همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

4218

حبس ابد برای گوروی معروف هند به جرم قتل یک روزنامه نگار

 

دادگاهی در هند یک گورو یا رهبر معنوی معروف و پرطرفدار را به همراه سه نفر از پیروانش به جرم قتل یک روزنامه نگار در شانزده سال پیش، به حبس ابد محکوم کرد. این روزنامه نگار  در مقاله‌ای نسبت به سوء استفاده جنسی این گرو از زنان هشدار داده بود.

این گورو که خود را دکتر سنت گورمیت سینگ رام رحیم انسان می‌نامد، حکم حبس ابد خود را در زندان از طریق یک لینک ویدئو دریافت کرد، او هم اکنون به دلیل تجاوز به دو زن از پیروان خود در حال گذراندن حکم بیست سال زندان است.

این گوروی هندی که رهبر فرقه درا ساچا سائوداست، کار خود را با چندین موزیک ویدئو آغاز کرد و بخاطر جواهرات عجیب و غریبی که به خود می‌آویزد به سرعت مشهور شد. او همچنین چند فیلم در بالیوود بازی کرده است. اعضای فرقه او مدعیند این گورو بیش از ۶۰ میلیون پیرو دارد.

حکم دادگاه باعث اعتراض شدید پیروان این گورو شده است. در پرونده قبلی در ماه آگوست گذشته، اعتراض پیروان گورو به حکم بیست سال زندان، ۳۸ کشته و شمار زیادی مجروح به جا گذاشت.

این گورو به همراه ده ها هزار از طرفدارانش در آشارام هند در منطقه ای ۴۰۰ هکتاری زندگی جمعی به راه انداخته بود. پیروان وی همچنان در آن منطقه زندگی میکنند.

دادخواست دادستانی ایلینویز علیه کلیسای کاتولیک

بر اساس گزارش مقدماتی منتشر شده از سوی دادستان عمومی ایلینویز درباره جرائم کلیسای کاتولیک، نام ۵۰۰ کشیش متهم به آزار جنسی کودکان مخفی مانده است و اسقف نشین ایالت ایلینویز مانع از تحقیق از این ۵۰۰ عضو شده است. این گزارش همچنین کلیسای کاتولیک را به دلیل سرپوش گذاشتن بر این جرائم و کوتاهی در بررسی و پیگیری پرونده‌ها متهم کرده است. در پایان، این گزارش نتیجه گرفته است که کلیسای کاتولیک کفایت و صلاحیت لازم  در بررسی پرونده آزارهای جنسی را ندارد و به هیمن دلیل این وظیفه به عهده دادستان عمومی است. افزون بر این، در این گزارش آمده است که کلیسای کاتولیک به خودی خود عزمی برای حل این معضل نداشته است و ۵۰۰ متهم به آزار جنسی را پشت سپر دفاعی ود مخفی کرده است. در این گزارش آمده است تا کنون از ۶۹۰ روحانی تحقیقات مفصل به عمل آمده است.

در این گزارش اسقف نشین ایلینویز متهم شده است که نتوانسته است به الزامات اخلاقی پایبند باشد و توضیح مناسبی درباره تخلف‌های کلیسای کاتولیک به اذهان عمومی و قربانیان این رویدادها ارائه دهد. همچنین شکست در ارائه گزارش دقیق درباره رسواییهای کلیسای کاتولیک به این معناست که مسئولان این کلیسا دست کم در ایلینویز هرگز تلاش واقعی برای روشن شدن ابعاد این ماجرا نکرده اند و هرگان پرونده ای علیه کشیشی مطرح شده است، مقامات بالاتر یا از آن چشم پوشیده اند یا بلکل آ« را نادیده گرفته اند. در ادامه این گزارش ذکر شده است که این اولین گزارش درباره تخلفات کلیسای کاتولیک نبوده است اما این آخرین تلاشیست که دادستانی برای رسیدگی به این پرونده ها انجام خواهد داد. ۱۶ وکیل مسئول رسیدگی به دادخواست دادستانی شده‌اند.

640px-Seattle_Spheres_on_May_10_2018

حذف محصولات اسلام ستیزانه از وب سایت آمازون

آمازون تعدادی از محصولات خود از جمله حوله حمام و پادری را بعد از اعتراض مجمع روابط اسلام و آمریکا به دلیل توهین به اسلام و مسلمانان از وب سایت خود حذف کرد. آیاتی از قرآن بر روی این محصولات چاپ شده بود. آمازون در اطلاعیه ای اعلام کرد تمام این محصولات بعد از دریافت شکایت نامه از روی وب سایت حذف و به شرکت تولید کننده مرجوع شده است. مجمع روابط اسلام و آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای از شرکت آمازون برای واکنش سریع و جمع آوری این محصولات تشکر کرد. در این بیاینه آمده است امید است این اقدام شرکت بزرگ تجاری آمازون پیامی روشن به افراد و شرکتهایی باشد که میخواهند از طریق نفرت پراکنی و توهین به ادیان کسب منفعت کنند. یکی از سخنگویان شرکت آمازون نیز درمصاحبه ای اعلام کرد شرکت آمازون از این پس نسبت به چنین محصولاتی با دقت و حساسیت مضاعف برخورد خواهد کرد. و اگر فروشندگان از قوانین این شرکت تخطی کنند از فهرست تامین کنندگان کالا در آمازون حذف خواهند شد.

Kina06496Fugong

گزارش دیده بان جهان درهای باز: آسیا خطرناکترین قاره برای مسیحیان

در گزارش شانزدهم ژانویه دیده بان جهانی درهای با،  قاره آسیا در صدر فهرست نقاط پر خطر و ناامن برای مسیحیان است. در این گزارش به افزایش تعقیب و آزار چشمگیر مسیحیان در ۲۰۱۸ در کشورهایی آسیایی اشاره شده است. مسیحیان هند در زیر سایه  ترس از هندوهای تندرو و مسیحیان اندونزی در وضعیت ترس از اسلامگرایان تندرو و مسیحیان ساکن چین، تحت فشار حکومت کمونیست چین هستند. در این گزارش چین به عنوان خطرناک ترین کشور برای مسیحیان اعلام شده است و شرایط زندگی مسیحیان چینی بسیار اسف بار توصیف شده است. بنا به گزارش دیده بان جهان درهای باز تنها درسال ۲۰۱۸، حدود ۵۰ میلیون مسیحی چینی تحت آزارهای حکومت چین بوده‌اند. بنا به تعریف سازمان جهانی دیده بان درها باز، تعقیب و آزار به هر نوع خصومتی اطلاق میشود که فرد بخاطر مسیحی بودن تجربه میکند. بنا بر این تعریف فقط آزار و شکنجه بدنی تعقیب و آزار محسوب نمیشود، ّلکه هرنوع اهانت و آزار کلامی و دیدگاهی نیز آزار محسوب میشود.

در این گزارش وضعیت ۵۰ کشور با جمعیت اقلیت مسیحی بررسی شده است. براساس گزارش نینا شئا، رئیس مرکز آزادی مذهبی، مسیحیان از سوی سه عامل تحت فشارند: ملی گرایی، اسلام‌گرایی، شبه نظامیان کفرستیز، که هر سه گروه در آسیا فعالند. هند برای اولین بار در ده سال گذشته در فهرست کشورهای پرخطر برای مسیحیان قرار گرفته است.

roma-vaticano

برگزاری نشست آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان در واتیکان

پاپ فرانسیس بار دیگر از تمام اسقفهای کلیسای کاتولیک در سراسر جهان درخواست کرد تا در نشست ۲۱تا ۲۴ پیشگیری از آزار جنسی کودکان  شرکت کنند. قرار است در این نشست دربارۀ قوانین تعقیب آزارگران جنسی و مجازات آ«ها و همچنین شیوه های مراقلت از کودکان آموزشهایی را دریافت کنند. هدف اصلی این نشست تضمین پیشگیری از رسوایی‌هاییست که در چند سال اخیر کلیسای کاتولیک را با بحران‌های جدی مواجه کرده است. پاپ در تمام جلسات نشست هم اندیشی اسقفات شرکت خواهد کرد.

الساندرو گیسوتی، سخنگوی واتیکان در این باره گفت: پاپ فرانسیس به نیکی از جهانی بودن این معضل آگاه است و اکنون بر این باور است که کلیسا باید به دنبال راه حل جهانی این مشکل باشد و با نشست سراسری اسقفان از سراسر جهان به دنبال حل معضل است.  بنابراین بسیار مهم است که اسقفان در بازگشت به کشورهای خود آنچه را در واتیکان آموزش دیه اند، برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان به کاربندند و به هیچ روی با این مساله مماشات نکنند.

3500

استعفای رهبر جنبش ضد همجنس گرایی کلیسای باپتیستها به دلیل فساد اخلاق

یک کشیش مخالف هم جنس گرایی از کلیسای اونجلیک که رهبر جنبش ضد همجنسگرایان کلیسای باپتیستها به نام Stedfast است، و در جریان کشتار سال ۲۰۱۶ کلوپ شبانه همجنسگراها، قربانیان را «تفاله‌های جامعه» نامیده بود، دوم ژانویه به دلیل فساد اخلاق ناچار به استعفا شد.

دونیه رومره سال ۲۰۱۶ به دلیل موضع گیری درباره حمله به کلوپ همجنس گرایان در اورلاندو، به تیتر اخبار راه یافته بود. در آن حمله ۴۹ نفر کشته شدند. رومرو گفته بود «خداوند باید این اقدام درست را تکمیل کند و مجروحان و بازماندگان این کلوپ را هم هلاک سازد».

کشیش دونیه رومر به غیر از اظهار نظر جنجالی درباره کشته شدگان کلوپ ارلاندو معتقد بود همه همجنس گرایان را باید به دار آویخت.

استیون آندرسون رهبر کلیسای باپتیستها در ویدئویی که در یوتیوب منتشر کرد، دربارۀ استعفای این کشیش جنجالی گفت او مرتکب گناهان وحشتناکی شده است. وحشتناک ترین معصیت او رابطه داشتن با فاحشه‌گان است، گناهان درجه دوم او مصرف ماریجوانا و قمار است.

بعد از اظهارات آندرسون، این کشیش مستعفی با انتشار ویدئویی این سخنان را تایید کرد و گفت

من به محله‌های بدنام میرفتم، به کازینو میرفتم و مست میکردم. من گناهان بسیاری انجام داده ام و شایسته کشیش بودن نیستم.

آدام فنی از اعضای جماعت مذهبی جکسون ویل، وابسته به کلیسای باپتیستها میگوید، این اتفاق تاثیر بسیار منفی بر جماعت کلیسا رو داشته است و باعث شده است که مردم دیگر به کلیسای ما نیایند. اکثریت اعضای این کلیسا، عضویت در این جامعه دینی را لغو کرده اند. وی خواستار بررسی دقیق پروند رومرو شده است.

1594

واتیکان در راه المپیک

واتیکان طی قراردادی که با کمیته المپیک ایتالیا منعقد کرده است، قرار است چند تیم قهرمانی را برای حضور در رقابتهای بین المللی از جمله حضور در المپیک آماده کند.

تا کنون ۶۰ دونده- سوئیس گارد، راهبه، کشیش، داروساز و یک استاد ۶۲ ساله که در کتابخانه حواریان واتیکان کار میکند، به عضویت تیم قهرمانی واتیکان درآمده اند. واتیکان میگوید ورزش بخشی از فرآیند گفتگوی صلح و اتحاد با جهان است.

بر اساس این قرار داد، تیم قهرمانان واتیکان اکنون بخشی از کمیته دو و میدانی ایتالیا هستند و قرار است به عضویت فدراسیون بین المللی قهرمانان در آیند. قرار است این تیم برای رسیدن به میدانهای جهانی کار خود را با حضور در رقابتهای دول اروپا آغاز کند. واتیکان قصددارد قرارداد مشابهی نیز با کمیته پارالمپیک ایتالیا منعقد نکد.

مونسینیور خوزه سانچز د آلامدا، رئیس تیم قهرمانی واتیکان در این باره گفت هدف بلند مدت وآرزوی ما این است که پرچم واتیکان را در میان دیگر تیم های سراسر جهان در افتتاحیه المپیک ببینیم. این حضور بیش از آنکه برای برد و باخت و پیروزی باشد، حضوری نمادین است.

4112

معذرت خواهی نیک واللونگا، نویسنده فیلم گرین بوک، به دلیل اظهار نظر اسلام ستیزانه

نیک واللونگا، نویسنده فیلمنامه کتاب سبز (گرین بوک) و تولید کننده آثار سینمایی به خاطر کامنت اسلام ستیزانه ای که سال ۲۰۱۵ در شبکه های اجتماعی نوشته بود، معذرت خواهی کرد.

بعد از موفقیت فیلم گرین بوک در گلدن گلوب، کاربران اسکرین شاتی از کامنت واللونگا را در زیر یکی از پستهای کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ به اشتراک میگذارند که محتوای توئیت اسلام ستیزانه دونالد ترامپ را تایید کرده است. دونالد ترامپ در آن توئیت نوشتنه بود هزاران مسلمان در نیوجرسی از ویران شدن برجهای دو قولو خوشحال شدند و شادی کردند. و وولنگا در تایید این حرف نوشته بود، صد درصد صحیح است. مسلمانان در نیوجرسی از این اتفاق خوشحال شدند. من با چشمهای خودم دیدم، همانطور که احتمالا شما هم در سی بی سی نیوز دیده اید.

بازخورد جهانی به این اظهار نظر واللونگا بسیار منفی بود و او از سراسر جهان انتقادهای تندی را دریافت کرد. بخصوص اینکه ستاره فیلم گرین بوک، ماهرشالا علی، یک مسلمان است.

واللونگا در واکنش به این انتقادها، حساب توئیتر خود را حذف کرد و با انتشار بیانیه ای گفت: من میخواهم که عذرخواهی کنم. من تمام عمر تلاش کرده ام تا این داستانی که مینویسم داستان به رسمیت شناخته شدن تفاوتها باشد و در سینما به دنبال شباهت ها و زمینه های مشترک انسانی میگشتم و اکنون عمیقا از تمام دست اندرکاران فیلم گرین بوک معذرت میخواهم و متاسفم. به ویژه  از ماهرشالاعلی، این ستاره درخشان سینما ، و تمام مسلمانان جهان به خاطر آزاری که از این اظهار نظر دیدند، عذر میخواهم. من امیدوارم از این اتفاق درس بزرگی گرفته باشم. گرین بوک داستانی درباره عشق و پذیرش و غلبه بر موانع است و من تلاش میکنم بهتر از این رفتار کنم.

کشف یک معبد باستانی در مکزیک

موسسه تاریخ و انسان‌شناسی ملی مکزیک روز چهارشنبه اعلام کرد که ضمن حفاری های اخیر در محوطه تاریخی پوبولوکا در استان پوئبلا به بقایای معبد زیپ تونک، خدای باروری، دست یافته است.
این کارشناسان دو سنگ که به صورت جمجمه سر انسان تراشیده شده است را پیدا کرده اند که بر روی آنها تصاویر زیپ توتک، خدای باروری، ترسیم شده است.
راهبان این معبد بعد از کشتن قربانیان انسانی، پوست آنها را میکندند و تصویر زیب توتک را بر آنترسیم میکردند و سپس پوست را برای افزایش قدرت باروری و افزایش ثروت به تن میکردند.
بر اساس نظر متخصصان آیینهای باستانی مکزیک، این قربانیان در جنگهای گلادیتوری کشته میشدند.
حک کردن تصاویر خدایان بر پوست انسان در فرهنگ های دیگر آمریکای جنوبی از جمله در میان آزتکها نیز رواج داشته است.

نامۀ بلند پاپ فرانسیس به اسقفان آمریکا

پاپ در نامه ای بسیار مفصل و طولانی به اسقفهای آمریکا به بحرانهای کلیسای کاتولیک در آمریکا پرداخته است و از آنها خواسته است به جای پس رفتن و عقب نشینی، رویکردی جدید در مدیریت کلیسا اتخاذ کنند.

پاپ فرانسیس از تمام اسقفهای جهان دعوت کرده است تا ماه آینده با حضور در واتیکان به مساله رسوائیهای جنسی بپردازند که آتش آن از آمریکا شعله ور شد.

پاپ فرانسیس در این نامه خطاب به اسقفان آمریکا گفته است، اعتبار کلیسای کاتولیک به دلیل گناه کشیشان آسیب جدی خورده است، اما آسیب جبران ناپذیر را اسقفان و مقامات کلیسا با سرپوش گذاشتن و انکار این گناهان به پیکر کلیسا وارد کرده اند.

پاپ فرانسیس در این نامه نوشته است آنقدر نگران وضعیت کلیسای کاتولیک در آمریکاست که آرزو داشته است خودش شخصا در نشست اسقفان آ»ریکا شرکت کند اما به دلایل لجستیکی قادر به انجام این کار نیست.