برگزاری کنفرانس مشکلات و ظرفیت‌های گفت‌وگوی بین ادیان و تمدن‌ها در منطقه مدیترانه

کنفرانس مشکلات و ظرفیت‌های گفت‌وگوی بین ادیان و تمدن‌ها در منطقه مدیترانه برگزار می‌شود.

کنفرانس «مشترکات جهانی و ارزشهای فراگیر در همکاریهای اروپا و مدیترانه؛ کشمکش‌ها و گزینه‌های گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها» از سوی گروه ناظران خاورمیانه اتحادیه اروپا، موسسه بین‌المللی کنراد و موسسه سلطنتی مطالعات بین‌الادیانی در قبرس برگزار می‌شود.

به گزارش موسسه گفت‌وگوی ادیان، این کنفرانس که از ۲۵ تا ۲۷ آوریل ۲۰۰۹ (پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه) در نیکوزیا قبرس برگزار می‌شود در نظر دارد به مسائلی چون «برقراری و تعمیق شبکه سیاسی میان تصمیم‌سازان سیاسی و متخصصان در خصوص موضوع گفت‌وگوی بین ادیان و تمدن‌ها» و «تقویت گفت‌وگو در خصوص ارزشهای ابتدایی در اتحادیه اروپا» بپردازد.

«توجه به ارزشهای اولیه دموکراسی از دیدگاه سه دین ابراهیمی و شناسایی اهداف مشترک»، «شناسایی تاثیر متقابل جهانی شدن و گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها»، «بحث در خصوص چالش‌های ناشی از مهاجرت و ائتلاف بین ادیان و گفت‌وگوی تمدن‌ها» و «بحث در خصوص مسئولیت‌های اروپا در زمینه گفت‌وگوی تمدن‌ها و مذاهب» از دیگر اهداف این کنفرانس سه روزه است.

این کنفرانس با سخنرانی مایکل دومر رئیس دفتر موسسه کنراد در عمان (اردن)، نیکاس اناستیادس رئیس مجمع دموکراتیک قبرس و سید محمد علی ابطحی رئیس موسسه گفت‌وگوی ادیان (ایران) کار خود را آغاز خواهد کرد.

بررسی موضوعاتی چون «ارزشهای بنیانی در گفت‌وگوی ادیان و تمدنها: آزادی، عدالت، همبستگی»، «دستورالعمل‌های عمومی در گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها: دموکراسی، نقش قانون و حقوق بشر»، «گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها درون کشورها: مهاجرت، همبستگی و زندگی با یکدیگر» و «موضوع هویت در گفت‌وگوی بین‌ ادیان و تمدن‌ها: مشترکات جهانی، تغییر ارزشهای، جهانی‌سازی» در دستور کار این کنفرانس سه روزه قرار دارد.