همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

یک راهب بودایی روز خود را چگونه شروع میکند؟

شوکئی متسوموتو راهب بودایی معبد کاموویی در توکیو میگوید روز یک راهب با نظافت شروع می‌شود. ما خودمان و محیطمان را تمیز می‌کنیم تا اندوه از وجودمان دور شود. به تازگی کتابی با نام «یک راهب بودایی روزها چه می‌کند» با ترجمه کیکو تامورو و تصویرگری زیبای وی درباره معابد بودایی ژاپن و زندگی راهبان آن منتشر شده است. در این کتاب راز آرامش عمیق معابد ژاپنی که تا خانه‌های معمولی مردم ژاپن نیز گسترش یافته، بیان شده است. این راهب ژاپنی میپوید آنچه نیاز دارید این است که گرد و غبار از دل بزدایید، برای ژاپنیها نظافت چیزی بیش از کار روزمره خانه داریست. دانش آموزان ژاپنی هر روز به اتفاق کلاس‌های درس خود را تمیز میکنند. این کار تمرینی زیبایی شناختی برای بارور سازی ذهن است. به گفته این راهب بودایی جای تعجب نیست که در تاریخ راهبان مشهور ژاپنی یک راهب توانست فقط از طریق گردگیری و تمیز کردن محیط به نیروانا برسد. این کتاب پرفروش در ژاپن نکات ظریفی درباره نظافت و گردگیری و غبار روبی بیان میکند و همچنین درباره بینش بودایی ها به زندگی نکات آ»وزنده ای را با مخاطب در میان میگذارد. در این کتاب با نقد شیوه زندگی در جامعه مدرن به مصرف گرایی و ارزش قائل نشدن برای اشیاء و فضاهای زندگی پیشنهاداتی برای حیات انسانی ارائه میشود. در بخشی از این کتاب آمده است وقتی شما لباس پاره شده خود را رفو میکند در واقع در حال ترمیم روابط خود با دیگرا بخش های جهان هم هستید.

فشار ملی گرایان افراطی هندو بر منتقدان

یک سایت ادبیات طنز هندو که هشت ماه پیش از ابتدای آوریل آغاز به کار کرده بود بعد از تماس‌های تلفنی تهدید آمیز از سوی افراطیون ملی گرای هندو به کار خود پایان داد.
بنیانگذار و مسئول این سایت محبوب با اعلام خبر حذف کامل سایت و صفحات اجتماعی مرتبط با آن از محدودیت های سیاسی و اجتماعی در کشوری که آن را بزرگترین دموکراسی جهان خواند به شدت انتقاد کرد. وی گفت در هند تحمل یک سایت ادبی-انتقادی طنز نیز ممکن نیست. صفحه فیس بوک این سایت در مدت کوتاه توانسته بود بیش از صد هزار دنبال کننده جذب کند.
این سایت بیشتر به تولید مطالب طنز انتقادی درباره هواداران حزب ملی گرای باهاراتیا میپرداخت.
نویسندگان این سایت عمدتاً با نام مستعار یا بدون نام مطالب خود را نتشر میکردند. اعضای حزب ملی گرای هندو اخیراً پایه گذار این سایت را تهدید به قتل خانواده اش کرده است. مسئول این سایت که نامش ذکر نشده است با انتشار پیامی بر روی وبر سایت گفت دوست ندارد سرنوشتی مانند گائوری لانکش پیدا کند. لانکش روزنامه گار منتقد تنروان ملی گرای مذهبی هندو بود که ماه گذشته در خانه اش ترور شد. تعداد اساتید دانشگاه و روزنامه نگارانی که در هند در یک سال گذشته ترور شده اند رو به افزایش است.

3600

رهبر کلیسای مورمون‌ها در سن نود سالگی درگذشت

توماس اس منسون، رهبر کلیسای مورمون‌ها در سن ۹۰ سالگی درخانۀ خود در سنت لیک سیتی  درگذشت. منسون به مدت ۵۰ سال رئیس شوراهای رهبری کلیسای مورمون بود. منسون در ۲۲ سالگی به مقام اسقفی رسیده بود و در ۳۶ سالگی به رهبری کلیسای مورمون  که عالیترین مرجع روحانی در سلسله مراتب کلیسای مورمون است دست یافت. وی قبل از انتصاب به این مقام، مشاور سه رهبر قبلی کلیسای عیسی مسیح، قدیسان آخرالزمان یا همان مورمون‌ها بود.

این رهبر فقید کلیسای مورمون به خاطر تلاشهای مستمرش در وادار کردن کلیسا به شفاف سازی دربارۀ عملکردهای گذشته  و تاکید بر انجام اقدامات بشر دوستانه فارغ از مذهب افراد معروف است.

وی همچنین از جمله رهبران کلیسا بود که با راه اندازی کمپینی در سال ۲۰۰۸ در کالیفرنیا، طرفداران ازدواج همجنس گرایان را وادار به عقب نشینی کرد و از مورمونها خواست تا به صورت داوطلبانه و برای جلوگیری از نفوذ همجنس گرایان به این کمپین کمک مالی کنند. هرچند سال ۲۰۱۵ کلیسای مورمون از مواضع قبلی خود در این باره تا حدی عقب نشینی کرد.

 

منسون در طول رهبری خود کلیسای مورمون را به سمتی هدایت کرد که نسبت به برخی از جنبه های تاریخی و اصول مذهبی انتقادپذیرتر باشد. این اقدامات در سال ۲۰۱۵ به بازگشایی موزه دینی مورمون‌ها انجامید که در آن چند همسری بودن مورمون‌ها تایید شد. سال ۲۰۱۴ مقاله جنجالی منتشر شده بود که جوزف اسمیت، پایه گذار فرقه مورمون‌ها به چند همسری متهم شده بود. مقامات کلیسا ابتدا این واقعیت تاریخی را نفی کردند و سپس آن را تایید کردند.

 

پیام موسسه گفتگوی ادیان به مناسبت تولد حضرت مسیح

۴ دی ماه همزمان با۲۵ دسامبر مصادف است با میلاد حضرت مسیح (ع). این میلاد پر برکت را به بشریت نیازمند صلح و آرامش تبریک میگوییم.
حضرت عیسی در امتداد پیام الهی رسولان پیش از خود، گسترش پیام صلح
و دوستی و برادری میان انسانها را ندا می داد.
مردم در اقصا نقاط جهان همچنان تشنه شنیدن این پیام الهی هستند و جان های آزاده جهان در تحقق این پیام رستگاری بخش میکوشند.
امروز خشونت های دینی که اکثر آنها بنام اسلام رخ داد، معضل بزرگ جهان شده است. همه انسانهای آزاده دنیا در پی حل مشکل افراطی گری دینی هستند.
پیام مسیح، همان پیام محمد و موسی و همه انبیاست. همه ادیان آمده اند که خشونت را ازبین ببرند.
ادیان الهی روز میلاد مسیح را گرامی می دارند تا همه متدینان عالم پیشتازان مبارزه با خشونت دینی باشند.
محل تولد عیسی مسیح، یعنی سرزمین فلسطین باید نماد صلح باشد،
قدس پایتخت همه ادیان الهی بوده است و محل مقدس همه ادیان است. متاسفانه اکنون آمریکا با تغییر پایتخت اسراییل ، درگیری داخلی دینی به وجود آورده است.
سالهای طولانیست که مولد مسیح به دست دشمنان صلح به سرزمین کینه توزی و خصومت تبدیل شده است. سرزمینی که به دلیل سکونت پیروان ادیان الهی، میتوانست نماد همزیستی و دوستی پیروان ادیان باشد.
موسسه گفتگوی ادیان ضمن تبریک میلاد پر سعادت حضرت عیسی به مسیحیان جهان بخصوص مسیحیان ایران، امیدوار است به میمنت این میلاد پربرکت که مبداء تاریخ میلادی نیز هست، پیام رستگاری بخش پیامبر صلح و دوستی امسال با قدرت و قوت بیشتر در جهان فراگیر شود، پیامی که همچنان ضرورت جهان پرآشوب ماست.

رییس موسسه گفتگوی ادیان
سیدمحمدعلی ابطحی.

درخواست اینترنتی برای پایان دادن به مراسم اعتراف گیری از کودکان در کلیسای مورمون

اخیراً درخواستی در شبکه‌های اجتماعی آمریکا دست به دست می‌چرخد که خواهان تغییر رویه کلیسای مورمون در اعتراف گیری از کودکان شده است. بر اساس یک سنت دیرینه، رهبران کلیسای مورمون اجازه دارند از کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال به طور خصوصی درباره مسائل جنسی سوال کنند. آنها موظفند این گفتگوها را محرمانه تلقی کنند. علاوه بر این کلیسای مورمون سالانه نشست‌هایی برگزار میکند که ضمن آن رهبران این کلیسا مشاوره‌های فردی و دستورالعمل‌های مذهبی را به این کودکان و نوجوانان آموزش می‌دهند. ضمن اینکه فرصتی است تا رهبران از پایبندی کودکان و جوانان به آموزه‌های کلیسا درباره سلامتی، روابط جنسی و دعا و نیایش مطمئن شوند. رهبران مذهبی با ارزیابی این کودکان، صلاحیت آ«ها را برای شرکت در مراسم «مهم‌تر» دینی، مثلاً حضور در عبادتگاه، تایید یا رد میکنند.
اما اکنون برخی از خانواده‌های مرمون درباره امن بودن این مشاوره های کلیسایی مرددند.
تا کنون ۷۵۰۰ نفر این درخواست آنلاین برای پایان دادن به مشاوره های جنسی را امضا کرده اند و از رهبران کلیسای مورمون خواسته اند تا در ملاء عام اعلام کنند که این سنت را لغو کرده و با هیچ کودک زیر ۱۷ سالی به تنهایی مصاحبه نخواهند کرد مگر اینکه پدر یا مادر کودک نیز در جلسه حضور داشته باشند.
در این درخواست آمده است که هرگونه پرسش درباره تجربه های جنسی کودکان باید به سرعت لغو شود و کلیسای مورمون به آن خاتمه دهد.

س

از شب مقدس میلاد تا جشن‌‌های غیرمذهبی کریسمس

پیمایش جدید مرکز پژوهشی PEW که روز سه شنبه گذشته منتشر شده نشان میدهد که برگزاری مراسم جشن کریسمس در آمریکا با شیب ملایم به سمت سکولار شدن پیش میرود. بر اساس این گزارش بیشتر آمریکائیها جشن کریسمس را به عنوان فرصتی برای شادخواری و تفریح می‌بینند و جنبه‌های مذهبی و مقدس این جشن به مرور زمان در آمریکا کمرنگ‌تر شده است.
تعداد فزاینده‌ای از شرکت کنندگان در این پیمایش معتقدند جشن کریسمس در آمریکا به معنای گذشته مذهبی نیست. و تعداد کسانی که به داستان‌های کریسمس – تولد حضرت عیسی از مریم باکره و هدایای سه مرد خردمند برای عیسی مسیح – باور دارند رو به کاهش است. مهم تر اینکه تعداد کمی از افرادی که خود را مسیحی معتقد می‌نامند نیز به روایت‌های کتاب مقدس درباره کریسمس یقین ندارند.
بر اساس گزارش PEW، ۴۶ درصد از شرکت کنندگان در این پیمایش گفته اند کریسمس را بیشتر یک عید مذهبی میدانند تا رویدادی فرهنگی. این تعداد در مقایسه با ۵۱ درصد از افرادی که سال ۲۰۱۳کریسمس را مذهبی میدانستند کاهش ۵ درصدی داشته است.

PikiWiki_Israel_17818_Cities_in_Israel

اعتراض مسیحیان فلسطین به سخنان ترامپ درباره بیت المقدس

ناصره یا ناصریه بزرگترین شهر در استان شمالی سرزمین‌های اشغالی در اعتراض به سخنان دونالد ترامپ مبنی بر نامیدن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، مراسم برگزاری عید کریسمس در این شهر را متوقف کرد. . بیشتر جمعیت ناصره را اعراب فلسطینی تشکیل می‌دهند. در عهد جدید ناصریه به عنوان شهر دوران کودکی عیسی معرفی شده‌است. ناصره یکی از شهرهای زیارتی مسیحیان است که یادبودها و مراسم دینی در آن برگزار می‌گردد. بیشتر جمعیت این شهر را اعراب مسیحی تشکیل می‌دهند و شهردار کنونی آن هم از مسیحیان فلسطینی است. [۱]
سالم شراره سخنگوی شهر ناصریه در این باره گفت ما بعد از سخنان ترامپ تصمیم به لغو تمام مراسم جشن کریسمس گرفتیم زیرا این تصمیمات یک جانبه ما را در وضعیتی بحرانی قرار داده است. در این شرایط باید وقت خود را به ایشاح شرایط اختصاص دهیم و برای اعتراض به این سخنان تصمیم بگیریم.
اوضاع در بقیه شهرهای فلسطین نیز به همین قرار است. تنها یک ساعت بعد از سخنان ترامپ، چراغ‌هایی که برای تزئین درخت کریسمس و یا به نشانۀ جشن کریسمس در شهرها و کلیساهای رام الله و بیت الحم روشن شده بود، به نشانۀ اعتراض خاموش شدند واین شهرها از حالت جشن بیرون آمدند.

3500

کنترل ژنتیکی مسلمانان در چین

به گزارش دیده بان حقوق بشر، دولت چین برنامه گسترده خود برای جمع ‌آوری اطلاعات زیستی (جمع آوری DNA، اثر انگشت و دیگر اطلاعات بیومتریک) مسلمانان اویغور در غرب چین را آغاز کرده است. مقامات رسمی چین پایگاه داده‌ای درست کرده اند که در آن اطلاعات خونی و زیستی تمام افراد ۱۲ تا ۶۵ سال در سین کیانگ (ایالت مسلمان نشین چین) برای کنترل آنها ثبت و ضبط میشود. ناظران میگویند این اقدام یعنی ایجاد یک زندان به وسعت یک استان .

منطقه سین کیانگ محل زندگی یازده میلیون مسلمان ترک زبان است.  سین‌کیانگ در سال‌های اخیر شاهد موجی از حملات مرگبار بوده است که دولت چین آن‌ها را به جدایی‌طلبان «اویغور» یا جنبش ترکستان شرقی نسبت می‌دهد.
بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر و تارنمای ساوت چاینا، حاکی است که چین با هزینه کردن ب هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای تهیه تجهیزات نمونه برداری از خون و آزمایش «دی ان ای» این برنامه را به تازگی عملیاتی کرده است. مقامات سین کیانگ برای تقویت اقدامات امنیتی، از سال گذشته از ساکنان این منطقه خواسته اند برای دریافت گذرنامه و یا دریافت مجوز سفرهای خارجی، نمونه‌های «دی‌ان‌ای»، اثر انگشت و صدای خود را تحویل دهند.

ساوت چاینا می نویسد؛ در صورتی که چنین موردی صحت داشته باشد، چین با تجهیزات مذکور می تواند در هر روز ۱۰ هزار نمونه «دی ان ای» در سین کیانگ بگیرد و این رقم در طول سال به میلیون ها مورد خواهد رسید.
خبرگزاری شین هوا نیز در گزارشی آورده است که سین کیانگ از لحاظ امنیتی برای چین بسیار مهم است و مقام های این کشور برای بهبود شرایط این منطقه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد.

این اطلاعات زیستی برای نظارت بر افراد به دلیل قومیت و مذهب متفاوت آنها جمع آوری میشود و به منظور سرکوب حقوق اساسی انها ازجمله حق آزادی بیان است. بخشی از این اطلاعات از طریق چک آپ های معمولی پزشکی جمع آوری میشود و معلوم نیست بیماران میدانند که اطلاعات پزشکی و زیستی آنها ا طریق آزمایشهای پزشکی در اختیار پلیس قرار میگیرد یا خیر.

4664

پاپ فرانسیس درباره ترجمه «دعای پروردگار » تذکر داد

پاپ فرانسیس در سخنرانی اخیر خود در تلویزیون ایتالیا گفته است «کلمات دعای معمول کلیسای کاتولیک به زبان انگلیسی باید تغییر کند»، در یکی از بندهای این دعا آمده است، «ما رابه راه وسوه میفکن»

پاپ فرانسیس در تی وی ۲۰۰۰  ایتالیا در این باره گفت: او معتقد است این دعا باید تغییر کند، زیرا این خدا نیست که انسان‌ها را به گناه و وسوسه سوق می‌دهد. وی افزود، ترجمه انگلیسی این دعا صحیح نیست، زیرا از خدایی حرف میزند که سبب اغوا و وسوه است. وی گفت «این من هستم که سقوط میکنم؛ این خداوند نیست که مرا وسوسه میکند تا بعد شاهد سقوط من باشد.

 

فرانسیس افزود یک پدر هرگز چنین کاری نمیکند او به ما کمک میکند که دوباره بلند شویم. این شیطان است که ما را وسوسه میکند و به گناه سوق میدهد.  پاپ فرانسیس گفت کلیسای کاتولیک فرانسه این دعا را به اینصورت ترجمه کرده است » خداوندا مگذار که ما دچار وسوسه شویم». که میتوان ان را ترجمه ای صحیح و قابل قبول دانست.

اسقف یان پل، از متالهین پروتستان گفته است این سخنان پاپ سنت گراهای کلیسا را عصبی کرده است. وی افزود کلمه مورد مناقشه در زبان لاتین peiramos است که هم به معنای وسوسه شدن است و هم به معنای امتحان شدن. بنابراین در یک سطح سخنان پاپ درست است، اما وی در حوزۀ مسالئل الهیاتی منشاء شر نیز وارد شده است که باعث برانگیختن مباحثی در این زمینه شده است.

MaryMagdalene1

اکران فیلم «مریم مجدلیه» در تعطیلات عید پاک

برای نخستین بار عکس‌های فیلم «مریم مجدلیه»، که بسیاری معتقدند بهترین نامزد جایزۀ اسکار ۲۰۱۷ است، منتشر شد. این
. کمپانی فیلمسازی «سی ساو»، این فیلم را که نمایش زندگی «مریم مجدلیه» از پیروان عیسی مسیح (ع) است، راهی پرده نقره‌ای کرده است. قرار است این فیلم در تعطیلات عید پاک بر روی پرده‌های سینما به نمایش درآید. پیش از این قرار بود این فیلم برای بخش مسابقه جایزه اسکار نمایش داده شود، اما برنامه کمپانی تغییر کرد.
این کمپانی پیش از این فیلم «سخنرانی پادشاه» با بازی درخشان «کالین فرث» را عرضه کرده است. «هلن ادمونسون» و «فیلیپا گازلت» فیلمنامه‌ این اثر جدید را به نگارش درآورده‌اند و «گارت دیویس» کارگردانی آن را بر عهده دارد.
به گزارش گاردین، فیلمبرداری روایت سینمایی زندگی «مریم مجدلیه» از تابستان ۲۰۱۷ آغاز شده بود اما تولید اولیه آن در سال ۲۰۱۶ کلید خورد. رونی مارا در این فیلم نقش مریم مجدلیه را ایفا کرده است و یواخین فونیکس، نقش حضرت مسیح را. مریم مجدلیه در مسیحیت همواره بحث برانگیز بوده است و دو روایت کاملاً متضاد از حضور این زن در متون مسیحی وجود دارد. قرنهاست مسیحیان بر سر جزئیات این دو روایت با یکدیگر مجادله میکنند و آثار هنری که با این مضمون تولید میشود نیز همواره جذاب وبحث برانگیز بوده است.