همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

4946

افزایش ۵۰۵ درصدی جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمانان بعد از حملات انتحاری کنسرت منچستر

پلیس انگلیس میگوید حملات اسلام هراسانه بعد از حمله انتحاری کنسرت آریانا  در ماه گذشته در منچستر ۵۰۰ برابر افزایش یافته است

بنا به گفته پلیس ۲۲۴ گزارش از جرایم نفرت افکنانه ضد مسلمانان در ماه گذشته به پلیس ارائه شده است. در حالیکه این میزان پیش از این حملات در مدت مشابه در سال ۲۰۱۶، سی و هفت  مورد بوده است.

پلیس منچستر در حالی از افزایش ۵۰۵ درصد جرائم علیه مسلمانان خبر میدهد که افسران پلیس میگویند گاهی لازم است اقدامات سختی برای جلوگیری از حوادث خطرناک ناشی از نفرت اسلام هراسانه انجام دهند.

این ارقام مربوط به زمان پیش از حمله تروریستی به مسجد فینزبری است. پلیس میگوید میزان حفاظت از جمعیت های مسلمان در بریتانیا را به شکل چشم گیری افزایش داده است.

راب پاتز، معاون رییس پلیس منچستر گفت میزان جرایم اسلام هراسانه در چند روز گذشته کاهش یافته و به سطح عادی برگشته است. با این حال متذکر شد که میزان این جرائم ممکن است از چیزی که گزارش میشود بیشتر باشد. وی گفت در این شهر جمعیت متنوعی از نژادها و ادیان مختلف زندگی میکنند و ما به این تنوع افتخار میکنیم و به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد که جرائم ناشی از نفرت نژادی و دینی در این شهر ریشه بزند و بی هیچ مسامحه ای مقابل این گونه اقدامات خواهیم ایستاد.

4200

حکم دادگاه: خطوط هواپیمایی اسرائیل اجازه ندارند به دلایل مذهبی صندلی زنان را تغییر دهند

بنا به حکم یک دادگاه در اسرائیل، مهمانداران خطوط هواپیمایی اسرائیل اجازه ندارند از مسافران زن درخواست کنند که صندلیشان را بخاطر مردان یهودی فوق ارتدوکسی که مایل به نشستن کنار یک خانم نیستند، تعییر دهند.

این حکم بعد از آن صادر شد که رنه رابینوویتز، یکی از بازماندگان هولوکاست، از خطوط هواپیمایی این کشور به دلیل آنچه تبعیض علیه زنان نامید، شکایت کرد. وی مدعی شده بود که مهمانداران بخاطر آسایش یک مرد یهودی که به دلایل دینی حاضر نبود در صندلی کنار وی بنشیند، او رامجبور به تغییر دادنصندلی خود کرده اند. خانم رابینویتز که خود یک وکیل بازنشسته است میگوید بعد از آنکه به این دستور اعتراض کرده است، خدمه به وی گفته اند که این سیاست همیشه در خطوط هواپیمایی اسرائیل رعایت میشود. .

دانا کوهم، قاضی دادگاه، در این پرونده به نفع خانم رابینوویتز رای داده. در این حکم آمده است: تحت هیچ شرایطی خدمه هواپیما حق ندارند از مسافران بخواهند صندلی را که به اسم آنها صادر شده است تغییر دهند، تنها به این دلیل که یک مسافرمایل نیست جنسیت مسافر کناری خود را تحمل کند

کوهن در دادگاهی که روز چهارشنبه برگزار شد گفت این نوع سیاستگذاریها «جنایت واضحی» است که قوانین تبعیض آلود اسرائیل در زمینه خدمات به آن دامن میزند.

رابینوویتز که از جنایات نازیها جان سالم به در برده است در این باره گفت حکم دادگاه وی را به هیجان آورده است و او انتظار چنین حکمی را نداشته است.

india-721063_640-1

اعتراض گسترده مردم هند به قانون منع مصرف گوشت گاو

ممنوعیت کشتار گاو در هندوستان این کشور را با آشوبهای زیادی مواجه کرده است. ممنوعیت کشتار گاو که از سوی هندوهای تندرو دنبال میشد سرانجام در دوره نخست وزیری نارندرا مودی به تصویب رسید. در دین هندو گاو حیوانی مقدس است که از شیر آن انواع استفاده ها میشود و همچنین بخشی از مراسم مذهبی هندوان وابسته به حضور گاوهای مقدس است. از آنجا که شیر پر مصرفترین ماده غذایی در میان اکثریت جمعیت هندوست آنهاست آنها گاو را «مادر دوم» خود یدانند. در عین حال گوشت گاو به عنوان یک منبع نسبتا ارزان قیمت پروتئین همواره در هندوستان مصرف میشده است.
از زمان شکل گیری دولت نخست وزیر هند، تندروان هندو خواستار منع قانونی کشتار گاوها در هندوستان شدند. بعد از تصویب این قانون اعتراضهای زیادی در سراسر هند از سوی مسیحیان مسلمانان بودائیان سیک ها و حتی هندوان به این قانون صورت گرفته است. مردم این قانون را نقض آزادیهای مذهبی ادیان دیگر میدانند و با آن مخالفند. از سوی دیر معترضان میگویند منع استفاده از یک نوع گوشت در کشوری که ادعای دموکراسی دارد نقض اصول دموکراسی محسوب میشود.
عده ای از رهبران ایالات جنوبی هندوستان از اجرای این فرمان سرباز زده اند، این فرمان از سوی وزارت محیط زیست اجرا میشود و آن را بخشی از تدابیر حفاظت از محیط زیست قلمداد میکنند و نه فرمانی مذهبی. این در حالیست که گوشت گاو غذای مورد علاقه پیروان تمام مذاهب در ایالات جنوبی هند است. معترضان به این قانون جشنواره های آشپزی ترتیب داده اند که در آن غذاهایی که با گوشت گاو آماده میشود در اختیار همشهریان قرار میگیرد.هرچند این قانون برای تجدید نظر به دادگاه عالی قضایی ارجاع داده شده است اما تاثیر منفی بر صنعت گوشت هندوستان گذاشته است و سبب بیکاری و ورشکستیگی افراد بسیاری شده است.

1024px-J._K._Rowling_at_the_White_House_2010-04-05_9

نویسنده هری پاتر حمله به مسجد فینزبوری را محکوم کرد

جی کی رولینگ نویسنده مشهور داستانهای هری پاتر، نسبت به ادبیات و سخنان اسلام هراسانه که در انگلیس رواج یافته است هشدار داد و حمله به مسجد فینز بوری را از نتایج این سخنان نفرت پراکنانه و عدم تحمل پیروان ادیان دیگر دانست. وی ضمن محکوم کردن حمله به مسجد فینزبوری و کشتن مسلمانان این اقدامات را ناشی از گسترش ادبیات اسلام هراسانه در رسانه ها و در میان مردم کشورهای اروپایی عنوان کرد. خانم رولینگ در باره بسیاری از نظرات نفرت پراکنانه قبل از حمله به مسجد فینزبوری به سرعت واکنش نشان میداد. وی به ویژ درباره یکی از روزنامه های بریتانیا که اخبار آن را کاملاً جهت دار و ضد مسلمانان توصیف کرد بارها اخطار داده بود.این نویسنده شهیر در این باره اظهار داشت این روزنامه حتی بعد از حمله تروریستی به مسلمانان لندن از این واژه استفاده نکرده است و به جای آن نوشته «راننده ون سفید». وی گفت اکنون زمان آن رسیده است که به این مطلب بپردازیم که چرا و چگونه اسبورن، تروریست مسجد فینزبری، به سمت رادیکالیسم سوق پیدا کرده ااست.
خانم رولینگ در ادامه افزود چیزی که جناح راست تندروی انگلیس به آن توجه نکرد این است که اسبورن بعد از حمله مورد ضرب و شتم مردم قرار میگیرد و امام جماعت مسجد وی را نجات میدهد. محمد محمود، امام جماعت مسجد، اسبورن را از زیر لگد افرادی که سعی در دستگیری او داشتند نجات میدهد و از جان او محافظت میکند. این در حالیست که اسبورن مدام با فریاد بلند اظهار میکرده است که همه مسلمانان را خواهد کشت.ترزا می نیز این حمله را یک عملیات تروریستی علیه جامعه مسلمانان انگلیس توصیف کرده است.

16917277755_a742775da4_z

سخنان چالش برانگیز یک خاخام درباره لزوم پذیرش هم جنسگرایان در جامعه یهود

سخنان حمایت آمیز یک خاخام یهودی درباره همجنس گرایان تنش بسیاری در جامعه یهودیان ارتدوکس بریتانیا ایجاد کرده است ، تا جایی که خاخام اپرایم مرویس، رهبر خاخامان بریتانیا وادار به دخالت در این موضوع شده است. سخنان این خاخام در حالی منجر به بحثهای شدید شده است که جامعه اصلاح طلبان یهودی خواهان به رسمیت شناختن حقوق همجنس گرایان هستند اما یهودیان ارتدوکس و فوق ارتدوکس حاضر به پذیرش همجنسگرایان و مسائل مرتبط با آنها از جمله به رسمیت شناختن حق ازدواج آنها نیستند.

این تنش زمانی ایجاد شد که خاخام جوزف دوئک، خاخام دادگاه مذهبی بث دین، متعلق به جامعه یهودیان سپاردیک در یک سخنرانی که در کنیسه هندون ایراد کرد گفت اگرچه همجنس گرایی در تورات گناه شمرده شده است اما در زمانه ما تغییرات بسیاری ایجاد شده است که مواجهه با آنها مستلزم تجدید نظر درباره موضوعات بسیار از جمله مساله ازدواج همجنسگرایان است. وی در ادامه به این سخنان افزوده بود که جنبشهای فمینیستی و حتس جنبشهای اقلیت های جنسی رویدادهای فوق العاده‌ای برای بشریت هستند. وی به رغم مخالفت صریح تورات اصلاحاتی از این دست را زیبا و ضروری توصیف کرده بود. این خاخام گفته بود مهربانی و به رسمیت شناختن گرایشهای مختلف باعث میشود که جهان زیباتر و انسانی تر شود. یهودیان ارتدوکس سخنان این خاخام را غلط و گمراه کننده و صدر تا ذیل آن را فساد آمیز و انحرافی نامیده اند. تعدادی از خاخامان بلند پایه یهودی این سخنان را شدیدا محکوم کرده اند و این افکار را برای جامعه یود سمی و خطرناک ارزیابی کرده اند. یکی از خاخامان ارتدوکس در این باره گفته است، این سخنان بسیار خطرناک است و خطرش از این جهت مضاعف است که یک خاخام با دو کیپا (کلاه یهودیان) به نزد شما می‌آید، یکی کلاه یک روحانی ارتدوکس و دیگری کلاه یک رفرمیست مذهبی. و این یعنی نفوذ افکار خطرناک در میان روحانیون

PopeRabbi2

پیام رهبران مذهبی جهان خطاب به مردم: با پیروان ادیان دیگر دوستی کنید

رهبران مذهبی جهان در اقدامی نادر، برای نخستین بار با انتشار ویدئوی مشترکی از مردم جهان خواستند در برقراری صلح شریک شوند. در این ویدئو برای نخستین بار ۲۲ رهبر دینی از همه مردم جهان خواسته اند با دوستی کردن با پیروان ادیان دیگر در برقراری صلح و از بین بردن خشونت در سطح جهان با یکدیگر همراه شوند.
رهبرانی که در این درخواست ویدئویی صحبت کرده اند از فرقه های مختلف اسلام، یهودیت، مسیحیت، بودایی، هندو و سیک هستند، پاپ فرانسیس و دالای لاما نیز در این پیام ویدئویی شرکت کرده اند. ایده زیربنایی این درخواست  مشترک، کاهش تنش در سراسر جهان از طریق دعوت به روابط بین فردی دوستانه بین پیروان ادیان مختلف در زیست عادی و روزمره آنهاست. این ویدئو سه دقیقه‌ و به شانزده زبان منتشر شده است.
رهبران مذهبی میگویند ایده اصلی این پیام بسیار ساده است، زیرا دوستی طولانی مدت در زیست روزمره باعث کاهش سوء تفاهمات میشود و همین امر باعث کاهش تنش و خصومت بین الادیانی خواهد شد. پاپ فرانسیس از دوستی طولانی مدت خود با خاخام آرژانتینی، ابراهیم اسکورکام سخن میگوید و اینکه چگونه دوستی آنها باعث گفتگوهای بین الادیانی بسیار سازنده میان آنها شد. جاناتان ساک از دیگر رهبران مذهبی یهودی که در این ویدئو شرکت داشته است میگوید اولین فایده دوستی های بین الدیانی با افرادی که هم کیش ما نیستند این است که از میزان شباهت های بین دین خود و دیگری بسیار شگفت زده خواهیم شد. ترسها، امیدها و دغدغه های انسانهای دیندار شباهت های بسیاری به هم دارید.
نکته اصلی این پیام مشترک این است که پیروان همه ادیان با هم برابرند و ارزشها و امیدها و دغدغه های یکسانی دارند، و بهتر است با یافتن زمینه های مشترک راه را بر سوء تفاهم های دینی که به دشمنی و تنش منجر میشود سد کنند.

845dba1129e744b3940230d68ee2ecbf_18

قانون ممنوعیت نقاب و روبنده در مراکز آموزشی نروژ

ائتلاف احزاب راست گرای ضد مهاجرت حاکم در نوروژ قصد دارند استفاده از روبنده را در کلیه موسسات آموزشی این کشور ممنوع کنند.
این احزاب سال گذشته وعده داده بودند که این طرح شامل انواع حجاب، روبنده و نقاب خواهد بود. توربجرون رو ایساکسن وزیر آموزش و تحقیقات نوروژ در این باره اظهار داشت دیگر اجاره نخواهیم داد در کودکستانها، مدارس و دانشگاه ها زنان با چهره های پوشیده حاضر شوند. ئی افزود حجاب مانع برقراری ارتباط درست است و که اصلی اساسی در آموزش و پرورش و کار با دانش آموزان است.
مقامات نوروژی میگویند در ماه های آینده تا زمان قانونی شدن این طرح با افرادی که تحت تاثیر این قانون قرار خواهند گرفت گفتگو خواهند کرد. رسانه های نروژ نیز اعلام کرده اند که دولت میتواند بر حمایت اکثر احزاب نروژ حساب کند و با این شرایط به احتمال نزدیک به یقین این قانون در بهار ۲۰۱۸ تصویب خواهد شد.

hijabgirl

قانون جدید مدارس ویرجینیا: حق استفاده از حجاب اسلامی به شرط اجازه نامه رسمی والدین

مسئولان آموزش و پرورش ایالت ویرجینیای آمریکا بخشنامه ای صادر کردند که بر اساس آن دانش آموزان مسلمان تنها در صورتی از حق پوشش اسلامی برخوردار خواهند بود که نامه رسمی امضاء شده از والدین خود مبنی بر تایید مسلمان بودن ارائه دهند. بر اساس این بخشنامه آنها دو دانش آموز را که نامه رسمی از والدین خود به همراه نداشتند توبیخ کردند و  آنها را تهدید کردند که در صورت استفاده از حجاب حق شرکت در کلاسهای درس را ندارند.
این دو دانش آموز به سرویس جهانی اخبار ادیان گفتند این برخورد مسئولان مدرسه آنها را بسیار خجالت زده کرده است و در وضعیت دشواری قرار داده. یکی از دانش آموزان میگوید وقتی به مسئولان گفته است حاضر به ارائه چنین نامه ای نیست به او اجازه حضور در کلاس های درس را نداده اند. وی میگوید این نوع برخورد بسیار خشونت آمیز است و هیچ معنایی ندارد که دانش آموزان برای حق آزاد انتخاب پوشش خود، نامه تاییدیه دینداری تحویل مراجع آموزشی دهند.
این دو دانش اموز به رغم تهدیهای مسئولان مدرسه از ارائه چنین نامه ای سرباز زده اند و آن را نقض اساسی حقوق انسانی خود اعلام کرده اند. آنها میگویند اینکه والدین ما باید دین ما را تایید نکند به اندازه کافی غیر منطقیست. حجاب اسلامی نماد دین ماست و روزه گرفتن نیز از وظایف دینی ماست و برای اجرای دستور شرع به اجازه نامه والدین نیاز نداریم.
دبرا کتز، وکیل مدافع حقوق بشر در واشنگتن در این باره اظهار داشت این بخشنامه از اساس غیر قانونی و جاهلانه است و رفتار مسئولان مدرسه با دو دانش آموز مسلمان رفتاری خشن، غیرقانونی و نادرست است. وی افزود اینکه برای اثبات دین فرد درخواست شاهد و نامه رسمی از والدین داشته باشند درخواستی بدعت گذارانه و غیر قانونی و نادرست است
مایک مالگرو، سرپرست مدارس عمومی ناحیه از والدین این دانش اموزان عذر خواهی کرده است و گفته است این بخشنامه به دلیل سوء تفاهم از قانون قبلی مدرسه صادر شده است. بر اساس قانون قبلی دانش اموزان مسلمان با صدور اجازه نامه از سوی مدرسه، حق برگزاری مراسم نماز در مدرسه را داشتند.

vatican-city-2278859_640

گزارش مجله تایم درباره نسل جدید کشیشان کلیسای کاتولیک

مجله تایم به تازگی گزارشی درباره نسل جدید کشیشان کلیسای کاتولیک منتشر کرده است که تحت رهبری متفاوت و پویای پاپ فرانسیس سبب رونق کلیسای کاتولیک  خواهند شد. این موج جدید روحانیون فاصله بسیاری از ایده های سنتی  کشیشی کلیسای کاتولیک دارند. بنا بر این گزارش این کشیشان تمرکز بیشتری بر مراسم عبادی دارند و به اصول موضوعه کلیسا چندان پایبند نخواهند بود، این کشیشان نسل جدی قرار است به جای نصیحت و ارشاد از در تعامل و گفتگوهای دو جانبه با مردم وارد شوند و به جای تحذیر و موعظه درباره جهنم، جلسات دعای کلیسا را صرف بشارت های کتاب مقدس کنند.

در گزارش تایم آمده است پاپ فرانسیس نسل جدیدی از کشیشان را تربیت کرده است که به جای پوشیدن لباده های گشاد، تی شرت و شلوار جین به تن دارند و به جای آموزه های سنتی کلیسا درباره مسائل روز مردم با آنها گفتگو میکنند. هرچند شمار کلی کاتولیک ها و روحانیون کاتولیک در آمریکا در مقایسه با سالهای بعد از جنگ جهانی دوم کاهش یافته است ، اما در مقایسه با چند سال اخیر عده بیشتری در آمریکا به کلیسای کاتولیک جذب شده اند. در سالهای اخیر نه تنها تعداد کشیشان افزایش یافته است بلکه میانیگین سنی آنها از ۳۷ سال به ۳۴ سال کاهش یافته است که بیان کننده یک تغییر اساسی و مهم در مشخصات جمعیت شناختی است. این نسل جدید از کشیشان از گفتگو کردن درباره  دین خود، بیرون رفتن با دوستانشان و یا  به میخانه رفتن نیز احساس گناه نمیکنند. برای این نسل جدید از کشیشان هر فضا و مکان و موقعیتی فرصتی است برای تبلیغ دین، آنها میگویند زمان آن رسیده است که دین از چهاردیواری کلیسا آزاد شود و در تمام جامعه نفوذ کند. کشیشان جدید میگویند زمان آن رسیده است که ما با مردم به خیابان و فروشگاه و پارک و تئاتر برویم، آنها به اندازه کافی به کلیسا آمده‌اند.
هرچند پاپ بندیکت نیز اصلاحاتی را در ساختار کلیسای کاتولیک آغاز کرده بود، اما این اصلاحات تحت رهبری پاپ فرانسیس به مسیرهای جدیدی هدایت شده است.

graphics-882726_640

سه و نیم میلیون دلار غرامت هزینه مخالفت اسلام هراسان با ساخت مسجد در یکی از مناطق شهری ایالت نیوجرسی

برناردز تون شیپ، یک منطقه مجلل شهری در ایالت نیوجرسی در دادگاه محکوم به پرداخت سه و نیم میلیون دلار به جامعه اسلامی بسکینگ ریج شد. شهرداری این شهر پیش از این مانع ساخته شدن مسجد در این منطقه شده بود. بر اساس گزارش دادگستری ناحیه، جامعه اسلامی شهر اکنون علاوه بر دریافت خسارت مجاز به ساختن مسجد خواهد بود. شهرداری این شهر با ساختن عبادتگاه در محلات مسکونی این شهر به شدت مخالف است. جامعه اسلامی ادعا کرده بود که برناردز تون شیپ قوانین ساخت و سازش را برای اینکه مانع ساخنه شدن مسجد در این ناحیه شود تغییر داده است. داگستری شهر نیز سال ۲۰۱۶ اتهام مشابهی علیه مقامات این منطقه مطرح کرده بود. دادگستری مقامات این شهر را متهم کرده بود که این تبعیض را فقط نسبت به مسلمانان اعمال میکند و با پیروان ادیان دیگر رفتار متفاوتی دارد.
پیشنهاد ساخت مسجد از سوی جامعه اسلامی بسکینگ یج سال ۲۰۱۲ مطرح شده بود. جامعه اسلامی در این مدت در ۳۹ جلسه عمومی برای دفاع از طرح ساخت مسجد شرکت کرد اما در این مدت مورد حمله گسترده اسلام هراسان قرار گرفت و رسانه های اجتماعی و روزنامه های در این مدت برای تغییر دادن نظر مردم منطقه نسبت به ساخت مسجد و مسلمانان از هیچ کوششی فروگذار نکردند. جامعه اسلامی که هیچ جایگزین دیگری در برابر این حملات و مخالفتها نداشت عاقبت در مارس ۲۰۱۶ به دادگاه شکایت کرد و حق ساخت مسجد را از دادگاه و شورای شهرسازی منطقه اتخاذ کرد.