همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

5651280664_5aa9c3811d_z-600x400 (1)

پایان سفر ده ساله بزرگترین بودای غرب

بودای ساخته شده از یشم بعد از یک سفر ده ساله به دور جهان به زادگاه خود در استرالیا بازگشت، این بودا از یک سنگ ۱۸ تنی ساخته شده است،این سنگ در استان کانادایی یوکان در سال ۲۰۰۰ کشف شد و «افتخار قطب» نام گرفت. هنرمندان استرالیایی به مدت پنج سال این سنگ زیبا را تراش دادند و با الماس و دیگر سنگ های زینتی آراستند و به شکل بودایی با شکوه درآوردند. سپس این بودا را راهی اقصا نقاط جهان کردند تا پیام آور صلح و بیداری و آگاهی در میان مردم باشد. در ابتدا قرار بود تور بیداری بودا شش ماهه باشد اما به دلیل استقبال جهانیان این سفر ده سال طول کشید و تقریبا یازده میلیون نفر در سراسر جهان این مجسمه زیبارا دیدند. این مجسمه در ۱۲۵ شهر در ۲۱ کشور جهان به نمایش گذاشته شد و در نهایت برای جشن روشنایی ۸ به استرالیا بازگردانده شد. این جشن بزرگداشت سالانه صلح، هماهنگی و نور و روشنایی است. این مجسمه عظیم  با لیفتراک و جرثقیل ساخته شده است و در حال حاضر با ۵۰ متر ارتفاع و ۵۰ متر عرض بزرگترین مجسمه بودا در کشورهای غربی به حساب می‌اید، هزینه کلی ساخت این بودای زیبا ۲۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. حمل و نقل این بودا کار بشسیار پیچیده و دشواری است و از وسایل نقلیه حداقل شش تنی برای بلند کردن آن استفاده میشود. این تجهیزات بسیار کمیابند. کل رآیند ساخته شدن این بودا از خرید سنگ تا ساخت آن ۱۵ سال به طول انجامیده است.

criminal-1577887_640-600x400

صد مردی که می خواهند ترامپ را ترور کنند

جیم بکر، کشیش مشهور آمریکایی که به خاطر عقاید آخرالزمانیش معروف است، ادعا کرده است حداقل صد مرد میشناسد که مصمم به کشتن ترامپ هستند. این کشیش که در مجالس وعظ خود در کلیسا، همواره دربارۀ پایان جهان هشدار میدهد در مصاحبه‌ای با مکگایر نویسنده کتاب ترامپوکالیپس (ترامپ آخرالزمانی) وی را متهم کرد که ترامپ را به درستی نشناخته است. مک گایر یش از این  ترامپ را به ویران کردن جهان متهم کرده بود و دولت او را اعلام جنگی به همه فرزانگان جهان  توصیف کرده بود. کشیش بکر اما معتقد است ترامپ قاضی آخرالزمان و منتقم جنایتکاران است و خودش هرگز دچار لغزش و جرمی نشده است. وی گفت وظیفه همه مسیحیان جهان است که از ترامپ حنمایت کنند، زیرا او برگزیده خداوند در کاخ سفید است. از آن طرف مک گایر به این سخنان بکر به سختی اعتراض کرد و ترامپ را انسان ریاکار و ضد اخلاقی دانست که بیشتر چهرۀ جنایتکاران را دارد نه ابرقهرمانان را. بکر اما اینطور ادامه داد که به واسطه سروشی غیبی خبردار شده است که صد مردبرای ترور کردن ترامپ قرارداد امضا کرده اند.

1659

مناقشه بر سر آزادیهای مذهبی مدارس دینی استرالیا

پیتر داتن وزیر امور داخلی استرالیا خواهان مرزبندی مشخص «آزادیهای مذهبی» شد از جمله آزادی مدارس مذهبی در اخراج معلمان همجنس گرا، حق والدین برای بیرون آوردن فرزندان خود از برنامه‌های آموزشی ضد همجنسگرایی، یا حق ثبت نام در مدارسی که به نظرشان از این جهات امن هستند.

رادنی کروم سخنگوی جامعه دگرباشان استرالیا از این نظر استقبال کرده است اما در ضمن نسبت به هر گونه تبعیض نظامند به نام مذهب نیز هشدار داده است.

این مناقشات در جامعه استرالیا بعد از آن بالا گرفت که مدارس مذهبی طی بخشنامه‌ای اعلام کردند حاضر به پذیرش دگرباشان جنسی در این مدارس نیستند.
فعالان مدنی استرالیا نیز از مرزبندی دقیق و تصویب قوانین شفاف و غیر تبعیض آمیز در این زمینه دفاع کرده‌اند و خواستار حق برابر هم برای مدارس مذهبی و هم برای دگرباشان شده‌اند، اما هنوز کسی نمیداند چگونه چنین تناقضی قابل اجراست.

4000

استعفای دسته جمعی اسقف‌های شیلیایی در پی رسوایی آزار جنسی کودکان

سی و یک اسقف در حال خدمت و سه اسقف بازنشسته شیلیایی، در پی انتشار خبر رسوایی آزار جنسی در کلیسای کاتولیک این کشور، استعفای دسته جمعی خود را به پاپ فرانسیس در واتیکان تقدیم کردند. آنها روز جمعه با امضای استعفانامه خود در بیانیه‌ای اعلام کردند: ما جایگاه و مقام خود را به دستان پدر مقدس می‌سپاریم و از مقام اسقفی کناره گیری می‌کنیم تا ایشان بتوانند با آزادی تمام درباره ما تصمیم بگیرند. آنها در استعفانامه خود از رنجی که به قربانیان، پاپ و بندگان خدا و کشور شیلی، به خاطر خطاهای مهلک  اعضای کلیسا رسیده است، طلب بخشش کرده‌اند.

اسقفهای شیلیایی بعد از اینکه پاپ فرانسیس کل سلسله مراتب کلیسای شیلی را مسئول آزار جنسی کودکان دانست، و آن را رسوایی رنج آور برای کلیسای کاتولیک نامید، از مقام خود استعفا دادند.

پاپ اسقفهای کلیسای کاتولیک را متهم به از بین بردن شواهد جنایت، اعمال فشار به بازپرسان برای بی اهمیت کردن مساله و «غفلت مرگبار» در حفاظت از کودکان از شر کشیشان پدوفیل کرده است. پاپ در نامه ای خطاب به اسقفهای شیلی گفته است در این قضیه هیچ کس حق ندارد خودش را مستثنا کند و گناه را به گردن دیگری اندازد.

در پی افشای رسوایی کودک آزاری در شیلی پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان اسقف‌های اهل شیلی را فراخواند.

برخی از اعضای کلیساهای شیلی متهم به آزار جنسی کودکان  در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ هستند.

همچنین پاپ فرانسیس وعده داد که برای اجرای عدالت اعضای کلیسای شیلی را تغییر خواهد داد.

Ddm4N6pVwAABUmb

حضور تهدید آمیز راست گرایان مسیحی در مراسم عشای ربانی کلیسای مدافع مسلمانان

کشیش بخش کلیسای پروتستان گاسفورد در پی حضور مختل کننده چند فعال راست گرا در مراسم عشای ربانی یکشنبه این کلیسا، گفت اگر این افراد مسلمان بودند، بی شک به تروریسم متهم می‌شدند. در حالی که آنها مسیحیان راست گرایی هستند که با موضع کلیسای پروتستان درباره حمایت از مهاجران مخالفند. این افراد با شمشیر و شلاق و لباسهای ترسناک وارد کلیسا شدند و نظم مراسم عشای ربانی را به طرز ترسناکی مختل کردند.
پدر راد بائر، مسئول اجرای مراسم عشای ربانی این کلیسا گفت، هرچند بعداً معلوم شد که آن شمشیر اسباب بازی بوده است، اما حضور این چند مرد با  شنل و نقابهای مشکی و شمشیر و شلاق فضای بسیار ترس آوری ایجاد کرد.

پدر بائر افزود، با اینکه پلیس قبلا از رفتن این افراد به کلیسا رسید، اما هیچ اتهامی را متوجه آنها ندانست، در صورتیکه اگر این افراد مسلمان بودند، حتما مانند تروریست‌ها با آنها برخورد مید. در صورتیکه از نظر کلیسای پروتستان، این مسیحیان افراطی نیز، حکم داعش برای مسلمانان را دارند. آنها نیز از نظر من شکل دیگری از داعش هستند.

36016853892_889ecb6b14_z-300x200

کشف اردوگاه های مغزشویی مسلمانان در چین

تقریباً یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌هایی موسوم به تعلیم و تربیت در چین زندانی هستندریال آنها در این اردوگاه‌ها تحت شکنجه‌های جسمی و روانی قرار دارند. این اردوگه‌ها در استان سین کیانگ در غرب چین واقع شده اند. این منطقه به دلیل جنبش‌های جدایی طلبانه ساکنان آ« معروف است. جزئیاتی که اخیراً از سوی برخی زندانیان سابق  این اردوگاه‌های مخفی به بیرون درز کرده، حاکی از درد و رنج بسیاری است که مسلمانان محصور شده در این اردوگاه ها تجربه میکنند. دو نفر از ساکنان سابق این اردوگاه، سمرقند و عمر بگ علی درباره شیوه ربودن و دستگیری مسلمانان و فرستادن آنها به این اردوگاه ها با رسانه‌ها مصاحبه کردند. آنها نگران سلامتی و زندگی خویشاوندان اسیر خود هستند. آنها میگویند در این اردوگاه ها مسلمانان را وادار به نوشیدن الکل  خوردن گوشت خوک میکنند تا کمتر مسلمان باشند. به گزارش این دو تن، ساکنان این اردوگاهها تحت شدیدترین آموزشهای مغزشویی قرار میگیرند تا از دین خود نفرت پیدا کنند و از آن دست بکشن و روزانه باید به اعتقادات خود لعنت بفرستند و هر روز شکرگزار حکومت کمونیستی چین باشند.  چیزهایی که خیلی بد است، یک هیات  آمریکایی این برنامه ر بزرگترین زندان اقلیت مذهبی در جهان توصیف کرده است. هدف از  این برنامه به اصطلاح آموزشی تغییر تفکر سیاسی بازداشت  شده گان است. قرار است با این شیوه اعتقادات اسلامی از خودآگاه افراد پاک شود و هویت آنها تغییر کند. مقامات چینی بعد از فاش شدن وجود چنین اردوگاه هایی  از این اقدامات دفاع کرده‌اند و گفته‌اند که تغییر در ایدئولوژی این افراد به منظور  برای مبارزه با افراط گرایی اسلامی علیه جدایی طلبی است.

beverage-3404943_640-600x400

دستور جدید واتیکان: خواهران روحانی استفاده از رسانه‌های مجازی را محدود کنند

واتیکان سندی اجرایی صادر کرده است که بر اساس آن راهبههای واتیکان موظفند زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنند. دفتر زندگی دینی مستقر در رم، میگوید خواهران روحانی نبادی ذهن خود را با واژه‌ها، تصاویر و اخبار زیادی که در رسانه های اجتماعی میخوانند و می‌بینند مغشوش کنند. در این سند آمده است که رسانه‌های اجتماعی ارزشهایی مثلا سکوت تامل آمیز و آرامش ذهنی را خدشه دار کرده‌اند. بر اساس این سند، رسانه‌های اجتماعی باید با احتیاط و هشیاری بسیار بالا و به صورت محدود استفاده شوند. این سند پر از دستور العمل است و البته پر از قوانین محدود کننده. این سند درباره محتوای مطالبی که باید خوانده شود، نوع اپلیکیشن مورد استفاده، کانالهای ارتباطی و تعداد پیام هایی که باید حداکثر در روز فرستاده شود، دستورالعمل‌های بسیاری ارائه کرده است.
کلیسای کاتولیک همواره از رسانه‌های اجتماعی جدید و فضای مجازی برای تبلیغ ایده‌ها و افکار خود به خوبی سود جسته است، بنابراین جای. جای تعجب نیست که این کلیسا رسانه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک را به خوبی درک میکند و اثرات اثرات آن را به خوبی میشناسد. شخص پاپ فرانسیس در فضای مجازی حضوری بسیار پر رنگ دارد. بر اساس گزارش موسسه سوشال بیرینگ توئیتهای پاپ فرانسیس در شش ماه گذشته سه و نیم میلیارد بار خوانده شده است و هر توئیت او تقریبا ده میلیون بار به اشتراک گذاشته شده است.

4744

برگزاری رفراندوم سقط جنین در ایرلند

قرار است دولت ایرلند، روز ۲۵ می، رفراندوم سقط جنین برگزار کند و مردم درباره قوانین محدود کننده سقط جنین در این کشور تصمیم بگیرند. فعالیت کمپین‌های موافق و مخالف حق سقط جنین در آستانه رفراندوم ممنوع اعلام شده است و هرگونه تبلیغی دو ماه زندان در پی خواهد داشت. .

حدود ۹۳ درصد از مردم کشور ایرلند کاتولیک هستند. سقط جنین در این کشور کاتولیک سالهاست به مناقشه‌ای تفرقه افکنانه تبدیل شده است. سال ۲۰۱۳ ممنوعیت کامل سقط جنین از قوانین حذف شد و مادران در معرض خطر تحت شرایطی خاص مجاز به سقط جنین شدند. .

در رفراندوم سقط جنین ایرلند از مردم پرسیده خواهد شد که آیا خواهان لغو ماده قانونی ۴۰.۳.۳ هستند یا خیر. مطابق این ماده‌ که تحت عنوان اصلاح هشتم نیز خوانده می‌شود و در سال ۱۹۸۳ به تصویب رسیده، مادران باردار و جنین متولد نشده، هر دو حق برابری برای زندگی دارند.

راست‌های مذهبی ایرلند که عمدتا با گروه های کاتولیک اختلاف نظر ارند، این رفراندم را آخرین شانس خود برای پایان دادن به ۲۵ سال تغییرات لیبرال اجتماعی در ایرلند می‌دانند.

مردم ایرلند در سال ۲۰۱۵ با اکثریت قابل توجه‌ای در رفراندومی به قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان پاسخ مثبت دادند. آنها به نخستین کشوری تبدیل شدند که ازدواج همجنسگرایان را با همه‌پرسی قانونی کرده است. اما گمانه زنی‌ها بر آن است که رقابت در رفراندوم سقط جنین در ایرلند بسیار شدید‌تر خواهد بود..

نتایج نظرسنجی جدید: استرالیائیها مخالف اخراج دگرباشان از مدارس دینی

یک نظر سنجی جدید نشان داد از هر پنج استرالیایی چهار نفر میگویند با حق مدارس مذهبی در اخراج کارمندان و دانش به دلیل جنسیت یا گرایش جنسیشان مخالفند.
نظر سنجی گلکسی یوگاو که برای سنجش جایگاه گروه‌های LGBT انجام شد، نشان داد ۸۲ درصد از جمعیت نسبت به قوانین تبعیض آمیز علیه دگرباشان جنسی در مدارس و جامعه استرالیا اعتراض دارند و ۷۹ درصد نیز با آزادی مدارس در اخراج معلمان و دانش‌آموزان دگرباش مخالفند.
این رای گیری با هدف قشار به حزب کارگر برای به رسمیت شناختن حقوق دگرباشان در مدارس و بخصوص مدارس مذهبی انجام شده است.
گروه های مذهبی از جمله کلیسای کاتولیک، اسقف اعظم آنگلیکان سیدنی و دانشکده های مسیحی استرالیا تصمیم گیری درباره این موارد را حق خود میدانند و برای حفظ آن تلاش میکنند. آنها میگویند این حق تبعیض مثبت و به نفع سلامت اخلاقی جامعه استرالیا است، زیرا همجنسگرایی یا دیگر اشکال رابطه خارج از سنتهای دینی به ضرر تمام جامعه تمام خواهد شد
مخالفان میگویند اگر مدارس مذهبی استرالیا همچنان حق اخراج دگرباشان را به لحاظ قانونی دارا باشند، باید بودجه ای که از محل مالیات به آ«ها تعلق میگیرد قطع شود، زیرا اکثریت جامعه استرالیا مخالف این نوع آزادیهای دینی است.

3502

راز مدیتیشن در نقاشیهای تبتی

اخیراً مجموعه ارزشمندی از نقاشیهای باستانی تبتی منتشر شده است، این مجموعه حاصل پروژه ده ساله توماس لیرد، نویسنده و عکاس است که وقت خود را صرف جمع آوری و حفظ گنجینۀ ارزشمند هنر تبتی دربارۀ زندگی بودا و راز مدیتیشن کرده است. بسیاری از این نقاشیها در معابد دور افتاده یا معابد خرابه در حال از بین رفتن بودند، اما توماس لیرد پیش از اینکه این آثار ارزشمند از بین بروند آنها را جمع آوری و ثبت کرد.

این عکاس آمریکایی به مدت ده سال در میان راهبان و کشاورزان تبتی زندگی کرد وبه اقصا نقاط این کشور به دنبل شاهکارهای هنر بودایی سفر کرد.

حاصل این پروژه ده ساله، ۹۹۸ قطعه نقاشی تبتی است که در دو مجلد بزرگ به چاپ رسیده است. تمام نسخه‌های این کتاب به امضای دالای لاما رسیده است، دالای لاما میگوید اولین درسهایی که از بودا فرا گرفته، از لا به لای همین نقاشیها بوده است، پیش از آنکه سواد خواندن و نوشتن بیاموزد.

بسیاری از این نقاشیها برای اولین بار است که دیده میشود، زیرا این آثار در معابدی ویرانه و فرو ریخته و یا نواحی دور دست کشف شده اند و حتی خود تبتیها نیز از وجود آنها بی خبر بوده‌اند.