همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

5064358491_a2fd3c03a5_z

تنش شرق و غرب اروپا بر سر فرقه شاهدان یهوه

 

تنش‌ها در اروپای غربی و شرقی بر سر مساله آزار فرقه شاهدان یهوه در حال افزایش است. از یک سو دادگاه عالی اوستیای جنوبی بار دیگر فرقه شاهدان یهوه را یک گروه افراطی اعلام کرده است و ده سال زندان به عنوان مجازات برای هر نوع فعالیت مذهبی اعضای این گروه اعم از توزیع نوشتجات مربوط به این فرقه و یا گردهمایی در نظر گرفته است. تعقیب پیروان فرقه شاهدان یهوه  از جولای ۲۰۱۷ بر سر یک پرونده جنایی آغاز شد. اوستیای جنوبی ۱۹۹۱ از گرجستان جدا شد و تحت نظر روسیه قرار گرفت. در جنگ ۲۰۰۸ نیز روسیه از اوستیای جنوبی در مقابل گرجستان دفاع کرد. صاحبنظران معتقدند تصمیم دادگاه عالی اوستیای جنوبی مبنی بر محکومیت شاهدان یهوه متاثر از نفوذ دولت روسیه است که پیش از این فعالیت شاهدان یهوه را غیرقانونی اعلام کرده بود. از سوی دیگر سازمانهای حقوق بشری و فعالان مدنی کشورهای اروپای غربی تصمیم دادگاه اوستیا و روسیه را نقض حقوق اساسی پیروان این فرقه میدانند. شورای حقوق بشر پارلمان اروپا بیانیه ای رسمی امضا کرده است و از دولت روسیه خواسته است از تعقیب و آزار اقلیتهای مذهبی غیر سنتی در این کشور دست بردارد. ۲۸ عضو پارلمان این بیانیه را امضا کرده اند. دیگر کشورهای اروپایی نیز دولت روسیه را تحت فشار قرار داده اند تا به آزار پیروان شاهدان یهوه پایان دهد. اما به نظر میرسد دولت وسیه همچنان عیله هر گروه مذهبی که آن را تهدید قلمداد میکند اقدامات متحدان اروپایی را نادیده میگیرد و توانسته است باعث آزار و اخراج پیروان این فرقه از کشورهای دیگر شود.

3820

بدرفتاری با زندانیان مسلمان در بزرگترین زندان کوئینزلند استرالیا

انجمن اسلامی کوئینزلند علیه بدرفتاری، سوء استفاده، تحقیر و نقض حقوق اساسی زندانیان مسلمان در مرکز اصلاح و تربیت بریسبین از مسئولان این مرکز شکایت کرد.

این شورا در نامه ای که به مرکز خدمات اصلاحی کوئینزلند در ماه ژوئن ارائه داد نوشت دست کم در پنج مورد به زندانیان غیر مسلمان دستور داده شده است تا زندانیان مسلمان را مورد حمله فیزیکی قرار دهند. در این نامه آمده است که به عنوان مثال در یکی از موارد،زندانی مسلمان را وادار کرده اند در مقابل دیوار بایستد و یکی از نگهبان ها سر او را به دیوار کوبیده است تا او هشیاری خود را از دست بدهد. همچنین بر اساس این نامه ،مدیر مرکز اصلاح و تادیب آرتور گوری که بزرگ ترین زندان کوئینزلند محسوب می شود یک بار وارد یکی از سلول هایی شد که هشت زندانی مشغول اقامه نماز بودند و رییس زندان مدعی شد که آنها در حال انجام فعالیت تروریستی هستند و این غیر قابل تحمل است. شورای اسلامی کوئینزلند نوشت که زندانیان مسلمان تهدید شده بودند که اگر به نماز خواندن ادامه بدهند،شیر گاز به روی آنها باز می شود.

به گزارش سخنگوی شورای اسلامی کوئینزلند، به رغم همه شواهد، شکایات این شورا در دادگاه به دلیل آنچه ناکافی بودن مدارک و شواهد اثبات ادعا مطرح شده، ناموفق ماند و دادگاه از رسیدگی به این شکایت سرباز زد.

3216

مخالفت شدید پاپ فرانسیس با مجازات اعدام

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، بارها مجازات اعدام را در تمام اشکالش در مدت پنج سال دوران پاپی خود محکوم کرده است: اما وی هفته جاری گامی بلندتر برداشت و در مراسم فتگی عشاء ربانی اظهار داشت قصد دارد آموزه‌های کلیسا را تغییر دهد و به مسیحیان بیاموزد که مجازات اعدام غیر قابل، قبول، ناروا و حرام است. وی افزود، مجزات مرگ، تحقیر شأن و کرامت انسان است، به هر شکلی که صورت گیرد؛ بعلاوه بر خلاف دستورات و آموزه های انجیل است. کتاب انجیل به ما میگوید تنها قاضی و کفیل حقیقی خداوند است.

رهبران کلیسای کاتولیک همواره در مخالفت با سقط جنین بر مقدس بودن زندگی همه انسانها تاکید داشته اند و هیچ گاه دست از این استدلال بر نداشته‌اند، بر همین اساس کاتولیکهای لیبرال، واتیکان را متهم به گزینشی برخورد کردن با مقدس بودن جان انسانها میکرد و اعتقاد داشت کلیسا باید با تمام اشکال سلب جان انسانها مخالفت کند و دربرابر اعدام نیز موضع گیری کند. لازم به ذکر است در آخرین اصلاحیه اصول و دستورات کاتولیک که مربوط به سال ۱۹۹۲ است، مجازات اعدام از نظر کلیسای کاتولیک در برخی از شرایط خاص مجاز است. اما سقط جنین تحت هیچ شرایطی مجاز نیست
بر اساس پژوهشی که سال گذشته در آمریکا صورت گرفت، ۴۳ درصد کاتولیکهای آمریکایی موافق مجازات اعدام هستند.

3350

جرمی کوربین: توئیتر و فیس بوک باید با نفرت پراکنی مذهبی مقابله کنند

جرمی کوربین از رسانه های اجتماعی، از جمله فیس بوک و توئیتر خواسته است تا قوانین خود را به سمت مبارزه با نژاد پرستی، سوء استفاده و سخنان نفرت پراکنانه علیه مذهب ببرند.

وی با اشاره به تجربه خود در رسانه های اجتماعی اظهار داشت کامنتهایی را که زیر یکی از پستهای وی نوشته شده است بررسی کرده و از حجم سخنان نفرت افکنانه، تبعیض آمیز و نژاد پرستانه و ضد افراد مذهبی متعجب شده است. وی گفت این نظرات « به طرز شوک آور و باور ناپذیری زننده و تهوع آور بودند»

رهبر حزب کارگر انگلیس با انتقاد از رسانه‌ها موسوم به جریان اصلی، گفت این رسانه‌های مدام سخنان تحریف شده من درباره اسلام را تکرار میکنند اما یک بار از مواضع من درباره خطرات اسلام هراسی و سخنان نفرت افکنانه علیه مسلمانان حرفی ی به زبان نیاورده‌اند. وی اظهار داشت مردم باید به عنوان اعضای یک جامعه واحد پشت هم بایستند و هر نوع حمله و آزار و شونتی را محکوم کنند. وی افزود حمله به هر یک از اعضای جامعه یا نهادهای مذهبی اعم از مسجد، کلیسا، کنیسه و معبد حمله به همۀ ماست.

24658089_974c4845fd_z-300x200

ورود آسان تر پناهجویان مسیحی به خاک آمریکا در پانزده سال گذشته

بنا به گزارشی که اخیراً از سوی موسسه تحقیقاتی پیو منتشر شده است تعداد پناهجویان مسیحی که اجازه ورود به آمریکا را دریافت کرده اند بسیار بیشتر از پناهجویان مسلمان بوده است. این وضعیت بعد ز تصویب قانون منع ورود شهورندان شش کشور مسلمان به آمریکا شدیدتر نیز شده است. بر اساس نتایج پژوهش پیو، ددر سال ۲۰۱۷، ۴۳ دردص از پناهجویانی که به سختی وارد ا»ریکا شدند مسلمان بودند و ۴۷ درصد مسیحی. سال ۲۰۱۶ این اختلاف دو درصد بود بر اساس آمار،بعد از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ که تعداد ثابتی پناهجو وارد خاک آمریکا میشد، از سال ۲۰۱۶ آمریکا سالانه ۹۷ هزار پناهجو پذیرفته است. تعداد پناهجویان مسلمان به دلیل جنگ عراق و سوریه به شدت در این سالها افزایش یافته است. بنا بر این گزارش در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۶ تعدا پناهجویان پذیرفته شده در خاک آمریکا کاهش یافته است، اما به طور کلی از سال ۲۰۰۲ به این سو، تعداد مسیحیان پذیرفته شده در خاک آمریکا بیشتر از مسلمانان بوده است. فیلیپ کونور، تحلیلگر و محقق موسسه تحقیقاتی پیو میگوید ۴۲۵ هزار مسیحی در پانزده سال اخیر به آمریکا مهاجرت کرده اند که ا۴۶ درصد کل مهاجران را تشکیل میدهند.. تعداد مسلمانان ۳۰۲ هزار نفر بوده است که برابر با ۳۳ درصد کل مهاجران به آمریکاست. تعداد مهاجران ادیان دیگر عبارتند از ۵۵ هزار هندو، ۵۰ هزار بودایی، ۲۰ هزار نفر بدون مذهب. مسیحان نیز از ۲۴ فرقه مختلف مسیحی بوده اند.

Birth_Control_Pills

مخالفت رهبران مذهبی آمریکا با سیاستهای ترامپ درباره فرزندآوری

لایحه درمانی اوباما در بخش قوانین پیشگیری از بارداری که همواره در آمریکا مساله مناقشه برانگیزی بوده است، مخالفتهایی را به همراه داشت، اما اکنون بر اساس قوانین جدید نهاد سلامت و خدمات انسانی ایالات متحده، کارفرمایان بیمه این قدرت را در اختیار ارند که از ارائه خدمات پیشگیری از بارداری سرباز زنند. این لایحه جدید که از ششم اکتبر اجرایی شده است بر زندگی زنان بسیاری در آمریکا که تاکنون از این خدمات به صورت رایگان بهره مند میشدند اثر خواهد گذاشت. رهبران ادیان در امریکا با انتشار بیانیه‌ای مخالفت خود را با قانون جدید ترامپ اعلام کرده اند. مقامات رسمی وزارت بهداشت آ»ریکا میگویند این لایحه بر زندگی ۹۹٫۹ درصد زنان آ»ریکا هیچ تاثیری ندارد، ر حالی که رهبران مذهبی آمریکا معتقدند این آمارها گمراه کننده است، زیرا کل جمعیت زنان آمریکا، اعم از نوزادان تا زنان سالمند که قدرت باروری ندارند را شامل شده است. اما زندگی زنانی که در سنین باروری هستند به شدت تحت تاثیر هزینه‌های بالای پزشکی قرار خواهد گرفت.
بسیاری از چهره های مذهبی آمریکا این قانون جدید ترامپ را مخالف عدالت و برابری و کرامت زنان میدانند. آنها میگویند دولت ترامپ با توسل ریاکارانه به مذهب، از وظایف خود در قبال بهداشت مردم آمریکا بخصوص زنان سر باز میزند و در حالی که انگیزه های اقتصادی و سیاسی باعث تصویب چنین قانونی شده است آن را تصمیمی بر اساس اصول دین مسیحیت اعلام میکند. آنها قانون ترامپ را غیرعدلانه و ضد اخلاق توصیف کرده اند.

1564

کمک یک میلیون دلاری اسقفهای سیدنی به کارزار «نه» به ازدوواج همجنس‌گرایان

اسقفهای آنجلیکن سیدنی یک میلیون دلار کمک هزینه به کارزار «نه به ازدواج همجنس‌گرایان» اختصاص داده‌اند. گلن دیویس، اسقف اعظم سیدنی در پنجمین نشست اسقفهای سیدنی ضمن اعلام این خبر گفت «کلیسایی که جنسیت را از ازدواج حذف کند، عواقب وخیم جبران ناپذیری برای جامعه خواهد داشت. وی خطاب به حاضران گفت «خواهران و برادران، این خطر بسیار بسیار بزرگ است و هزینه‌های آن بسیار بسیار زیاد»

وی گفت ما همه شاگران عیسی هستیم و باید هدیه ازدواج را که خداوند به ما عطا کرده است پاس داریم و به عنوان میراث داران حضرت مسیح از فرامین خدا اطاعت کنیم. وی افزود من در هیچ شرایطی به خاطر تشویق استرالیاییها و آنجلیکن ا به » نه » گفتن به ازدواج همجنس گرایان عذر نخواهم خواست واز تلاشهای خود پشیمان نخواهم شد.

وی در ادامه گفت من معتقدم تغییر در قوانین ازدواج فقط به دلیل نقض فرمان خدا خطرناک نیست، بلکه ازدواج بر اساس سنت نیز اتحاد یک زن و مرد است که به دوام نسلها و بقای بشر کمک میکند و برای هر جامعه‌ای ضروری و لازم است. این چیزیست که متاسفانه گرایشهای جدید عصر حاضر متوجه آن نیستند.

وی گفت متاسفانه برخی از کلیساهای آنجلیکن و دیگر فرق کلیسا ساز مخالف میزنند و سعی در حمایت از این بدعت های خطرناک دارند، از جمله کلیسای آنجلیکن اسکاتلند به تازگی پا در این مسیر پرخطر گذاشته است و برخی کلیساهای آمریکا و کانادا قصد دارند یا با انشعاب یا فشار بدنه اصلی کلیسا را قانع به حمایت از روشی اشتباه کنند.
وی تاکید کرد این کمک مالی با درک ضرورت نجات جامعه در موقعیت کنونی به مبارزه با ازدواج همجنسگرایان اختصاص داده شده است.

 

4414391856_03ef36cf50_z

توقف برگزاری مراسم ازدواج در کلیسای متدویستهای تگزاس تا اطلاع ثانوی

اولین کلیسای متدویست در آستین واقع در ایالت تگزاس برگزاری مراسم ازدواج را متوقف کرده است، آنها اعلام کرده‌اند تا زمانی که کلیسای اصلی متدویست‌ها ازدواج همجنس‌گرایان را به رسمیت نشناسد از برگزاری مراسم عقد شرعی در این کلیسا خودداری خواهند کرد. ۹۰ درصد از اعضای این جماعت مذهبی روز ۲۴ سپتامبر به این تصمیم رای مثبتت دادند و اعلام کردند تا زمان به رسمیت شناخته شدن ازدواج همجنس‌گرایان در محراب این کلیسا هیچ مراسم عقدی برگزار نخواهد شد. شاخۀ آستین کلیسای متدویست ها در رسانه‌های اجتماعی اعلام کردند آنها قصد دارند از مسیحیانی با گرایش‌های مختلف حمایت کنند. این کلیسا میگوید امکانات و مراسم کلیسا باید برای همه مسیحیان برابر باشد و ما حق نداریم برخی از آنها را به بهانه‌های مختلف از شرکت در کلیسا نهی کنیم. در وب سایت کلیسای متدویستها آمده است ما در چارچوب قوانین مدنی عمل میکنیم و قوانین مدنی ایالت تگزاس مراسم ازدواج را حق قانونییک زن بالغ مجرد و مرد بالغ مجرد میداند. با این حال رهبران کلیسای آستین علاوه بر بیانیههای پیشین به تازپی با انتشار یک ویدئو دلایل خود را به صورت مفصل در این باره بیان کرده است و تاکید کرده است که تصمیم کلیسا برای وادار کردن کلیسا به بررسی و توجه به حقوق انسانها و برابری اساسی آنهاست. دادگاه عالی قضایی آمریکا سال ۲۰۱۵ ازدواج همجنس گرایان را در تمام ۵۰ ایالت آ»ریکا قانونی اعلام کرد، اما کلیساها از برگزاری مراسم عقد شرعی همجنس گرایان خودداری میکنند و این نوع ازدواج را ناسازگار و مخالف احکام اصلی دین مسیح میدانند.

1024px-Amish_agricultural_machinery

فرقه مسیحی که قسم خورده‌اند از تکنولوژی در خانه استفاده نکنند

غریبه‌هایی که از بیرون نگاه می‌کنند گمان می‌کنند آمیش‌ها تکنولوژی گریزند و هیچ اقبالی به شیوه‌های مدرن زندگی ندارند، اما آنها اعتقاد دیگری دارند. آنها میگویند تفاوت ما با بقیه مردم جهان بخصوص آمریکائیها، این است که از تکنولوژی روز را بعد از مشورت با رهبران مذهبی خود، و بعد از اینکه مطمئن شدیم نفعش بیش از ضررش است استفاده میکنیم.
آمیش یک فرقه مسیحی آناباپتیست است که در سال ۱۶۹۳ به دست رهبر مِنونی‌های سوئیس، یاکوب آمان بنیان نهاده شد. بیشتر آن‌ها درایالات متحده آمریکا و کانادا زندگی می‌کنند و به چند گروه اصلی تقسیم شده‌اند. پیروان فرقه آمیش کماکان بر اساس روش‌های قدیمی نیاکان‌شان مانند استفاده از اسب برای کشاورزی و حمل و نقل، روش پوشش سنتی و ممنوعیت استفاده از برق و تلفن در خانه زندگی می‌کنند.
آمیشها بر خلاف تفکر رایج که تکنولوژی را وسیله‌ای برای بهبود کیفیت زندگی میداند معتقدند لزوما چنین نیست و تکنولوژی میتواند باعث گرفتاریهای بی شماری شود که انسان را از تعالی بازدادرد. آنها با احتیاط و بدبینی بسیار به تکنولوژی نزدیک میشوند و آن را در زندگی خود به کار می‌برند. بیش از چهل فرقه ا»یش در آمریکا زندگی میکنند که رویه‌های متفاوتی نسبت به تکنولوژی اتخاذ کرده اندو برخی بلکل استفاده از تمام مظاهر جهان مدرن را نفی میکنند، استخدام نمیشوند، از بیمه استفاده نمیکنند و از وسایل مدرن مثل ماشین و تلفن و بقیه موارد استفاده نمیکنند، اما برخی دیگر بع از مشورت با روحانیون خود و تایید آنها از برخی لوازم تکنولوژی آن هم فقط در مشاغل خود استفاده میکنند.
برای مثال آمیشهای لندکستر آمریکا از الکتریسته استفاده میکنند، اما نه از شبکه برق ملی، آنها با تلاش خود برق مورد نیاز خود را تولید میکنند. در سالهای اخیر آنها به دلیل تغییر شغل کشاورزی و شهر نشین شدن گرایش بیشتری به تکنولوژی پیدا کرده اند اما همچنان سعی در هماهنگ کردن اعتقادات دینی خود با مظاهر زندگی مدرن دارند. برخی از خاواده های آمیش سوگند خورده‌اند که به هیچ وجه در خانه‌های خود از تکنولوژی استفاده نکند و تنها به صورت محدود بیرون از خانه از برخی از وسایل مدرن استفاده کنند.

obama-356133_640 (1)

اوباما یهودی ترین رییس جمهور آمریکا

دیوید لیت نویسنده سخنرانیهای سیاسی شخصیتهای سیاسی آمریکا میگوید اوباما یهودی ترین رئیس جمهور این کشور است. این در حالی است که دونالد ترامپ از میان تمام رئیس جمهورهی آمریکا کمترین خصلتهای یهودی را داشته است. پیش از این گلدبرگ، روزنامه نگار آمریکایی اوباما را یهودیترین رئیس جمهور آمریکا نامیده بود. وی گفته بود خصلتهای یهودی اوباما آنقدر زیاد است که گاهی فراموش میکند او واقعا یهودی نیست.
گلدبرگ که خود یهودی است، در این زمینه اظهار کرده بود:«اگر به نظرات و اقدامات اوباما نگاه کنید شما می‌بینید که اوباما از اسرائیل می‌خواهد که بیشتر یهودی باشد و با آنچه او ارزشهایی یهودی می‌داند، زندگی کند. بی حوصلگی اوباما نسبت به اسرائیل و بیزاری او از نتانیاهو ریشه در این واقعیت دارد که او(اوباما) یک نوع خاصی از یهودیان است یهودی عقلانی، طبقه بالا، عمل گرا و نگران ارزشهای لیبرال اسرائیلی است»
لیت نیز درباره خصلتهای یهودی اوباما گفته است: نظر وی درباره کشور آمریکا شبیه اعتقاد یهودیان است. به عبارتی آمریکا از نظر اوباما جای نژاد پرستی و بیگانه هراسی و احساست ضد یهود نیست. به گفته لیت دونالد ترامپ دقیقا اعتقاداتی برعکس دارد. به گفته لیت، ترامپ اعتقاد دارد که نیازی به طلب بخشش از مردم ندارد و اگر اشتباهی انجام داد و لازم شد از خدا عذر خواهی خواهد کرد. ترامپ اعتقاد دارد انسانها یا خوب هستند یا بد و چون خود را انسان خوبی میداند دیگر مهم نیست چه میگوید یا چه میکند. لیت میگوید ترامپ آمریکا را در مسیر خطرناکی انداخته است که از ارزشهای مسیحیت و یهودیت هر دو به دور است. ریرا بر اساس آموزه های ادیان انسان باید ضعف و کمبودها را بپذیرد و بابت آ«ها شرمسار باشد و در جهت جبران تلاش ند. اما ترامپ خود را معیار خوبیها میداند.