همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

Sharia-law-Billboard-300x200

مخالفت پارلمان آمریکا با لایحه جمهوریخواهان مبنی بر شناسایی رهبران افراطی مسلمان

پارلمان آمریکا طرح  جمهوریخواهان را مبنی بر مطالعه دکترین مذهب اسلام و نحله های فکری مختلف آن رد کرد. مخالفان این طرح را بر خلاف قانون اساسی آمریکا توصیف کردند. آنها میگویند این طرح میتواند منجر به هدف قراردادن بیشتر مسلمانان شود. این طرح با ۲۱۷ رای مخالف در مقابل ۲۰۸ رای موافق از دستور کار پارلمان آمریکا خارج شد. ترنت فرانک، سناتور حوزه انتخابی آریزونا این طرح را پیشنهاد داده بود. طبق این لایحه پنتاگون موظف به شناسایی رهبران مسلمان و تعیین نوع آموزه های آنهاست. پنتاگون بر اساس این لایحه باید گزارش دهد که آیا این رهبران مبلغ صلحند و یا اسلام«افراطی» را تبلیغ میکنند

دموکراتها انتقادهای سختی نسبت به این لایحه مطرح کردند و آن را طرحی تبعیض آمیز و «غیر-آمریکایی» خواندند. آنها میگویند این لایحه یجمعیت های بزرگ مسلمان را در معرض قضاوت و بدنامی قرار میدهد در حالی که ممکن است تنها تعداد کمی از افراد در این جمعیت ها به ترور معتقد باشند. از دلایل دیگر مخالفت دموکراتها به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا عنوان شده است. آنها میگویند چنین طرحهایی از اساس ضد امنیت ملی و تحریک تندروان و افراطیون مذهبی است

JWHall2017

کمیته دفاع از آزادیهای دینی آمریکا روسیه را به نقض حقوق مذهبی شاهدان یهوه متهم کرد

آمریکا رفتار خشن روسیه با پیروان فرقه شاهدان یهوه و توقیف اموال آنها را محکوم کرد. در ماه آوریل دادگاه عالی روسیه این فرقه را افراطی نامیده بود و دستور توقیف اموال آنها را صادر کرده بود. سپس نماینده این گروه با اعتراض به حکم دادگاه خواستار تجدید نظر در حکم بدوی دادگاه شده بود. روز ۱۷ جولای دادگاه تجدید نظر نیز با رد درخواست تجدید نظر همان حکم سابق را صادر کرد. در همین راستا کمیته دفاع از آزادیهای دینی آمریکا (USCIRF) طی صدور بیانیه ای این حکم دادگاه عالی روسیه را محکوم کرد. دانیل مارک رئیس این کمیته گفت رفتار اخیر دولت روسیه نشان میدهد که مواضع ما درباره گروه یهوه و دیگر اقلیت های مذهبی صحیح بوده است. دولت روسیه روز به روز سخت گیریهای خود را علیه فرقه های مختلف مذهبی در داخل کشور افزایش میدهد و در خارج از کشور نیز رفتارهای مداخله جویانه خود را تقویت میکند.

5616

طرح حذف کلاسهای کتاب مقدس از مدارس دولتی ولز در دستور کار حزب کارگر

طرح حذف کلاسهای کتاب مقدس از برنامه درسی مدارس عمومی ولز در دستور کار حزب کارر انگلیس قرار گرفته است و قرار است در کنفرانس سالانه این حزب مطرح شود.
تمام مدارس عمومی ولز حداقل ۳۰ دقیقه در هفته کلاسهای مذهبی برگزار میکنند که البته حضور در این کلاسهای برای دانش آموزان اختیاری است اما اگر دانش آموزی این درس اختیاری را برگزید حق ندارد در آن ساعت در کلاسهای دیگر شرکت کند و تا پایان دوره ملزم به حضور در کلاس است.
حامیان این طرح به دنبال رقابت با طرح حزب کارگر انگلیس در سال ۲۰۱۵ هستند که تدریس متن کتاب مقدس را از مدارس دولتی حذف کرد و تنها با شرط برگزاری کلاسهای دینی در خارج از ساعات رسمی مدرسه و یا زمان ناهار اجازه برگزاری این کلاسها را صادر کرد.
با این حال این طرح مخالفانی نیز از درون خود حزب کارگر دارد، از جمله کمیته آموزش حزب کارگر خواهان کنار گذاشتن طرح به دلیل تقلید از آنچه «طرح حکومت ویکتوریایی انگلیس» مینامد، است. یکی دیگر از مخالفان این طرح میگوید برگزاری کلاسهای دینی خارج از ساعات آموزش رسمی در نهایت به نفع این کلاسها تمام خواهد شد زیرا افراد بیشتری فرصت شرکت خواهند داشت.
بر اساس گزارش تلگراف والدین دانش آموزان نیز در حال رایزنی برای مطرح نشدن این طرح هستند، آنها میگویند آشایی با کتاب مقدس برای همه خواه دیندار باشند یا نه مفید است

4427

کشته و زخمی شدن ۴۳ زائر هندو در راه غار مقدس آمارانث

دست کم ۱۶ زائر هندو به علت سقوط اتوبوس در دره در منطقه شمالی جامو و کشمیر هندوستان کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شدند، پلی سدر این باره گفت این اتفاق تنها چند روز بعد از حمله مردان مسلح به یک گروه زیارتی دیگر در همین منطقه و کشتن ۸ هندوی دیگر اتفاق افتاده است.
پلیس جامو و کشمیر روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «مرگ ۱۶ نفر هم اکنون تایید شده است، ۱۹ نفر دچار جراحات جدی و هشت تن دیگر دچار جراحات سطحی شدند».
این فاجعه در حالی روی داده است که یک هندوی دیگر امروز یک‌شنبه براثر جراحات وارده ناشی از تیراندازی جان باخت. مرگ این فرد، شمار تلفات حمله روز دوشنبه گذشته را به هشت تن افزایش داد. شش روز پیش افراد مسلح ناشناس در حمله شبانه، یک اتوبوس پر از زائران هندو را هدف قرار دادند که در این حادثه ۷ زن و یک مرد کشته شدند. این بدترین حمله به زائران هندو در منطقه هیمالیا از سال ۲۰۰۰ بود.

غار آمارناث یکی از زیارتگاههای معروف هندوهاست که در کوهستانهای جامو و کشمیر هندوستان واقع شده است. این زیارتگاه مخصوص شیواست. این غار در ارتفاع ۳۸۸۸ متری از سطح دریا و در غرب شهر سرینگر واقع شده است
هرچند مسیر رسیدن به این غار بسیار دشوار و خطرناک است اما هر سال هزاران هندو برای تجدید میثاق با شیوا و تجلیل از او به این غار می‌ایند.

2273980074_728924a1e8_z

تحریم استارباکس در اندونزی و مالزی به دلیل حمایت از همجنسگرایان

گروه‌های محافظه کار مسلمان در اندونزی و مالزی از هموطنان خود خواسته اند تا شرکت زنجیره ای استارباکس را به دلیل حمایت از همجنسگرایان تحریم کنند و از کافی شاپهای زنجیره ای این شرکت استفاده نکنند. اولین درخواست همگانی تحریم استار باکس از سوی انور عباس، رئیس سازمان محافظه کار محمدیه در اندونزی مطرح شد. وی در بیانیه ای اظهار داشت که استار باکس حامی همجنسگرایی است و به همین دلیل در یک کشور مسلمان جایی ندارد و میتواند آسیبی جدی برای پایه های فرهنگ اسلامی جامعه اندونزی باشد. شورای علمای اسلامی اندنزی نیز از تحریم این شرکت استقبال کرده است و با صدور فتوای از مردم خواسته است به کافی شاپهای استارباکس نروند. همجنسگرایی در اندونزی به جز استان آسه قانونی است. اما به نظر میرسد مسلمانان جامعه اندونزی تحمل خود را نسبت به همجنسگرایان از دست داده اند و خواهان طرد اجتماعی آنها هستند. اخیراً پلیس حملات خود را به همجنسگرایان و دگرباشان جنسی و به طور کل به اعضای جامعه LGBT در اندونزی افزایش داده است.

فراخوان بایکوت استارباکس در اندونزی باعث شده است که گروه اسلامی پرکاسا در مالزی نیز از شهروندان این کشور بخواهد تا به این فراخوان بپیوندند. این گروه اسلامی به دلیل تاکید بر حقوق مسلمانان مالایی معروف است. پرکاسا در بیانیه خود گفته است با موضع گروه محمدیه در تحریم استارباکس همدل و همرای است و از این تصمیم به تمامی حمایت میکند. محمدیه ۳۰ میلیون هوادار در اندونزی دارد و از دولت این کشور خواسته است مجوز فعالیت استارباکس در اندونزی را باطل کند.

praycom

اپلیکیشن بین الادیانی Pray.com فضایی مخصوص دیندارن جهان

اپلیکیشن بین الادیانی Pray.com که بر روی موبایل نصب میشود، به رهبران ادیان امکان میدهد تا با اعضای جمعیت های دینی خود در تماس باشند. این اپلیکیشن به رهبران دینی این امکان را میدهد که به صورت آنلاین افراد را به صورت یک جماعت دینی گرد هم آورند. فضای این اپلیکیشن مثل یک شبکه اجتماعی مخصوص دینداران عمل میکند. اگرچه این برنامه برای استفاده های صرفا مذهبی ساخته شده است اما کمپانی سازنده این اپلیکیشن گرایش دینی خود را آگنوستک (لاادری) اعلام کرده است. دو میلیون دلار صرف ساخت و تولید pray.com شده است. شرکت ساینس بودجه ساخت این اپلیکیشن را پرداخته است.  از دیگر اسپانسرهای مالی این اپلیکیشن دو شرکت بزرگ اسپارک کاپیتال و گری لاک پارتنر هستند. اما شرکت ساینس اصرار دارد که خود را تامین کننده بودجه ساخت این برنامه معرفی کند.

این برنامه به کاربران اجازه میدهد تا در مراسم دعای جمعی و دیگر مناسک و عبادات و گردهماییهای مذهبی به صورت آنلاین در هرکجای جهان شرکت کنند. افرادی که به این شبکه مجازی بین الادیانی میپیوندند علاوه بر طرح مسائل دینی خود امکان انجام کارهای خیریه از طریق ۵۰۱ سازمان خیریه بین المللی مذهبی عضو این اپلیکیشن را نیز خواهند داشت.

دینداران میتوانند در فضای این اپلیکیشن با دیگر افراد گفتگو کنند و حمایت های معنوی خود را با دیگر دینداران به اشتراک بگذارند. به گفته سازندگان، هدف از تولید چنین  اپلیکشنی اتصال دینداران جهان و عمق بخشیدن به اشتراکات مذهبی و عمیق ترین باورهای دینی بوده است. ایده ساخت این برنامه را یکی از پایه گذران شرکت ساینس ارائه داده است که در برهه‌ای از زندگی خود با شکست مالی سنگینی مواجه شده بود.

سازندگان این برنامه میگویند ما معتقدیم که در جهان امروز به جمعیت های دینی دیجیتال نیاز است و دینداران باید بتوانند در این دنیای جدید باید بتوانند به راحتی یکدیگر را پیدا کنند و در جهت گسترش خیر و نیکی اقدام کنند

c394b52b5eda4b01b3812863729218fc_18

مخالفت رهبران بودایی سریلانکا با تغییرات قانون اساسی این کشور به نفع دیگر اقلیتهای دینی

نخست وزیر سریلانکا روز چهارشنبه اظهار داشت دین بودایی علیرغم کشمکشهای تلخی که بر سر تقسیم این کشور اتفاق افتاده است همچنان دین اصلی این کشور وی این سخنان را به منظور آرام سازی رهبران بودایی قدرتمندی که مخالف تغییرات اعمال شده در قانون اساسی این کشور هستند بیان کرد.
دولت ژانویه گذشته با تغییر قانون اساسی قدرت زا به برخی از اقلیت های نژادی از جمله تامیلها واگذار کرد تا به این ترتیب تنشهای نژادی را که به مدت ۲۶ سال این کشور را درگیر جنگ داخلی کرده بود آرام کند.
اما اکنون بودائیها که ۷۰ درصد جمعیت ۲۱ میلیونی سریلانکا را تشکیل میدهند با هرگونه تغییر در قانون اساسی که به اقلیتهای دینی دیگر اجازه فعالیت قانونی دهد مخالفند. طبق قانون در سریلانکا بعد از استقلال از استعمار انگلیس در سال ۱۹۸۴ تنها بودائیان میتوانند رئیس جمهور و نخست وزیر شوند.
بیش از ۷۵ راهب قدرتمند بودایی به حکومت هشدار داده اند که هیچگونه تغییری را در قانون اساسی بر نمیتابند و دولت در صورت قدرت دادن به اقلیتهای دینی دیگر باید آماده هرگونه عواقبی باشد. آنها میگویند دولت برای راضی کردن کشورهای غربی قصد دارند اقتدار بودائیان سریلانکا را از بین ببرند

32300054950_beed80358b_z

رای مثبت کلیسای آنجلیکن بریتانیا به حمایت از فراجنسیتی‌ها

شورای مرکزی کلیسای انگلیس به ارائه خدمات مخصوص دینی به افراد فراجنسیتی در دوره زمانی درمان و تغییر جنسیت رای مثبت داد. شورای مرکزی کلیسا هیات حاکمه کلیسای انگلیس است. این رای در نتیجه حمایت بی شائبه چند اسقف از افراد فراجنسیتی و در پی اعتراضات کلیسای انگلستان به سوء استفاده برخی از کلیساها از این افراد داده شد. اسقفان کلیسای انگلیس اخیراً خواستار منع فعالیت کلیساهایی شده بودند که افراد همجنسگرا را در جلساتی به نام تبدیل درمانی تشویق به تغییر جنسیت میکردند. این حرکت اعتراضی سرانجام منجر به پذیرش رسمی دگرباشان جنسی در کلیسای انگلیس و موضع گیری رسمی این کلیسا در قبال این افراد شد. کریستوفر نولاندز از طرف اسقف نشین بلک برن اظهار داشت امیدوارم بتوانیم با صدور بیانیه‌ای اثرگذار اعلامکنیم که ما معتقدیم افراد فراجنسیتی از سوی خدا پذیرفته شده و گرام یهستند زیرا خود خالق آنهاست و خداوند در تمام فراز و فرودهای زندگی آنها حاضر و ناظر است. این سخنان کمورد استقبال اسقفان دیگر شورای مرکزی کلیسای انگلیس قرار گرفته بود. جان اینگ، اسقف ورکستر نیز در این زمینه افزود، پاسخ کلیسا به این افراد باید سرشار از عشق باشد و با مهر از آنها استقبال کند. دکتر نیک لند از اسقف نشین یورک نیز خواهان بررسی همه جانب مسائل مرتبط با این افراد اعم از مسائل الهیاتی جراحیهای تغییر جنسیتی شد. در این رای گیری ۱۲۷ اسقف به حمایت کلیسا از این افراد رای مثبت دادند، ۲۸ اسقف رای مخالف و ۱۶ نفر نیز رای ممتنع دادند.

jifEh9eZxcdoQ8rza49HWg4HqAujl0AA

اظهار نگرانی رهبر کاتولیک های جهان از اتحاد روسیه و آمریکا

پاپ فرانسیس در مصاحبه با روزنامه ریپابلیکا درباره اتحاد روسیه و آمریکا ابراز نگران یکرد و آن را «بسیار خطرناک» خواند. وی گفت هر دوی رهبر آمریکا و روسیه درک اشتباهی از جهان دارند بخصوص در باره مسائلی مانند مهاجرت. وی رابطه بین این دو کشور را متاثر از اتحادهای دیگری خواند که در سطح جهان شکل گرفته، مثل اتحاد چین و کره شمالی، و یا اتحاد پوتین و بشار اسد در جنگ سوریه. پاپ این سخنان را چند روز بعد از دیدار ترامپ و پوتین در حاشیه نشسیت G-20 در هامبورگ بیان کرد. در این دیدار ترامپ طرح همکاری با پوتین بر سر مسائل امنیت فضای مجازی را مطرح کرد که بنا بر آن در صورتی که هر یک از دو کشور در این زمینه به مشکل برخوردند کشور دیگر ممتعهد به اقدامات مشترک امنیتی در فضای مجازی باشد.
این پیشنهاد در حالی مطرح شده است که آمریکا و روسیه بر سر مداخله سایبری در انتخابات آ»ریکا مورد اتهام است و هنوز این مناقشه حل نشده است وکنگره آمریکا قرار است تحقیقات در این زمینه را به زودی آغاز کند. پاپ فرانسیس در این مصاحبه اظهار داشت نشست G20 مرا بسیار نگران کرده است. این نشست وضعیت مهاجرت را در نیمی از کشورهای جهان از نسبت به قبل نیز وخیم تر میکند. پاپ فرانسیس در تاریخ ۱۳۰۰ ساله پاپهای کلیسای کاتولیک اولین پاپ غیراروپایی است. وی معتقد است وضعیت فقر و مهاجرت جهان امروز در همنشینی با ترس مردم و مسئولان کشورهای غربی از مهاجران وضعیت را برای پناهندگان بسیار دشوار خواهد کرد و آنها را بیش از پیش به حاشیه خواهد راند. پاپ فرانسیس از سران ۀ۲۰ خواست تا به مهاجران به چشم انسانهای در خطر و نیازمند نگاه کنند نه به چشم جنایتکار. ایتالیا که مقصد بیشترین مهاجران در اروپاست در نشست G20 از دیگر کشورهای خواسته است که در کاهش فشار مهاجران به این کشور کمک کنند.

3194

چهارمین راه قدیس شدن در کلیسای کاتولیک: ایثار زندگی برای کمک به دیگران

پاپ فرانسیس در نامه ای که اخیرا از سوی واتیکان منتشر شده، گفته است: مسیحیانی که زندگی خود را وقف تسلی و کمک به دیگران میکنند، پا در جای پای مسیح میگذارند و از نظر کلیسای کاتولیک شایسته مقام قدیسی هستند. اولین گام در مسیر قدیس شدن اعلام رسمی «آمرزش» از سوی کلیساست. کلیسا پیش از این تنها شهدا و و کسانی که در راه ایمان مسیحی کار درخشان و قهرمانه‌ای انجام میدادند را رسما در سلک آمرزیدگان قرار میداد.
پاپ فرانسیس در این نامه گفته است « اکنون هر آن کسی که برای نجات بیماران طاعونی خود مبتلا به طاعون شده و زندگی خود را از دست داده است نیز از نظر کلیسای کاتولیک آمرزیده محسوب میشود و راه برای قدیس شدن انها هموار است»
به گزارش مدیا ایجنسی این قانون جدید قدیس شدن میتواند شامل حال چیارا کوربلا نیز شود. کوربلا یک زن جوان ۲۸ ساله مبتلا به سرطان پوست بود که به دلیل حاملگی و مضر بودن داروهای شیمی درمانی برای جنین، از شیمی درمانی اجتناب کرد. وی سال ۲۰۱۲ یک سال بعد از تولد نوزداش، در حالیکه سرطان به مرحله لاعلاج رسیده بود از دنیا رفت.
پاپ فرانسیس میگوید چنین مسیحیانی شایسته تحسینند و جماعت دینداران و اهل ایمان ارزش چنین فداکاریهایی را به خوبی میدانند. کسانی که مسیح وار خود را قربانی میکنند تا زندگی دیگران را نجات بخشند.
بر اساس سخنان پاپ فرانسیس افرادی از طرف کلیسا ا»رزیده اعلام میشوند و در مسیر قدیس شدن قرار میگیرند که پیش از ایثار کردن جان خود در راه حفظ بقای دیگری نیز به ارزشهای دین مسیح پایبند بوده باشند و دیدندارانه زیسته باشند و در میان مردم به اهل ایمان بودن شهرت داشته باشند.