همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

4619

اتحاد شهرداران دانمارک علیه طرح رد شهروندی مسلمانان به دلیل «دست ندادن»

مخالفت با طرح رد شهروندی مهاجران مسلمان به دلیل امتناع از دست دادن با نامحرم، در دانمارک روز به روز بیشتر میشود. اکنون شهردادران شهرهای مختلف دانمارک هم پیمان شده اند تا چنین قانونی را نادیده بگیرند.

کسپر اولسن، شهردار  شهر مرکزی کرتمایند، خواهان برچیده شدن طرح هایی است که مصافحه نکردن را دلیل رد شهروندی مهاجران عنوان میکنند. وی در این باره به گاردین گفت، کاملاً بی معنی است که وزیر مهاجرت یک کشور وقت خود را صرف چنین مسئله‌ای کند.

شهردار شهر ایشوژ نیز گفته است این طرح کاملا غیر منطقی و غیر قانونی است. دانمارک کشوری آزاد است و این طرح حاصل اتحاد گروه های اسلام ستیز و دست راستی و محافظه کار است. ما امیدواریم مجلس تن به تصویب چنین طرح هایی ندهد.

ز سوی دیگر وزیر مهاجرت دانمارک اخیراً گفته است دست دادن در دانمارک بخشی از فرهنگ متمدنانه این کشور و نشان دهنده احترام متقابل افراد به یکدیگر است.
مسلمانان به دلایل مذهبی به افراد نامحرم دست نمیدهند و همین مساله باعث ایجاد مسائلی در برخی از کشورهای اروپایی شده است. سال ۲۰۱۵ یک راننده مسلمان به دلیل امتناع از دست دادن به کارفرمایش، به پرداخت ۱۲۰۰ یورو محکوم شد.

3000

اعتراض فعالان مدنی اسپانیایی به دستگیری ویلی تولدو به اتهام «کفرگویی»

فعالان اجتماعی و حقوق بشری اسپانیا بعد از بازداشت ویلی تولدو، بازیگر اسپانیایی، به اتهام کفرگویی، با صدور بیانیه‌ای خواهان پایان دادن به نقض حقوق آزادی بیان در این کشور شدند..

حواشی بازداشت این هنرپیشه مشهور تلویزیون و سینمای اسپانیا بدلیل «کفرگویی» بار دیگر بحث آزادی بیان را در این کشور داغ کرده است.

ویلی تولدو بعد از انتشار متنی در صفحه فیس بوک خود دوبار به دادگاه احضار شد، اما از حضور در دادگاه سرباز زد.  وی بار دیگر هفته گذشته به دادگاه احضار و به دستور قاضی دستگیر شد. .

قاضی دادگاه دلیل بازداشت را نه «کفرگویی»، که جرم تعریف شده در اسپانیای دموکراتیک نیست، بلکه عدم تمکین به دستور دادگاه عنوان کرد:

ویلی تولدو روز پنج شنبه پس از حضور در دادگاه آزاد شد. با این حال انتقادات فراوانی از ساختار قضایی اسپانیا مطرح شده است و بسیاری از منتقدان معتقدند بازداشت این بازیگر نشانه ای از بازگشت به زمان دیکتاتوری فرانکو محسوب می شود.

در بیانیه این گروه آمده است در دورانی که بسیاری از رژیمهای استبدادی به بهانه کفرگویی، اقلیت های دینی و غیر دینی را تحت آزار قرار میدهند، دولت اسپانیا نیز باید مانند کشورهایی دانمارک، نوروژ، ایسلند و فرانسه که در سه سال گذشته این قاننون را لغو کرده‌اند، مانع از احضار شهروندان به دلیل اعتقادات مذهبیشان به دادگاه شود.
آنها از نخست وزیر اسپانیا خواسته اند با تمام افرادی که به دلیل اعتقاداتشان در سراسر جهان تحت شکنجه و تعقیب هستند، همدلی کند و قانون جزایی کفرگویی در اسپانیا را لغو نماید

5616

وضع قوانین جدید پوششی و رفتاری برای گردشگران غربی در جزیره هندو نشین بالی

مقامات بالی میگویند دیگر به گردشگران غربی اجازه نمیدهند با لباس نامناسب در معابد مقدس این جزیره حضور پیدا کنند. آنها از کاهش کیفیت گردشگرانی که شئونات را رعایت نمینند ابراز تاسف کرده اند.
اکا سواتی معاون فرماندار بالی گفته است رفتارهای وهن آمیز گردشگرانی که به معابد هندو می آیند نگران کننده است.
وی گفت مقامات بالی تصمیم گرفته اند قوانین وضع کنند که احترام این معابد حفظ شود و فرهنگ و آداب و رسوم هندوها بیش از این در معرض تهدید قرار نگیرد.
بالی در سالهای اخیر به یکی از مقاصد گردشگری جذاب برای غربیان تبدیل شده است. سال ۲۰۱۷، بیش از پنج میلیون گردشگر از معابد هندوی این منطقه دیدار کرده اند.
سخت گیری مقامات بالی بعد از انتشار عکسی از یک گردشگر دانمارکی افزایش یافت که با وضعیتی نامناسب در جایگاه مقدس معبد لینگی پادماسانا، از مقدس ترین معابد هندو، نشسته بود.

Capture

شورای مذهبی هندو با استناد به قانون منع توهین به مقدسات اندونزی از پلیس خواسته است تا حادثه معبد پادماسانا را پیگیری کند و گردشگر خاطی را مطابق قانون محاکمه کند.
اعضای تازه منصوب شده فرمانداری بالی که تنها دو هفته است سکان اداره این جزیره را به عهده گرفته اند، معتقدند حضور گردشگران اثر بسیار منفی بر فضای جزیره گذاشته است و در صددند تا با تصویب قوانین پوششی و رفتاری، فرهنگ مذهبی حاکم بر جزیره را حفظ کنند.
آنها میگویند گردشگران برای عکس گرفتن از مجسمه های خدایان اویزان میشوند، یا با لباس نامناسب در کنار خدایان هندو عکس میگیرند.

2617

انتقاد پاکستان از برخورد دولت چین با مسلمانان ایغور

 

🔸پاکستان از دولت چین خواسته است تا محدودیت‌های اعمال شده بر اقلیت دینی مسلمان سین کیانگ را کاهش دهد. واکنش دولت پاکستان، اولین انتقاد عمومی از سوی یک کشور مسلمان نسبت به وضعیت بغرنج مسلمانان چین است.

سین کیانگ با دوازده میلیون مسلمان بزرگترین ایالت مسلمان نشین چین است. پکن به بهانه مبارزه با افراطی گرایی مذهبی و مبارزه با تهدیدات امنیتی دست به سرکوب گسترده مسلمانان این منطقه زده است و عملا این ایالت را به زندانی بزرگ تبدیل کرده است.

نخست وزیر پاکستان خطاب به دولت چین گفته است، قوانین سخت گیرانه و سرکوب بیش از هر چیز به آتش افاطی گرایی دامن خواهد زد. دولت چین اگر واقعا مایل به مهار افراطی گرای است باید با صبوری بیشتری با اقلیت های دینی بخصوص مسلمانان ایغور رفتار کند. نخست وزیر پاکستان از دولت چین خواسته است تا به هیئتی پاکستانی اجازه دهد تا از سین کیانگ دیدار کند. بنا به گزارش روزنامه پاکستان، چین تا کنون به هیچ کدام از ایمیلها و تلفنهای سفارت پاکستان پاسخ نداده است🔸

@Religions

درخواست شورای مسلمانان بریتانیا برای لغو سخنرانی مشاور مذهبی ترامپ

شورای مسلمانان بریتانیا از وزارت کشور بریتانیا خواسته است که مانع از صدور ویزا برای فرانکلین گراهام، مبلغ مشهور کلیسای اونجلیک و از طرفداران سرسخت دونالد ترامپ به خاک این کشور شود. گراهام به ایراد سخنرانیهای اسلام ستیزانه معروف است  و پیش از این اسلام را دین شرارت نامیده بود و گفته بود مشکل اصلی اوباما این بود که مسلمان زاده است.

شورای مسلمانان بریتانیا در بیانیۀ خود اعلام کرده است: در گذشته دولت به بهانه مغایرت با منافع عمومی مانع ورود برخی از افراد به کشور می‌شد. ما انتظار داریم که دولت در اینجا نیز همین سیاست را اجرایی کند. در غیر این صورت معنا تایید ویزای فرانکلین این خواهد بود که دولت بریتانیا در برخورد با افراد و گروههای مختلف به صورت متعصبانه عمل میکند.

گراهام قصد دارد در ماه سپتامبر در جشنواره امید لنکشایر در بلاک پول انگلستان صحبت کند. او همچنین یک راهپیمایی سه روزه مسیحی مشابه «صلیبیان» که پدرش سردسته آن بود، به راه می اندازد.

تحقیق جدید دانشگاه میشیگان: خداباوران کمتر افسرده می‌شوند

روابط انسانی و اجتماعی برای سلامت روانی و هدفمند کردن زندگی اهمیت بسیار دارند، اما یک تحققی جدید نشان داده است که رابطه افراد مذهبی با خداوند نیز اثر مشابهی در سلامت روانی و هدفدار ساختن فرد دارد. محققان روانشناسی دانشگاه میشیگان در نشریه علمی شخصیت نتایج این تحقیق را منتشر کرده اند که نشان می‌دهد افراد مذهبی که احساس تنهایی میکنند، درمقایسه با افرادی که خود را بی خدا می‌نامند، احساس انزوای کمتری دارند. این تحقیق شامل سه مطالعۀ جداگانه با جامعه آ»اری ۱۹۷۵۵ نفر است. در این تحققی شرکت کنندگان دینداری که فاقد رابطه اجتماعی بودند اعتقاد داشتند خداوند بهترین دوست آنهاست و جای خالی اسانها را پر میکند. مولفان این مطالعه علمی میگویند افراد دیندار خداوند را همراه و دوست واقعی خود میدانند و مذهب در زندگی آنان تاثیرات سلامتی بخش روانی دارد. نیکلاس میشالاک یکی از محققان این پروژه تحقیقی میگوید این مطالعه نشان میدهد که احساس در رابطه بودن می‌تواند به تنهایی مانع از احساس افسردگی شود، حتی اگر این رابطه با وجودی غیر ملموس باشد. بر اساس این تحقیق انسانها به کسی یا چیزی نیاز دارند تا او را خشنود کنند و به وجود خود در رابطه با او معنا دهند. به همین دللی افرادی که به خدا ایمان ندارند در صورت نبود رابطه با کیفیت انسانی دچار تنشهای روانی بیشتری میشوند.  اسکار رابار از اساتید روانشناسی میشیگان میگوید پیشنهاد این تحقیق به هیچ وجه این نیست که انسانها روابط انسانی خود را به خاطر رابطه با خدا حذف کنند، اگر رابطه انسانی به آ«ها هدف و انگیزه میدهد بهتر است برای حفظ ان رابطه تلاش کنند

پاپ اسقف‌های جهان را برای هم اندیشی درباره بحران آژار جنسی در کلیسا به واتیکان فراخواند

پاپ فرانسیس نمایندگان تمام مناطق اسقف نشین کلیسای کاتولیک در سراسر جهان  را برای هم اندیشی درباره پیشگیری از آزار جنسی در کلیسا به واتیکان فراخوانده است، شواهد نشان میدهد که آزار جنسی در کلیسای کاتولیک مساله ای فراگیر در تمام نقاط جهان است وفقط به جهان آنگلوساکسون محدود نمی‌شود.

مجمع مشاوران اصلی پاپ این خبر را یک روز قبل از دیدار پاپ فرانسیس با رهبران کلیساهای کاتولیک آمریکا اعلام کردند. رسوائیهای آزار جنسی در کلیسای کاتولیک آمریکا اخیراً خبرساز شده بود.

این هم اندیشی از ۲۱ تا ۲۴ فوریه با حضور صد اسقف از سرار جهان برگزار خواهد شداخیراً کارلو ماریا ویگانو، یکی از اسقف های اعظم کلیسای کاتولیک در ادعانامه ای ۱۱ صفحه ای اسامی افرادی را منتشر کرد که به گفته وی از اتهام سوءاستفاده جنسی علیه تئودور مک کریک، کاردینال سابق اطلاع داشتند..

کارلو ماریا ویگانو در ادعانامه خود که در جریان سفر پاپ به ایرلند منتشر شد خواستار کناره گیری رهبر کاتولیکهای جهان به همراه دیگر کاردینال ها و اسقف هایی شده است که به گفته وی از اتهام سوءاستفاده جنسی از کودکان علیه تئودور مک کریک اطلاع داشتند.

فراخوان اسقف‍ها به واتیکان در راستای زمزمه‌هایی تعبیر شده است  که درباره عدم کفایت پاپ فرانسیس به گوش می‌رسد.

14558175186_cb946d0481_z

دیدار دالای لاما با بودائیان قربانی آزار جنسی در هلند

دالای لاما قرار است در سفر خود به هلند با تعدادی از بودائیان قربانی آزار جنسی که از سوی معلمان بودایی مورد تعدی قرار گرفته بودند، دیدار کند. این دیدار در پاسخ به دعوت ۱۲ قربانی صورت میگیرد. سه تن از این افراد شهروند هلند شده اند. آنها قصد دارند درخواستامضا شده ای را به دالای لاما بدهند که در آن خواستار توجه بیشتر رهبر بودائیان جهان به مساله آزار جنسی در جامعه بودائیان شده اند.  درخواست این ملاقات در رسانه های اجتماعی منتشر شده و تمام قربانیان با نام واقعی خود این درخواست را امضا کرده‌اند. سوء استفاده جنسی در حلقه‌های بوداییان اتفاق جدیدی نیست. دالای لاما در آگوست ۲۰۱۷ درباره نقض قوانین اخلاقی در روابط راهب های بودایی و شاگردانشان هشدار داده بود و از شاگردان خواسته بود تا مراقب هر نوع رفتار انحرافی و سوء استفاده ای باشند و بر آن سرپوش نگذارند. اما ملاقات دالای لاما در هلند، ولین دیدار مستقیم او با قربانیان آزار جنسی است. دالای لاما در بیانیه رسمی که در این باره منتشر کرده است از مسائل پیش آمده عمیقا اظهار تاسف کرده است. امضا گنندگان نامه به دالای لاما، چندین درخواست را مطرح کرده اند کهمهمترین آن برگزاری جلساتی با سخنرانی خود دالای لاما درباره آزار جنسی و و روابط جنسی در ادیان مختلف در موسسه ذهن و زندگی است. موسسه ذهن و زندگی، بنیادی غیرانتفاعیست که دالای لاما تاسیس کرده و خود رئیس آن است. امضا کنندگان همچنین خواستار تعقیب قضایی آزار دهندگان شده اند.

 

ی

احضار یک بازیگر اسپانیایی به دادگاه به جرم توهین به مقدسات

ویلی تولدو، بازیگر اسپانیایی به جرم تمسخر خدا و حضرت مریم به دادگاه احضار شده است، تهدید به بازداشت این بازیگر، نگرانی‌های زیادی را درباره حق آزادی بیان در کشور اسپانیا برانگیخته است.
ویلی تلدو بازیگر سینما و تلویزیون از سال گذشته  به دلیل توهین به مقدسات سه بار به دادگاه احضار شده است. او در حمایت سه زن که آنها نیز به دلیل توهین به مقدسات در معرض نقد شدید رسانه ها بودند، در صفحه شخصی خود مطلبی را به اشتراک گذاشته بود. این سه زن یکی از مراسم مذهبی اسپانیا را با ساختن یک ماکت از اندام زنانه تمسخر کرده بودند.

به گفتۀ سخنگوی پلیس ، این بازریگر برای پاسخ به سوالات قاضی باید روز سه شنبه در دادگاه حاضر شود و قاضی بر اساس قوانین قضایی مادرید به اتهامات او رسیدگی خواهد کرد.

وکیل تولدو به گفته است این احضار و بازجویی از یک هنرمند کشور را در معرض خطر بازگشت به دوران سرکوب فرانکو قرار میدهد.
جامعه وکلای مسیحی اسپانیا بعد از انتشار مطلب حمایتی تولدو، وی را متهم به تمسخر خداوند و حضرت مریم کردند.
تولدو در سه احضاری که پیش از این صورت گرفته است شرکت نکرده بود. دادگاه مادرید اعلام کرده است که اگر تولدو این بار نیز در دادگاه حاضر نشود، حکم جلب او صادر خواهد شد.

Sistina-interno

مدیر گروه کر نمازخانه سیستین متهم به پولشویی شد

بنا بر بیانیه رسمی واتیکان، اعضای گروه کر نمازخانه سیستین به دلیل آنچه پولشویی نامیده شده است، تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. به گزارش واتیکان این گروه موسیقی درآمد حاصل از کنسرتها و دیگر برنامه های فرهنگی را به یک حساب نامرتبط بانکی در ایتالیا منتقل می‌کردند.  تنها کسانی که به این حساب دسترسی داشتند پالوبلا مدیر ارکستر نمازخانه سیستین بود و پدر ناردلا که ضمانت این فرد غیر روحانی را برای این سمت به عهده گرفته بود. این دونفر، ذخیره این حساب را صرف امورات شخصی میکردند. واتیکان اعلام کرده است بعد از این بازجویی، اتهام دومی نیز متوجه پالوبلاست که طبق شکایت برخی از خانواده‌ها با اعضای کر با خشونت و آزاردهنده صحبت میکرده است. اما در بیانیه رسمی واتیکان درباره این بازجویی دوم سخنی به میان نیامده است

واتیکان بعد از انتشار گزارشی در یک روزنامه ایتالیایی درباره معاملات خارج از عرف گروه کر، ناچار به علنی کردن این فساد مالی داخلی شد. پاپ فرانسیس به طور مستقیم دستوری پیگیری این مساله را صادر کرده است.