملا متفاوت با اسلام است هرچند هردو یگانه پرست و موحد هستند اما آیین و اعمال دینی بسیار متفاوتی دارند. کارشناسان معتقدند که محاسن مردان سیک و عمامۀ آنها سبب می‌شود که آمریکائیها سیک‌ها را با مسلمانن اشتباه بگیرند.
موج نفرت در استرالیا
بعد از افزایش هشدار خطر تروریسم در استرالیا گزارش حمله به سیک‌ها نیز افزایش پیدا کرد. سیک‌ها در استرالیا جمعیتی هفتاد و دو هزار نفری دارند و تعداد آنها هم در حال افزایش است و اینکه اکثر آنها در جامعۀ استرالیا زاده شده و پرورش یافته‌اند اما به آنها برچسب تروریست‌های مسلمان زده می‌شود و با آنها با خشونت رفتار می‌شود.
جدا از آزارهای زبانی و جملات خشنی مانند «به همان خراب شده‌ای که از آنجا آمده‌ای برگرد» و تروریست خطاب کردن سیک‌ها، حوادثی نیز در مدارس علیه کودکان سیک اتفاق می‌افتد که به آنها توجه نمی‌شود و قانون و دولت از کنار آن به سادگی رد می‌شوند.
اخیراً یک دانش آموز سیک ویدئویی را در اینترنت منتشر کرده است که نشان می‌دهد همکلاسی‌های وی مدام او را تروریست خطاب می‌کنند و او را از جمع خود طرد می‌کنند و آزار میدهند. این دانش آموز معتقد است که با وی نژاد پرستانه رفتار می‌شود. این پسر جوان سیک که در اتوبوس مورد حمله قلدرهای مدرسه قرار گرفته است بعد از از این ماجرا فیلمبرداری کرده و در اینترنت منتشر ساخته است.
لینک فیلم:
http://t.co/2NMzCjENw0

این سطح از نفرت و خشونت سبب شده است تا جامعۀ سیک‌ها در استرالیا به فکر راه حلی برای این نوع مسائل بیفتند. پروفسور کن ریگبی یکی از مقامات سیک‌ می‌گوید بهترین راه آگاهی بخشی به جامعه استرالیاست و آگاه کردن آنها از تفاوت‌های بین سیک‌ها و مسلمانان، در مرحله بعد آگاهی بخشیدن به آنها که مسلمانان ساکن استرالیا نقشی در این خشونت‌ها ندارند و خودشان قربانی اقدامات اقلیت بسیار بسیار کوچکی از جمعیت مسلمانان هستند.