همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

1960

تراسموز، روستایی که با تکفیر معروف شد

🔸روستای تراسموز واقع در تپه‌های شمالی اسپانیا سالانه هزاران توریست را به سمت خود جلب میکند. جاذبه این روستا نه قلعه تاریخی نیمه ویرانش است نه طبیعت باشکوهش، بلکه پیشینه مذهبی این روستای کم جمعیت چهل و هفت نفره عامل شهرت آن در جهان است.
تراسموز دهکده تکفیر شده جادوگران است که ساکنانش میگویند حالا دیگر از این طرد و تکفیر دلخور نیستند زیرا زمان نشان داده است که به نفع آنها شده است.
هر تابستان بیش از شش هزار نفر برای شرکت در فستیوال جادوگری در جولاب به این دهکده می‌آیند. آنها در مراسم جادوگری شرکت می‌کنند و از موزه کوچک ساحران دهکده نیز بازدید میکنند.
پیشینه تکفیر تراسموز به جنگ و جدال‌های هفتصد سال پیش از این باز می‌گردد. هفتصد سال پیش روستای ثروتمند محل سکونت مسیحیان و یهودیان و اعراب مسلمان بود که یک دشمن قدرتمند داشتند: صومعه وروئلا.
این صومعه با روستاییان تراسموز بر سر قطع درختان منطقه بین روستا و صومعه اختلاف داشتند و همین احتلاف باعث شد که روحانیون صومعه این روستا را تکفیر کنند و از قلمرو کلیسای کاتولیک بیرون برانند.

منازعه دوم بین روستا و صومعه دویست و پنجاه سال بعد اتفاق افتاد که بر سر آبراهه بین روستاییان و صومعه اختلاف افتاد. از آنجا که ریش سفیدان منطقه حق را به روستاییان دادند روسای صومعه دست به تلافی زدند و با حکم پاپ جولیوس دوم تراسموز را روستای سحر و جادو خواندند و ورود و خروج به آن را ممنوع کردند.
سالها بعد از تکفیر این روستا، نگهبانان قلعه تاریخی روستا مخفیانه در آنجا شروع به ساخت سکه تقلبی کردند، سر و صداهایی که در ساعات غیرمعمول از قلعه به گوش میرسید باعث شد اهالی صومعه مردم منطقه را قانع کنند که اهالی روستا در حال جادوگری و ساخت طلسم و تعویذند.
این روستا کم کم به واسطه تغییرات جمعیتی و مذهبی و همچنین مدرنیزاسیون و شهرنشینی در اسپانیا رشهرت خود را از دست داد تا اینکه در سالهای اخیر اهالی روستا به فکر احیای شهرت تاریخی خود افتادند. آنها ابتدا میخواستند با بازسازی قلعه قدیمی و تبلیغ صنایع دستی به تراسموز رونق دوباره ببخشند اما به این نتیجه رسیدند که از بدنامی تاریخی روستا، آسان‌تر و سریعتر به هدف خود میرسند بنابراین روستای جادوگران تکفیر شده بار دیگر با جشنواره‌های مربوط به آداب و مراسم جادوگران بر سر زبانها افتاد🔸

3579

بزرگترین جشن بین‌الادیانی در شهر کاونتری در ماه سپتامبر

🔸شهر کاونتری، شهری با بیشترین تنوع مذهبی در انگلیس، میزبان طولانی‌ترین جشن بین الادیانی در ماه سپتامبر خواهد بود. این رویداد که با هدف گفتگوهای بین الادیانی و تقویت دوستی پیروان ادیان مختلف برگزار می‌شود، جشنواره‌ای از موسیقی، تئاتر، غذا و مباحث ادیانی است.

این‌جشن مجموعه‌ای از رویدادهای زنده است که به همت کمپانی رویال شکسپیر و شهر فرهنگی کاونتری برگزار میشود و شامل چهار اجرای تئاتر، چندین اجرای موسیقی و یک اینسالیشن هنری از طرف خالق برج یادبود پاپی در لندن است.

اریکا وایمن مدیر هنری این رویداد مذهبی به گاردین گفت این جشنواره نوعی زیارت آهسته و طولانی در شهر است.
اریکا بیش از چهار سال است برای برپایی این زیارت مذهبی در قالب رویدادهای هنری با رهبران دینی محلی و پیروان ادیان مختلف در شهر کاونتری تماس و همکاری نزدیک دارد.

وی میگوید هیچ گاه رویدادی در این ابعاد را مدیریت نکرده به ویژه در دوران کرونا. این رویداد چیزی شبیه به حرکت دراوردن یک شهر برای گفتگو درباره دین است، اینکه انسانها چگونه همدیگر را می‌بینند و چه چیزهایی به اشتراک دارند.

در این رویداد شهر تبدیل به صحنه‌ای بزرگ میشود که پیروان ادیان روایتهای خود را از تجربه دیندارانه زیستن در میان ادیان دیگر به فرمهای مختلف هنری بیان میکنند.🔸

5152

زندگی یا مرگ هزاره‌ها: وظیفه اخلاقی استرالیا در قبال آنان

نویسندگان: ستاره محمدی و سجاد عسکری؛ گاردین

روزنامه گاردین در شماره بیستم جولای خود مقاله‌ای را به رویدادهای افعانستان اختصاص داد. این‌مقاله را خانم محمدی و آقای عسگری از هزاره‌های مقیم استرالیا نوشته‌اند.

طالبان همزمان با رفتن نیروهای ائتلاف از افغانستان کشتار مردم را با شدتی بیشتر آغاز کرده است. هزاره‌ها اهداف ویژه طالبان هستند. هزاره‌ها عمدتاً شیعه و باسواد و دارای ارزش‌های لیبرال می‌باشند. موفقیت آموزشی و فرهنگی آنان از ۲۰۰۱ تاکنون با تعصب‌های طالبان مغایرت دارد.
قتل‌عامی که طالبان به راه انداخته در ماه‌های آینده جمعیت گسترده‌ای را در جست‌وجوی پناهندگی به سمت مرزها و مناطق بین‌المللی روانه می‌کند. آن‌ها برای نجات جانشان فرار می‌کنند. استرالیا، اتحادیه اروپا، آمریکا و دوستان افغانستان در جامعه جهانی تعهدی اخلاقی به آن‌ها دارند.
به گفته نعمت‌الله ابراهیمی در کتاب *”هزاره‌‌ها و دولت افغانستان: شورش، طرد و مبارزه برای بازشناسی،”* هزاره‌ها ۱۹-۲۵درصد از جمعیت ۳۸میلیونی افغانستان را تشکیل می‌دهند. نیروهای بین‌المللی درحال ترک افغانستان هستند و وضعیت امنیتی وخیمی را باقی می‌گذارند. طالبان درحال حمله به مناطق هزاره‌نشین است. تهدید جانی هزاره‌ها امری بعید نیست اکنون درحال رخ‌دادن است.
دولت استرالیا سفارت خود در کابل را تعطیل کرده است. استرالیا همچنین ۸۰نیروی دفاعی خود را از افغانستان خارج کرده و به ماموریت ۲۰ساله خود در افغانستان پایان داده است. استرالیا باید به تعهدات اخلاقی و سیاسی خود عمل کند و از گروه‌های پرخطری در افغانستان حفاظت کند که جنایات گسترده طالبان جان آنان را تهدید می‌کند.
استرالیا نیاز نیست که برای کمک به مردم وحشت‌زده افغانستان نیروهای نظامی بفرستد. استرالیا می‌تواند از هزاران پناهنده هزاره‌جاتی حمایت کند که اکنون در استرالیا حضور دارند. استرالیا می‌تواند رنج و نگرانی هزاره‌ها را کاهش دهد که بیش از ۸ سال در برزخ ویزاهای موقت گرفتارند.
بسیاری از پناهندگان افغان از قوم هزاره هستند که مشحص شده است آواره هستند اما به آنان ویزای موقت داده شده است. خطایی کوچک در یک فرم می‌تواند ویزای دائم را لغو و آن را به ویزای موقت تبدیل کند. مردم هزاره همزمان که سرزمین مادری‌شان درحال فروپاشی است، از محدودیت ویزاها، جدایی از خانواده، محدودیت سفر و فقدان حمایت دولتی نیز در رنج‌اند. راه شهروند شدن بر آنان بسته شده است. سیاست کنونی موجب شده است که کل جامعه هزاره‌ها در فقر به سر ببرند و وحشت بازگردانده شدن به افغانستان خواب و آرامش از آنان برباید.
اگر این افراد به افغانستان برگردانده شوند به احتمال زیاد کشته می‌شوند. با وخیم‌ترشدن اوضاع امنیتی در افغانستان، پرداختن به مسئله افزایش ساکنان پناهنده هزاره نیز الزامی‌تر می‌شود.
دولت استرالیا اکنون می‌تواند به این هزاره‌ها کمک کند. استرالیا ۱۲هزار ویزای بشردوستانه به پناه‌جویان سوریه‌ای در سال ۲۰۱۵ داد. طرحی مشابه می‌تواند برای مردم هزاره نیز اجرا شود. مردمی که هم اکنون در خطر قساوت‌های گسترده طالبان هستند.
دولت استرالیا همچنین می‌تواند از هزاران پناهنده هزاره‌ای حمایت‌ عملی کند که سال‌هاست در اندونزی و مالزی به سر می‌برند. آن‌ها نمی‌توانند در اندونزی و مالزی ساکن شوند؛ زیرا عضو کنوانسیون پناهندگان نیستند و همچنین نمی‌توانند به افغانستان برگردند؛ زیرا خطرناک و ناامن است.
استرالیا و نیوزلند به عنوان دو کشور ثروتمند در منطقه آسیا-اقیانوسیه که خود را مروجان آزادی و دمودکراسی و حقوق بشر می‌دانند ظرفیت بسیاری برای مداخله و فراهم‌سازی گزینه‌های سکونت دارند. بسیاری از آوارگان عضوی از خانواده‌شان در استرالیاست و اجتماعاتی وجود دارد که از آنان حمایت کند.
استرالیا به‌عنوان کشوری غربی این جایگاه را دارد که بر متحدان خود در اتحادیه اروپا برای کمک به سکونت پایدار و یکپارچه پناهندگان فشار آورد. هزاره‌ها همچنین در یونان و قاره اروپا آواره‌اند. در سال‌های اخیر اتحادیه اروپا به شکلی فزاینده مردم افغانستان را به‌رغم وضعیت امنیتی وخیم کشورشان دیپورت می‌کند.
دولت استرالیا همچنین می‌تواند از روابط تجاری و حمایتی با دولت کابل برای التزام آن‌ها به توجه و حفاظت بیشتر از گروه‌های آسیب‌پذیر مانند هزاره‌ها استفاده کند. تا زمانی که افغانستان نتوانسته شرایط زندگی امن و باعزتی برای همه شهروندانش فراهم کند جنایات گسترده ادامه می‌یابد و فرار و پناهنده‌شدن ادامه می‌یابد.
اگر استرالیا این گروه‌های در خطر بسیار و نیازمند یاری ما را نپذیرد طالبان آنان را خواهد کشت. هیچ کس نمی‌خواهد سرزمین مادری‌اش را ترک کند؛ اما طالبان درحال دردست‌گرفتن قدرت است و هزاره‌ها چاره‌ای جز ترک دیار یا مردن ندارند🔸

3500

برگزاری نماز عید قربان در انگلستان

🔸مسلمانان انگلیس برای اولین بار بعد از همه‌گیری کرونا توانستند در کنار هم عید قربان را جشن بگیرند و عبادت کنند. محدودیت‌های فاصله اجتماعی قبل از عید برداشته شده بود.
محمد عریف از اتحادیه مسلمانان والسال گفت: «ما درواقع دو جشن داریم یکی جشن عید قربان و دیگری آزادشدن از محدودیت‌های کرونا و اینکه بتوانیم باهم و درکنارهم باشیم و خانواده و دوستانی را ببینیم که مدت زیادی است ندیده‌ایم.». او جشن عید قربان را برای کاهش خطر شیوع ویروس کرونا در پارک برگزار کرد.
هزاران نفر در پارک ویکتوریایی لستر نماز عید را برگزار کردند؛ اما در بیرمنگهام جشن سالانه عید در پارک اسمال‌هیث لغو شد. در این مراسم معمولاً ۶۰هزار نفر شرکت می‌کردند. برگزارکنندگان ترتیبی دادند که چهار نماز شکرگزاری به شکل جداگانه در مسجد و یکی در فضای بیرون برای ۵۰۰ نفر برگزار شود.
کامران حسین مدیر ارشد این مسجد گفت: ما با برخی از پزشکانی که در صف نخست مبارزه با کرونا هستند مشورت کردیم و باتوجه به افزایش سرایت دوباره کرونا در انگلستان به این نتیجه رسیدیم که برگزاری چنین مراسمی خیر عمومی نیست. وی گفت اینکه بعد از مدتی طولانی افراد توانستند درکنارهم نماز بخوانند حسی غریب داشت. البته ما فضایی ایجاد کردیم که اگر کسانی هنوز می‌خواهند فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند به مشکل برنخورند. و افراد را به پوشیدن ماسک و ضدعفونی دست‌ها تشویق کردیم. محدودیت‌ها در بهترین زمان برای ما برداشته شد. این چهارمین نماز عید در دوره کروناست و این اولین مراسمی بود که تاحدی به‌شکل عادی قبل از کرونا برگزار شد.
یک اتوبوس در محل قرار داده شده بود تا جوانان را اگر تاکنون واکسن نزده‌اند تشویق به واکسن‌زدن کند.
رهبران مسجد مرکزی لندن باوجود آنکه دولت همه محدودیت‌های کرونا را لغو کرده است برنامه‌های خود را تغییر ندادند. منیر احمد سخنگوی این مسجد گفت: ما همچنان محدودیت‌ها را دنبال می‌کنند و به یکباره و ناگهانی به حالت عادی برنمی‌گردیم. ما کاری را انجام می‌دهیم که ایمن‌تر است؛ زیرا می‌دانیم شمار مبتلایان رو به افزایش است و گروه‌های قومی در خطر بیشتری قرار دارند.
عید قربان برای اغلب مسلمانان روز سه‌شنبه بود و برای برخی روز چهارشنبه بود. عید قبلی عید فطر بود که در ماه می تحت محدودیت‌های کرونا برگزار شد🔸

IMG_20210718_083537_749

غاز مراسم حج تمتع زیر سایه همه‌گیری کووید۱۹

مراسم حج تمتع امسال به دلیل شرایط بهداشتی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ همانند سال گذشته با تعداد محدودی از مسلمانان ساکن عربستان سعودی از روز شنبه آغاز شد.
این دومین سال متوالی است که همه‌گیری ویروس کرونا مقامات عربستان و برگزارکنندگان مراسم حج را بر آن داشته تا محدودیت بی‌سابقه‌ای برای شرکت در این مراسم وضع کنند.
حج تمتع امسال تنها با حضور شصت هزار مسلمان سعودی و خارجی ساکن عربستان برگزار می‌شود که برای شرکت در این مراسم مذهبی تحت شرایطی خاص برگزیده و واکسینه شده‌اند.
این دسته از زائران از میان افراد ۱۸ تا ۶۵ سال برگزیده شده‌اند. حجاج برگزیده باید ضمن دریافت دو دُز واکسن کرونا، نتیجه آزمایش‌های پزشکی که عدم ابتلای آنها به بیماری‌های مزمن را تایید می‌کند نیز ارائه دهند.
سال گذشته میلادی، همزمان با اوج همه‌گیری بیماری کووید۱۹ در اغلب نقاط جهان و در حالی که هنوز کارزارهای واکسیناسیون شکل نگرفته بود ۱۰ هزار تن از مسلمانان ساکن در عربستان اجازه شرکت در مراسم حج تمتع را دریافت کرده بودند.
این در حالیست که بزرگترین اجتماع مذهبی جهان پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ میزبان بیش از ۲ میلیون و پانصد هزار مسلمان از سراسر جهان بود.
رسانه‌های محلی یک روز مانده به آغاز رسمی مراسم حج تصاویری از کعبه و دیگر بخش‌های مسجد الحرام در شهر مکه را به نمایش گذاشتند که نشان می‌داد کارگران مشغول پاک‌سازی و ضد عفونی کردن این مکان مقدس هستند.
یک مقام دولت عربستان نیز طی سخنانی در تلویزیون اعلام کرد که حجاج به گروه‌های بیست نفری تقسیم می‌شوند تا در صورت آلودگی یکی از آنها به ویروس از همه‌گیری در سطح بزرگ‌تر جلوگیری به عمل آید.

به گزارش یورونیوز وزارت حج عربستان علاوه بر وضع تدابیر سخت‌گیرانه برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به مقررات بهداشتی،‌ کارت الکترونیکی ویژه‌ای موسوم به «کارت حج» را در اختیار زائران قرار داده تا آنها بتوانند بدون تماس و ارتباط‌های معمول به کمپینگ‌ها و هتل‌ها دسترسی پیدا کنند و از امکانات تدارک دیده شده برای حمل و نقل حجاج به اماکن مقدسه نیز بهره‌مند شوند.
مقامات سعودی پیش‌تر نیز از طرحی آزمایشی برای توزیع بطری‌های آب زمزم میان حجاج رونمایی کرده بودند که در مراسم حج تمتع امسال قرار است عملیاتی شود

عتراض دولت ترکیه به حکم دادگاه اتحادیه اروپا درباره حق تصمیم‌گیری درباره حجاب کارکنان

🔸 اعضای کابینه دولت ترکیه از تصمیم دادگاه اتحادیه اروپا مبنی بر آزادی کارفرما در تصمیم‌گیری برای حجاب زنان به شدت انتقاد کرد. دولت ترکیه میگوید این تصمیم مشروعیت بخشی نه نژادپرستی است.

دیوان دادگستری اروپا (ECJ) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کارفرمایان اروپایی می‌توانند استفاده از نمادهای سیاسی، فسلفی یا مذهبی را برای کارکنانشان ممنوع کنند.
ابراهیم کالین سخنگوی دولت طیب اردوغان در واکنش به این تصمیم دادگستری اتحادیه اروپا اظهار داشت این اقدام راه را برای اسلام‌هراسی هموارتر می‌کند. ضمن اینکه چنین تصمیمی اقدامی صریح علیه آزادی زنان مسلمان در محل کار است.

سخنگوی دولت ترکیه میگوید این اقدام می‌تواند سرنوشت زنان مسلمان را به شکل قانونی به دست اسلام‌هراسان سپارد. آیا قرار است آزادی مذهبی شامل مسلمانان نشود.
دیگر وزاری کابینه اردوغان نیز هر یک به شکلی مخالفت خود و دولت ترکیه را با تصمیم اتحادیه اروپا اعلام کردند🔸

دیوان دادگستری اروپا: کارفرما می‌تواند استفاده از حجاب را برای کارکنانش ممنوع کند

دیوان دادگستری اروپا (ECJ) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که کارفرمایان اروپایی می‌توانند استفاده از نمادهای سیاسی، فسلفی یا مذهبی را برای کارکنانشان ممنوع کنند.
در رای این نهاد عالی قضایی آمده است که «این ممنوعیت به دلایل متعددی انجام می‌شود، از جمله ممکن است کارفرما بخواهد خودش را فردی بی‌طرف به مشتریان نشان دهد یا اینکه مانع از وقوع هرنوع درگیری اجتماعی شود.»
با این وجود دیوان تأکید می‌کند که در اجرای این حکم باید «فضای ویژه» حاکم بر هر کشور عضو در نظر گرفته شود؛ به ویژه مقررات کشورها در موضوع «حمایت از آزادی مذهب».
بر این اساس ممکن است کشورهای عضو هنگام اجرای این ممنوعیت‌ها به مقررات ملی نیز توجه کنند و بر اساس آن، این ممنوعیت‌ها را تا حد امکان محدود کنند.
این حکم تایید دوبارۀ حکم مشابهی است که پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی صادر شده بود و به کارفرمایان اجازه می‌داد مقرراتی برای استفاده از لباس‌های «خنثی» وضع کنند.
به گزارش یورونیوز صدور این دو حکم در سطح اتحادیه اروپا انتقاد مدافعان حقوق مسلمانان را در پی داشته است؛ آنها می‌گویند که این کار می‌تواند مانع از ایفای نقش بسیاری از زنان مسلمان یا زنانی از دیگر اقلیت‌های مذهبی در محیط کار و در سطح جامعه

حکم روز پنج‌شنبۀ دیوان دادگستری، در پایان رسیدگی به شکایت دو زن مسلمان آلمانی صادر شد که کارفرما از آنها خواسته بود در زمان کار روسری اسلامی (حجاب) بر سر نداشته باشند.
دادگاه بطور روشن اعلام کرد که اگر این نوع ممنوعیت بطور سیستماتیک برای همه افراد از هر نوع عقیده و مذهبی وضع شود، تبعیض نیست.

قانون گذاری درباره استفاده از نمادهای مذهبی در مکان‌های عمومی، ممکن است در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا متفاوت باشد.
بر این اساس دیوان دادگستری اروپا به دادگاه‌های هر یک از کشورهای عضو این «اختیار» را داده تا در این باره تصمیم گیری کنند که آیا ممنوعیت استفاده از این نمادها در محل کار، مطابق با قوانین داخلی آنها در موضوع آزادی فکر، عقیده و دین هست یا خیر.

منبع: یورونیو
کانال تلگرامی موسسه گفتگوی ادیان:

https://t.me/religions

ده هزار دلار پاداش برای شاکیان سقط جنین در تگزاس

صف‌آرایی تازه کلیسا محافظه‌کاران در آمریکا: ایالت تگزاس با پرداخت پاداش، مردم را تشویق می‌کند که از موارد سقط جنین در هفته ششم بارداری به بعد در کلینیک‌ها شکایت کنند. طبق لایحه‌ “ضربان قلب” کورتاژ از هفته ششم به بعد مجاز نیست.

ایالت تگزاس قانونی به جریان انداخته که شکایت از کلینیک‌هایی را که سقط جنین انجام می‌دهند، مشمول ده هزار دلار پاداش می‌کند.‌

در هفته ششم حاملگی صدای قلب جنین را می‌توان در معاینات پزشکی شنید و لایحه قانونی مربوطه بر همین اساس “ضربان قلب” نام دارد.

گرگ ابوت، فرماندار جمهوریخواه تگزاس این لایحه را در ماه مه امضا کرده و بررسی روزنامه “نیویورک تایمز” نشان می‌دهد که قانون جدید و سختگیری‌ها چه مشکلات و پیامدهایی برای کل آمریکا به بار آورده‌اند.
تفاوت امر با سایر موارد در این است که مجریان قانون این بار برای پیاده کردن آن به مردم متوسل شده‌اند. شهروندان آمریکایی اعم از این که ساکن تگزاس یا ایالت‌های دیگر باشند، می‌توانند از دست اندرکاران سقط جنین شکایت کنند و به ازای هر پرونده موفق، ده هزار دلار جایزه بگیرند. ایالت تگزاس حتی هزینه‌های مربوط به تشکیل پرونده و دادگاه را نیز بر عهده می‌گیرد. به عبارت دیگر، ایالت تگزاس مردم را تشویق می‌کند تا امور جاری در کلینیک‌ها و مراکز پزشکی را زیرنظر بگیرند.
قانون “ضربان قلب” در ایالت‌هایی جریان دارد که جمهوری‌خواهان در راس آنها هستند.

سقط جنین از موضوعات محوری در کارزارهای انتخابات آمریکا نیز هست. جمهوریخواهان، محافظه‌کاران و گروه‌های مذهبی از مدافعان منع آن هستند.

منبع: دویچه‌وله

اولین حضور پاپ فرانسیس در انظار عمومی بعد از عمل جراحی

پاپ فرانسیس، یک هفته پس از جراحی روده بزرگ، روز یکشنبه ۲۰ تیر برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد. او ده دقیقه در بالکن بیمارستانی در رم ایستاد و از مردم به خاطر دعاهایی که برای بهبود او کرده‌اند، صمیمانه تشکر کرد و مراقبت‌هایی را که از کادر درمانی دریافت کرده‌است «ارزشمند» خواند.

پاپ فرانسیس همچنین گفت خدا را شاکر است که در دیدارهای یکشنبه با مردم خللی ایجاد نشد و هرچند نه ازتراس کاخ واتیکان در میدان سنت پیتر بلکه از تراس بیمارستان با مردم دیدار کرده است.
وی به مسائل روز نیز اشاره کرد و همدردی عمیق خود را با مردم هاییتی ابراز داشت و آرزو کرد آشوب‌ها در این کشور رو به ارامش برود.‌همچنین از ترور رییس جمهور این کشور نیزابراز تاسف کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس ۸۴ ساله، که یک هفته قبل به خاطر باریک شدن بخشی از روده به خاطر التهاب تحت جراحی روده بزرگ قرار گرفت و بخشی از روده او برداشته شد، رو به بهبودی است و در وضعیت پایداری به سر می برد. ولی هنوز زمان مرخص شدن او از بیمارستان مشخص نیست.

در ابتدای سخنرانی صدای پاپ ضعیف بود ولی مرتب به مخاطبانی که پایین بالکن بیمارستان به استقبال او آمده بودند لبخند می زد. برخی از بیماران بیمارستان نیز برای دیدن پاپ و شنیدن سخنرانی او از تخت‌هایشان بیرون آمده بودند. از جمله تعدادی از کودکانی که در این بیمارستان کاتولیک در حاشیه شهر رم بستری هستند.

c6ef73a6-a6e6-4b63-834a-ed23d9fe8710

بازنگری در عرصه و حریم کلیسای تاریخی «مارسرگیز» ارومیه

🔸مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به کلیسای تاریخی مارسرگیز ارومیه بازنگری شد.
در سال های اخیر واکنش های نسبت به ساخت و سازها در جوار کلیسای تاریخی مارسرگیز ارومیه بالا گرفته است. به گفته ویلسون یونان، مسئول کلیسا، «این بنا، حدود ۱۸ قرن است که دست نخورده باقی مانده است»؛ اما اکنون ساخت وسازها این اثر تاریخی را تهدید می کنند.

سال گذشته یونان، مسئول کلیسای مارسرگیز ارومیه بیان کرد: «از چهار سال پیش ساخت و سازهای غیرقانونی در محدوده کلیسا آغاز و ساخت و سازها باعث ایجاد شکاف هایی در دیوار حیاط کلیسا شده است، همچنین در پشت محوطه کلیسا که قبرستان قرار دارد، ساخت و سازهای انجام گرفته و متاسفانه تاکنون نتیجه‌ای در قبال پیگیری هایی که در این راستا انجام دادیم، به دست نیاورده ایم».

امروز جلیل جباری، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی اظهار کرد: نامه ابلاغ این بازنگری در عرصه و حریم کلیسای مارسرگیز ارومیه نیز از طرف وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار آذربایجان غربی ارسال شده که این اقدام نشان‌دهنده توجه به آثار تاریخی و ممانعت از ساخت‌وساز‌های انجام شده در حریم این آثار است.
وی افزود: در این نامه همچنین آمده است که محدوده حریم این کلیسا تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوده و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب قانون پنجم مجازات‌های اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب و مرتکب مجازات‌های قانونی خواهد شد🔸

منبع:وبسایت آخرین خبر