همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

جشن دیکشا، جشنی برای تارک الدنیا شدن پیروان آیین جین

پیروان آیین جین، از باستانی ترین ادیان جهان، جشن باستانی دیکشا که یکی ز اصلی ترین جشنهای این آیین است را برگزار کردند. در این مراسم دینی، ۱۶ مرد و زن سوگند خوردند که از تارک الدنیا شوند. این مراسم در شهر بمبئی برگزار شد. این افراد موفق بین ۱۴ تا ۴۵ سال سن داشرند و ده نفر آنها کمتر از ۳۵ سال دارند. برای تارک الدنیا شدن لازم است که تمام ثروت منقول و غیر منقول خود را ببخشند و به راهب و راهبه‌های آیین جین تدیل شوند. در این مراسم هزاران نفر از پیروان آیین جین حضور داشتند از جمله همانت شاه، تاجار ۶۴ سالۀ موفق کانادایی که همکاری نزدیکی با گوروی جین‌ها ارد. از جمله اعمالی که فرد برای تارک الدنیا شدن باید انجام دهد این است که برای آخرین بار با آب جاری حمام کند و عزیزان خود را در آغوش گیرد. بعد از تارک الدنیا شدن، این راهبگان تنها حق دارند هفته‌ای یک بار تن خود را با اسفنج خیس شستشو دهند و از هر گونه ارتباط بدنی پرهیز کنند. بعد از انجام این اعمال، باید سرشان را نیز بتراشند، لباس سفید به تن کنند و سوگند یاد کنند که از دنیا و وابستگی های آن گذشته‌اند و هویت جدید خود را آکاهانه پذیرفته‌اند. بعد از این مراحل، مایحتاج جدید آ«ها برای زندگی به آنها اهدا میشود. این مایحتاج عبارتند از : یک جفت صندل چوبی، یک کاسه و یک تکه پارچه کوچک مربعی به عنوان زیرانداز.سپس پندیت ماهاراجا، گوروی جینها به هر یک از این افراد لقبی جدید اعطا میکند و هویت جدید او را رسما اعلام میکند. این افراد باید پای پیاده شهر به شهر بگردند و غذایشان را خودشان با درخواست از دیگران تامین کنند. این ۱۶ نفر به جامعۀ ۱۶ هزار نفری زاهدان جینی وارد شده‌اند.

اسقف سیاسی کلیسای کاتولیک السالوادور در راه قدیس شدن

اسکار رومرو، اسقف کلیسای کاتولیک السالوادور که در سال ۱۹۸۰ در پی سوء قصدی سیاسی به قتل رسید،اکنون در صف قدیسین کلیسای کاتولیک قرار گرفته است و قرار است به زودی از طرف پاپ  فرانسیس تقدیس شود. واتیکان روز چهارشنبه گذشته، ۷ مارس، ۲۰۱۸ در بیاینه ای مهم، م ۵ اسقفی را که قرار است به صف مقدسین کلیسای کاتولیک بپیوندند، معرفی کرد. در مین این پنج نفر نام اسکار رومرو و پاپ پل ششم نیز به چشم میخورد. پاپ فرانسیس معجزه دوم این چند شخصیت پیشروی قرن بیستم را نیز تایید کرده است و آنها را نامزدهای بعدی مقام قدیسین قرار داده است. با این حال هنوز هیچ بیانیۀ رسمی دربارۀ  زمان مراسم و جزئیات دیگر از طرف واتیکان اعلام نشده است. پاپ در ۱۷ فوریه در دیدار با اسقف رم، وینسنزو پاگلیا، در سخنانی غیر رسمی برای اولین بار از این تصمیم سخن گفت. مسئول رسمی تشریفات تقدیس سازی واتکیان اظهار امیدواری کرد این مراسم در ماه اکتبر برگزار شود. وی اظهار امیدواری کرد این تصمیم پاپ در معرفی اسقف رومرو تاثیر خوبی بر جامعۀ مسیحیت خواهد داشت و الهام بخش آنها برای ایثار و کمک به دیگران خواهد بود.

رومرو در در جریان درگیری‌های دولت السالوادور با مخالفان چپگرا، با اینکه به مرگ تهدید شده بود،  از سربازان میخواست تا تسلیم فرمان ششلیک نشوند و از افسرانِ ارشدشان اطاعت نکنند. رومرو، اسقف اعظم السالوادور، در ماه مارس ۱۹۸۰ در مقابل درب کلیسای مرکزی سان سالوادور توسط جوخه‌های مرگ فعال در این کشور به قتل رسید.

download

فیلم ابر قهرمانی پلنگ سیاه، درباره دین به ما چه می‌آموزد؟

پلنگ سیاه تازه ترین اثر شرکت ماروِل کامیکس، فیلمی متفاوت از دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی است. فیلم های ابرقهرمانی دربارۀ موضوعات الهام بخشی هستند که انسان‌های را به قویتر بودن، شجاع‌تر بودن، همنوع دوست تر بودن و وفاداری بیشتر فرا میخوانند. این نوع از فیلم‌ها همۀ آن ارزشهایی را که در جامعه انسانی خوب دانسته می‌شود بازتاب میدهند. به این معنا وقتی ادعا میشود کسی عمیقا فردی مذهبی است، به این معنا خواهد بود که بیش از دیگران به ارزشهای نیک و خیرخواهانۀ انسانی پایبند است. منتقدان میگویند فیلم پلنگ سیاه از این جهت ارزش توجه دارد هم برای بهبود اخلاق در سطح زندگی فردی هم برای انسانی تر شدن سازمان اجتماعی. این فیلم در ابتدای اکران خود رکوردار گیشه است و توانسته تحسین منتقدان و تماشاچیان را همزمان به دست آورد. این اولین بار است که همه قهرمانان  یک فیلم  سیاه پوست هستند. در این فیلم سه ایدئولوژی متفاوت ارائه شده و سه شخصیت مختلف به نمایندگی از این ایدئولوژیها ساخته و پرداخته شده اند. شاید بتوان گفت طرح این فیلم عبارت است از سه نوع رویکرد انزوا طلبانه، انتقام گیرانه، ذهن آگاهانه به مسائل. این سه رویکرد در قالب استان فیلم و با قهرمانان سیاه پوست این فیلم به خوبی تصویر شده است. آنچه این فیلم به متدینین می‌موزد امکان انتخاب از بین این سه رویکرد در مواجهه با مخالفان دین است. دینداران یا می توانند به کلی خود را از دیگران کنار بکشند و در قالب جمعیت های بسته خود زندگی کنند، یا میتوانند به نام امر مقدس جنگ های مذهبی راه اندازند و به تعقیب و آزار دینی بپردازند و یا میتوانند با جهان وارد تعامل شوند و نمونۀ رفتار خردورزانه و آگاهانه باشند. .

نامه‌ای از گاندی درباره مسیحیت، پنجاه هزار دلار فروخته شد

اردمور، یکی از کلکسیونرهای هندی نامۀ تاریخی مهاتما گاندی را که سال ۱۹۲۶ در پاسخ به به میلتون نیوبری فرانز نوشته بود، به قیمت پنجاه هزار دلار فروخت. فرانتز از رهبران مسیحی ساکن آمریکا بود. بر اساس گزارش ناتهان راب، رئیس کلکسیون بزرگ راب، که از معروفترین شرکتهایی است که درباره صحت و اصالت اسناد تاریخی نظر کارشناسی ارائه میدهد، این نامه به قیمت ۵۰ هزار دلاربه فروش رفت. ارزش این نامه از یک سو به دلیل امضای شخص گاندی است. رئیس کلکسیون راب، در باره هویت فروشنده و خریدار این نامه گفت این مساله فعلا محرمانه است. فرانتز در سال ۱۹۲۶ نامه ی به گاندی نوشته بود. محتوای نامه ناشن میدهد که وی از گاندی دعوت کرده بود تا به دین مسیحیت درآید و گاندی نیز به سرعت پاسخ نامه وی را نوشته بود

گتندی در نامه اش به فرانتز تایید میکند که وی عیسی مسیح را یکی از بزرگترین و فوق العاده ترین آموزگاران بشر میداند، اما نمیتواند به عقاید مسیحیت که آموزه های عیسی مسیح است بیش از آموزه های یک معلم درخشان و فوق العاده نگاه کند. وی در این نامه میگوید به عنوان یک فعال اجتماعی هندی برای وی امکان ندارد پیرو عقایدی باشد که آمریکائیها پیرو آن هستند، بخصوص نمیتواند پیرو افکار حضرت مسیح باشد. گاندی در ادامه نامه بر لزوم احترام به تمام ادیان سخن میگوید و تاکید میکند که پایه و اصول همه ادیان مشترک و بر اساس احترام متقابل و عشق است.گاندی در این نامه نوشته است که اتحاد ادیان تنها بر اساس پذیرفتن ادیان دیگر و احترام و عشق پدید می‌آید نه اینکه هر دین تلاش کند که به طور مکانیکی اعضای بیشتری جع کند و آ«ها را به حلقه دین خود وارد کند.

32342717143_260b654ba4_z

منتقدان میگویند: نامزد تصدی ریاست سازمان محیط زیست آمریکا به تکامل اعتقاد ندارد

اخیراً نوار مصاحبه‌ای از اسکات پوئیت،  نامزد دولت ترامپ برای تصدی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، به بیرون درز کرده است که وی میگوید به تکامل اعتقاد ندارد و آفرینش انسان را بیش از آنکه دارای ریشه‌های علمی بداند، فلسفی تعبیر میکند. این مصاحبه در سال ۲۰۰۵ انجام شده است. نظرات این مسیحی محافظه کار از این جهت دارای اهمیت شده است که وی قرار است در رأس نهادی قرار بگیرد که مسئول تحقیقات علمی است. منتقدان میگویند فردی که قرار است تصمیمات مهمی برای سرنوشت محیط زیست آمریکا بگیرد باید دیدگاه علمی داشته باشد نه دیدگاه فلسفی یا مذهبی. پوئیت در این مصاحبه شش ساعته با سناتور اکلاهما، با ازدواج همجنسگرایان و حق سقط جنین نیز مخالفت کرده بود. رادیو اکلاهاما که این نوار صوتی را پخش کرده است در توضیحاتی افزود،  آقای پوئیت علاقمند به حفاظت از نمادهای مذهبی در سطح شهر از جمله کتیبه ده فرمان بوده است. این رادیو همچنین گفته است، پوئینت فقط مواضع مذهبی ندارد بلکه پا را از آموزه های مسیحی فراتر گذاشته است و اصلاحیه دوم قانون اساسی را نیز مورد تایید خداوند نمیداند. از دیگر اتهامات این نامزد سازمان محیط زیست این است که اسلام را یک سازمان تروریستی نمیداند و آن را به عنوان یک دین مانند ادیان دیگر میبیند. منتقدان می‌گویند اگر پوئیت فقط یک مسیحی پایبند به اصول مذهبی بود، مخالفتی با وی نداشتند، اما وی با بسیاری از یافته های علمی نیز سر ناسازگاری دارد  و مخالف سرسخت آنهاست. از جمله اینکه وی تغییرات آب و هوایی را قبول ندارد. رادیو اکلاهاما درباره این که آیا نظرات پوئینت از سال ۲۰۰۵ تا کنون تغییر کرده است یا نه سخنی به میان نیاورده است.

پلیس نیویورک مجبور به پرداخت ۱۸۰ هزار دلار جریمه بابت حجاب شد

سه زن مسلمان در نیویورک به حکم دادگاه بروکلین جمعا ۱۸۰ هزار دلار در پی شکایت از پلیس دریافت کردند. پلیس آنها را وادار کرده بود برای گرفتن عکس پرسنلی حجاب خود را بردارند. یکی از این سه پرونده مربوط به سال ۲۰۱۲ است.این زن مسلمان که با همکلاسیهای خود درگیر شده بود برای شکایت به نزد پلیس رفته بود و پلیس برای تشکیل پرونده از او خواسته بود تا حجاب خود را بردارد و وی امتناع کرده بود، سپس او را به یک اتاق خصوصی هدایت کرده بودند و یک افسر زن از او عکس گرفته بود. مشکل اصلی وقتی بود که وی برای پیگیری به دفتر مرکزی پلیس در بروکلین رفته بود و پلیس به وی گفته بود قادر نیست حساسیت های مذهبی وی را رعایت کند، زیرا جای دوربین عکاسی ثابت است و افسر زنی نیز در اختیار نیست. این زن مسلمان میگوید به مدت بیست دقیقه ناچار بوده است که حجاب اسلامی خود را کنار بگذارد که این شرایط برای وی بسیار دشوار وبده است. در سال ۲۰۱۵ پلیس آمریکا ملزم شد حساسیت‌های مذهبی افراد را در امور اداری رعایت کند. بر اساس قوانین جدید پلیس موظف است به افرادی که دستگیر کرده است بگوید که برای گرفتن عکس پرسنلی میتوانند از حق انتخاب برخوردار باشند. افراد میتوانند از پلیس بخواهند که عکاس هم جنس آنها باش، اما باید حجابشان را بردارند. وکیل دو زن دیگر میگوید این دو پرونده به سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مربوط است. در یکی از پرونده‌ها شاکی ادعا کرده است از وی در حالی که به دلیل ضربه همسایه بیهوش بوده ست، بدون حجاب عکس گرفته شده است.

Ivan_Jurkovič

هشدار واتیکان درباره نقش دین ستیزی نهادهای بین المللی

اسقف ایوان یورکوویچ، که به عنوان ناظر واتیکان، مسئول رسیدگی و نظارت بر عملکرد سازمان‌های فعال سازمان ملل در جنوا است، به شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار داشت تنها تعدادی از سازمان‌های بین المللی مذهب را تهدیدی برای برنامه های خود میدانند. وی ادعا کرد این سازمان‌ها بر ضد احساسات مذهبی و خرد و عقلانیتی که میتوان آن را جوهرۀ انسانیت نامید موضع گیری میکنند. وی این سخنان را به مناسبت روز دوم مارس، روی که شورای عمومی سازمان ملل با موضوع آزار و اذیت‌های دینی تشکیل جلسه داده بود، عنوان کرد. پیش از این مقامات رسمی واتیکان در صحن شورای عمومی سازمان ملل درباره تحدید آزادیهای مذهبی در جهان هشدار داده بودند. یورکویچ هچنین به عبارت «آزادی از مذهب» که در یکی از گزارش‌های احمد شهید آمده بود، به شدت اعتراض کرد. وی در این باره افزود کسانی که خواهان آزادی از مذهب هستند و به اقلیت های دینی فشار می‌آورند، عقلانیتی را نادیده می‌گیرند که جبران ناپذیر است. آنها همچنین از نقش اساسی دین در تمدن سازی غافلند. سخنان ناظر واتیکان در راستای انتقادات پاپ فرانسیس از نهادهای بین‌المللی بود. پاپ پیش از این گفته بود، سازمانهای بین المللی با دستاویز حقوق بشر، مشغول استعمار ایدئولوژیک هستند. پاپ میگوید نهادهای بین المللی برنامه های خود را به کشورهای جهان سوم و کشورهای به اسم کمک مالی تحمیل میکنند.

muzzle-1080231_640

مخالفت کلیسای مورمون با قوانین مربوط به حمل سلاح در امریکا

راسل ام نلسون، رهبر کلیسای مورمون، به قانون حمل اسلحه در امریکا اعتراض کرده است و میگوید این قانون در درجه اول امکان تهیه سلاح را برای هر کسی فراهم میکند و مقصر اصلی قانون نادرست آزادی حمل سلاح و خرید و فروش آن است. نلسون به تازگی به رهبری کلیسای مورمون برگزیده شده است. وی این سخنان را در پایان هفتۀ سوم فوریه در لاس وگاس بیان کرده است. مخاطبان وی عمدتاً دانش اموز و جوان و از معترضان به حمله اخیر به مدرسه ای در فلوریدا بودند. رسانه های آمریکا سخنان این رهبر مذهبی با نفوذ را در قالب یک ویدئو بسیار کوتاه پوشش دادند. این رهبر مذهبی در ادامه سخنان خود گفت اندوه عمیق دانش آموزان آمریکایی را از حادثه اخیر میفهمد و خود وی نیز سوگوار این حادثه رنج اور است. وی سپس درباره لزوم تغییر قوانین مربوط به خرید و فروش و حمل اسلحه در آمریکا سخن گفت و این قوانین را عامل اصلی فجایعی مثل حمله به مدرسه فلوریدا دانست. وی در پاسخ به سوال یکی از مسیحیان که خداوند چگونه اجازه میدهد چنین حوادثی اتفاق بیفتد، گفت: خداوند به انسان عاملیت و اختیار بخشیده است. این انسانها هستند که با تصویب قوانین نادرست عامل شر و فاجعه شدند.  سخنگوی کلیسای مورمون بعد از سخنران ینلسون اعلام کرد کلیسای مورمون حمل اسلحه را برای پیروان خود در محیط کلیسا قدغن کرده است. کلیسای مورمون همواره تلاش کرده است خود را از مسائل سیاسی آمریکا دور نگه دارد،اما از ماه ژانویه امسال که نلسون به عنوان رهبر این کلیسا انتخاب شده است، فضا را به سمت جهت گیریهای مشخص تر سیاسی پیش برده است.

عمامه سیک‌ها در هفته شوی لباس میلان دردسر ساز شد

در هفتۀ شوی لباس میلان، شرکت معروف گوچی نمایش حیرت آوری برگزار کرد. در این رویداد، عده ای از مدلها عمامه سیکها را بر سر گذاشته بودند و عده‌ای از مدل‌ها تمساحی کوچک با خود حمل میکردند و حتی مدل‌هایی بودند که سه چشم داشتند و این مدلها برای برند معروف ایتالیایی گوچی بسیار غریب بود. گ.چی در هفته مد گذشته از حجاب مسلمانان و عمانه سیکها و بابوشکا استفاده کرده بود. در این میان، نهادها مذهبی و فعالان اجتماعی سیک به این برند ایتالیایی به دلیل استفاده نادرست و نابجا از نماد مذهبی خود اعتراض کردند. یکی از مدلهای کانادایی گوچی نیز که خود در این رویداد از عمامه سیکها استفاده کرده بود در توئیتر خود نوشت این عمل توهین آمیز است و نباید از نمادهای مذهبی ادیان مختلف به عنوان تزئین استفاده کرد. بعد از توئیت این مدل، دیگران نیز به اعتراض وی پیوستند و این اقدام گوچی را توهین امیز و غیر مسئولانه نامیدند. اتحادیه سیکهای آمریکا در توئیتی نوشت: عمامه سیکها یک نماد مقدس است نه یک پارچه عادی تزئینی. آنها در توئیتهای دیگری به گوچی پیشنهاد دادند که اگر به دنبال مدلهای سیک است میتوانند به آنها مشاوره های رایگان بدهند تا دیگر مرتکب چنین خطایی نشوند. عده ای دیگر به اینکه گوچی از مدل سیک استفاده نکرده است، استفاده از عمامه را نشانۀ سوء استفاده از نمادهای مذهبی توصیف کرده است. این در حالی است که سیکها همواره به خاطر ظاهرشان که شبیه به مسلمانان است مورد حمله مخالفان اسلام قرار گرفته اند. اخیراً یک راننده تاکسی سیک نیز با شعار «مسلمان به خانه ات» برگرد مورد حمله مسافری که سوار کرده بود قرار گرفت و کشته شد.

3332

زنان مسلمان دانشگاه سیدنی: زنان مسلمان نیاز به نجات دهنده ندارند

هفتۀ گذشته سمیناری با حضور دانشگاهیان مسلمان استرالیا در دانشگاه سیدنی با نام « عاملیت زنان مسلمان» برگزار شد، در این جلسه زنان مسلمان درباره تجربه زندگی خود در کشورهای غربی و شکل بازنمایی خود در رسانه‌های غالب غرب گفتگو و تبادل نظر کردند. آنچه در این سمینار بر آن تاکید شد زندگی متنوع و پیچیده زنان مسلمان بود که هرگز در رسانه‌ها بازتاب ندارد. بلکه در اکثر موارد زنان مسلمان یا به عنوان مخلوقاتی فاقد هرگونه عاملیت و برساخته منفعل نظام اجتماعی و ختنواده که صرفاً مطیع امر هستند بازنمایی میشوند، یا به صورت قربانیان بی نامی که نیاز به نجات دهنده دارند و ان نجات بخش در این گونه روایت ها از خود آن زن مهم تر است و برای برخی دیگر زنان مسلمان سوژه های دانشگاهی تحقیق و پژوهش هستند که با تئوریهای از پیش آماده باید آنها و زندگیشان را تحلیل کرد.
بنا بر آنچه در این سمینار مطرح شد، اکثر رویکردها به مساله زنان مسلمان، به گونه‌ایست که آنها را فاقد عاملیت و موجوداتی منفعل توصیف میکنند که اغلب هیچ صدایی ندارند و یا برای اینکه صدایشان شنیده شود نیاز به واسطه‌هایی دارند که به جای آنها صحبت کنند. در صورتی که این تصویر که از زن مسلمان در رسانه های کشورهای غربی نشان داده میشود تصویر تحریف شده از وضعیت امروز زنان مسلمان است.
ربکا سولنیت برگزار کننده این سمینار میگوید یکی از معضلات جدی زنان مسلمان این است که همه خودشان را درباره این موضع صاحبنظر میدانند، مثلاً سیاستمداری میانسال همه معضلات را در نحوه حجاب زنان میداند، روزنامه نگاری که با یک زن مسلمان مصاحبه کرده است در مقاله اش مینویسد همه زنان مسلمان سرکوب شده اند، و این در حالی است که برای اظهار نظر درباره هر موضوعی نیاز به دانش کافی و پژوهشیهای صحیح است.
هفتۀ گذشته سمیناری با حضور دانشگاهیان مسلمان استرالیا در دانشگاه سیدنی با نام « عاملیت زنان مسلمان» برگزار شد، در این جلسه زنان مسلمان درباره تجربه زندگی خود در کشورهای غربی و شکل بازنمایی خود در رسانه‌های غالب غرب گفتگو و تبادل نظر کردند. آنچه در این سمینار بر آن تاکید شد زندگی متنوع و پیچیده زنان مسلمان بود که هرگز در رسانه‌ها بازتاب ندارد. بلکه در اکثر موارد زنان مسلمان یا به صورت قربانیان منفعلی بازنمایی میوشند که نیاز به حامی دارند و یا به صورت
خانم سولنیت در این باره گفت زنان مسلمان خود صدای خویشتنند و میتوانند این صدا را به گوش همه برسانند. چیزی که ما به عنوان زن مسلمان خواهان آنیم این است که به جای ما سخن نگویند، سخن گفتن به جای ما شکلی از نادیده گرفتن و به حاشیه راندن است. ما از رسانه های میخواهیم کخ کمی سکوت کنند و به ما گوش دهند، به جای اینکه کلیشه ها و پیش فرضهای خود را مدام تکرار کنند. ما خود بهتر از هر کس دیگر میتوانیم دغدغه ها، آرزوها و ترسهای خود را صورتبندی کنیم. ما از شما میخواهیم سکوت کنید و به سخنان ما گوش دهید و بدون مداخله اجازه دهید راه خود را بسازیم.