همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

حمایت نخست وزیر استرالیا از حق آزادی کلیسا در برگزاری مراسم ازدواج

مالکوم ترن بال، نخست وزیر استرالیا، که از حامیان پرنفوذ حق ازدواج همجنس‌گرایان در این کشور است، از حق کلیسا در نپذیرفتن اجرای مراسم ازدواج  یک زوج جوان حامی ازدواج هم جنسگرایان در کلیسا دفاع کرد. این زوج جوان در صفحه فیس بوک خود از حق ازدواج همجنسگرایان دفاع کرده بودند و کلیسا به همین دلیل از اجرای مراسم ازدواج آنها در کلیسا جلوگیری کرد.

رئیس کلیسای پریسبیترین در ایالت جنوبی ویکتوریا این خبر را تایید و گفت کلیسا دقیقا به دلیل حمایت این زوج از ازدواج همجنسگرایان با برگزاری مراسم ازدواجشان در کلیسا مخالفت کرده است.

استرالیا هم اکنون در حال برگزاری یک نظر سنجی غیر اجباری درباره به رسمیت شناختن حق ازدواج همجنسگرایان است  بسته به نتیجه این نظر سنجی استرالیا بیست و پنجمین کشوری خواهد شد که ازدواج همجنس‌گرایان را به رسمیت می‌شناسد.

نخست وزیر استرالیا درباره اقدام کلیسا روز جمعه در نشست خیری در کانبرا اظهار داشت کلیسا آزاد است برای هرکسی که صلاح میداند مراسم رسمی ازدواج برپا کند و خطبه عقد هر کسی را که صلاح نمیداند جاری نکند. قانون اساسی استرالیا اژادیهای مذهبی را به رسمیت شناخته است.

1024px-Saint_Thomas_Evangelical_Lutheran_Church_Freedom_Township_Michigan

تحقیق جدید مرکز لایف وی: مزایا و معایب ازدواج با یک کشیش

بر اساس پیمایشی که مرکز تحقیقاتی لایف وی منتشر کرده است همسران کشیشان پروتستان میگویند ازدواج با یک کشیش به معنای داشتن یک زندگی سرشار از لذت و هدفمندی نیست. آنها میگویند همسر کشیش بودن بر روابط دوستانه آنها اثر منفی گذشاته است. بر اساس این پژوهش از هر چهار زوج، یکی از آنها شغل تمام وقت دارد، در حالیکه یک پنجم آنها به صورت قراردادی در کلیسا فعالیت میکنند. بر خلاف همسران نسلهای گذشته، جوانترها معتقدند شغل کشیشی همسرانشان استرس زیادی دارد که بر کیفیت زندگی خانوادگی آنها اثرگذار است. همسر این کشیشان میگویند شغل همسرشان بر روابط دوستانه و وضعیت مالی خانواده اثر منفی دارد. این تحقیق نشان میدهد که از هر ده نفر همسر کشیشان، هفت نفر آنها فقط یک دوست صمیمی دارند که میتوانند در مشکلات به او اعتماد و تکیه کنند. اکثر این همسران معتقدند برقراری رابطه عاطفی با اکثر مردم برای آنها دشوار شده است. از طرف دیگر نگرانند که پیروان کلیسا به آنها خیانت کنند.
موسسه لایف وی این تحقیق را بر روی ۷۲۰ زوج با سابقه های خانوادگی و مذهبی مختلف انجام داده است. شرکت کنندگان از کلیسای خدا، لوترینها، متدیستها، باپتیستها، کلیسای خدا، کلیسای عیسی، پنجاهه و چند کلیسای پروتستان دیگر در این تحقیق شرکت کردند. از ازدواج ۵۱ درصد از شرکت کنندگان حداقل به مدت بیست سال گذشته است، ۸۱ درصد از این همسران وظایفی در کلیسا دارند و ۱۹ درصدشان عضو کارمندان یا خدمه کلیسا هستند. از میان همسرانی که از زندگی خود راضی بودند ۹۳ درصد معتقدند کلیسای فعلی بهترین کلیساییست که متناسب با شرایط همسرشان است.

4655238740_fecc11c9c3_z

خیریه کاتولیک اخوت بلژیک عامل اجرای مرگ آسان بیماران صعب العلاج روان

آگوست ۲۰۱۶ پاپ فرانسیس با صدور فرمانی خطاب به خیریه اخوت بلژیک از آنها خواست تا ارائه  خدمات اتانازی یا به مرگی را به بیماران لاعلاج متوقف کنند. این خیریه اخیرا باردیگر از این فرمان تخطی کرده است. آنها روز ۱۲ سپتامبر با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند ارائه خدمان اتونازی را از سر خواهند گرفت و توضیح داده‌اند که این عمل با اصول کلیسای کاتولیک منافاتی ندارد. خیریه اخوت بلژیک سال ۱۸۰۷ توسط پدر پیتر ژوزف تریست تاسیس شد. اعضای اصلی این انجمن مردم عادی هستند و چند برادر دینی نیز مدیریت آن را به عهده دارند. این خیریه دارای پانزده بیمارستان روانی با بیش از پنج هزار بیمار در بلژیک است. آنها در بیانیه خود نوشته‌اند ما همدلانه و صمیمانه معتقدیم کمک به مرگ بیمارانی که اختلال روانی لاعلاج دارند پایان دادن به رنجیست که دیگر قادر به تحملش نیستند. جامعه کاتولیک به این بیانیه واکنش منفی نشان داده است و یکصدا این بیانیه «آشکارا ظالمانه» را محکوم کرده است.

برادر رک استوکمن رئیس ارشد این گروه خیریه کاتولیک بهار ۲۰۱۷ به واتیکانن رفت تا بار دیگر از پاپ فرانسیس کسب تکلیف کند. مسیحیان معتقدند زندگی در تمام اشکال آن مقدس است و قطع کردن عامدانه جریان زندگی به هر شکلی گناه کبیره است. این مرکز بزرگ خیریه به دلیل تخطی از قوانین واتیکان خود را در وضعیت دشواری قرار داده است. گمانه زنیها حاکی از این است که هویت کاتولیک این مرکز از سوی واتیکان سلب خواهد شد. به رغم انتقادات و عواقب حقوقی برادران ون لایفد اعلام کرده‌اند همچنان به خدمات به مرگی به بیمارانی که مایل به مرگ آسان هستند ادامه خواهند داد.

7272362564_cf2c1bc53f_z

حذف آگهی‌های یهود ستیزانه از فیس بوک

آگهی‌های تبلیغاتی فیس بوک برای این شرکت بزرگ ایجاد دردسر کرده است. در دو روز اخیر و به دنبال بالاگرفتن اعتراض یهودیان علیه انتشار آگهی‌های ضدیهودی از طریق پلتفورم های تبلیغات فیس بوک این شرکت از مقابله با این موضوع خبر داده است واعلام کرده است از این پس اجازه نخواهد داد بازاریابان به اطلاعات شخصی که فرد به صورت عمومی در فیس بوک درج کرده است دسترسی داشته باشند و بر اساس این اطلاعات تبلیغات خود را هدف گیری کنند. بنا به گفته معترضان بیش از ۳۰۰۰ پروفایل در فیس بوک فعال است که خود را رسما یهود ستیز و ضد یهود معرفی کرده‌اند، یا صفحاتی با این عنوان ساخته‌اند : تاریخ مختصری درباره اینکه چرا یهودیان جهان را ویران کرده‌اند. فیس بوک سال گذشته ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون از محل تبلیغات درآمد داشته است. نکته دیگری که باعث برخی اعتراضات شده این است که فیس بوک به طور خودکار آگهی هایی با موضوع مشابه را در کنار یکدیگر نمایش می‌دهد و این امر باعث شده تعداد زیادی از آگهی های نژادپرستانه یا ضدیهودی در کنار هم منتشر شوند. آمریکا در مقایسه با کشورهای دیگر غربی قوانین کمتر محدود کننده ای درباره نفرت پراکنی دارد، اما این بار موضوع ادبایت نفرت افکنانه نیست، بلکه به نظر میرسد شیوه هدف گیری افراد و ارسال تبلیغات برای معترضان مساله جدی‌تری است. آنها میگویند امکان نرم افزاری هدف گرفتن کاربران شبکه های اجتماعی به نژاد پرستان و برتری طلبان سفید پوست امکان سازماندهی بیشتری میدهد.

اسلام هراسی انگلیسها و تاثیر آن بر کیفیت زندگی جوانان مسلمان این کشور

نتایج پژوهشهای کمیسیون تحقیق تغییرات تحرک اجتماعی انگلستان با موضوع چالشهای جمعیتی اثرگذار بر جوانان مسلمان انگلیسی نشان میدهد چگونه نژاد، طبقه اجتماع و اسلام هراسی  در جوامع مسلمان به طور خاص و در کل جامعه انگلیس بر کیفیت و فرصتهای زندگی آنها اثر منفی گذاشته است و بخش بزرگی از جمعیت انگلیس را درگیر کرده است

تحقیقات انجام شده پیش از این بر شکاف عمیق در جامعه انگلیسی تاکید کرده بود اما این تحقیق جدید که چند روز بعد از شانزدهیمن سالگرد حمله یازده سپتامبر در انگلیس منتشر شده است نشان میدهد ادبیات اسلام ستیزی و اسلام هراسانه در گفتمان سیاستمداران، رسانه‌ها و همچنین در سطح جامعه و در بین مردم بسیار عادی سازی شده  است.

کارشناسان میگویند این نتایج تازه نشان میدهد عقب ماندگی جوانان مسلمان سکن انگلستان از شاخصهای رفاه و تحرک اجتماعی را باید در زمینه گسترده تر اسلام هراسی بعد از یازده سپتامبر جستجو کرد. جوانان مسلمان بریتانیا روزانه خرده جنایتهای کلامی و عملی بسیاری را در گوچه و یهابان و محل کار و درس تجربه میکنند که بر تمام جنبه های زندگی آنها اعم از جسمی و روانی و همچنین موقعیتهای شغلی در دسترس و میزان رفاه اقتصادی و اجتماعی آنها اثر گذاشته است.

تصویر قالبی که از مسلمانان در جامعه انگلیس ارائه میشود اغلب هویت جامعه بزرگ مسلمانان را با پدیده هایی مثل القاعده، طالبان، داعش، جهادیستهای مسلمان انگلیسی آواره گان جنگی مسلمان، متجاوزان جنسی و زنان سرکوب شده و قربانی پیوند میزند. جوانان مسلمان انگلیس در جامعه ای که مدام چنین تصاویری از هویت مسلمانان منتشر مو تکرار میشود  ناچارند بیش از هر چیز ثابت کنند که متعلق به هیچ یک از تفکرات رادیکال و افراطی اسلامی نیستند

یک مرد جوان هیجده ساله مسلمان انگلیسی میگوید اوضاع اکنون به گونه ایست که مسلمانان را به عنوان فرد در نظر نمیگیرند بلکه هر کدام از ما را بر اساس پیشفرضها و تصاویری که رسانه ها درباره مسلمانان ارائه میدهند قضاوت میکنند. به همین دلیل برای یک جوان مسلمان احساس تعلق به انگلیس روز به روز دشوارتر میشود، زیرا از طرفی خود را انگلیسی میداند اما از طرف دیگر بدرفتاریها و تبعیض ها سبب میشود خود را جدا و طرد شده بینگارد. جوانان مسلمان در جامعه انگلیسی احساس میکنند با آنها مانند جنایتکاران و جرمان برخورد میشود. در چنین شرایطی تنها راهی که برای ما باقی مانده این است که خود را انگلیسی ندانیم.

بر اساس این گزارش جوانان مسلمان انگلیسی بیش از هر زمان دیگری از تحصیلات عالی برخوردارند اما این به معنای داشتن شغل نیست. آنها از بازار کار عقب مانده اند. این تحقیق نشان میدهد تنها ۲۰ درصد از مسلمانان ۱۶ تا ۷۴ سال به صورت تمام وقت استخدام شده اند و از این تعداد تنها ۶ درصد صاحب مشاغل حرفه ای و تخصصی هستند. این آمار برای زنان مسلمان به مراتب وخیم تر است. زنان مسلمان  کمترین فعالیت اقتصادی را در کل انگلیس دارند.

 

3328

کشف گور دسته جمعی ۴۰۰ کودک نزدیک یتیم خانه کلیسا در اسکاتلند

گروه تفحص کودک آزاری اسکاتلند در حال بررسی دعاوی است که میگویند اجساد دست کم ۴۰۰ کودک یتیم خانه های کلیسای کاتولیک در یک گوردسته جمعی به خاک سپرده شده است.
میزان مرگ و میر بالای کودکان یتیمخانه دختران خیریه سنت وینسنت پل سبب ایجاد برخی نگرانی ها شده بود. این یتیمخانه سال ۱۸۶۴ تاسیس و سال ۱۹۸۱ تعطیل شد. در این دوره زمانی بیش از یازده هزار کودک یتیم یا بی خانمان در این مکان نگهداری میشدند.
تحقیقات نشان میدهد بیشتر این مرگ و میرها به دلایل طبیعی از جمله بیماریهایی مثل سل و وبا بوده است. یک سوم قربانیان زیر پنج سال بوده اند و اکثر آنها بیم ۱۸۷۰ تا ۱۹۳۰ از دنیا رفته اند.
ساکنان قبلی این یتیمخانه محلی را نزذیک به قبرستاان سنت مری در سال ۲۰۰۳ کشف کردند که بقایای اجساد کودکان در آن موجود بود.
فرانک دوچرتی و جیم کین که هر دو در سال جاری از دنیا رفتند پیش از این ادعا کرده بودند هر کودکی که مسیرش به این یتیمخانه افتاده باشد مورد سوء استفاده قرار گرفته و بی شک آمار کودکان فوت کرده بیش از ۱۲۰ نفریست که مقامات کلیسا اعلام کرده بودند.
در تحقیقی که رادیوی مستند بی بی سی و روزنامه ساندی پست انجام دادند، چهارصد و دو گواهی فوت در آرشیو یتیمخانه یافت شده است که تنها دو کودک در جای دیگر خاک شده اند و چهارصد نفر در قبرستان سنت مری در یک گور دسته جمعی دفن شده اند. این تحقیقات نشان میدهد میزان مرگ و میر کودکان در این یتیمخانه کلیسای کاتولیک سه برابر بیش از نرخ مرگ و میر کودکان در سایر نقاط اسکاتلند در همان دوره زمانی بوده است.
این تحقیق در پی کشف یک گور دسته جمعی ۸۰۰ نفره از کودکان یتیمخانه ای متعلق به کلیسا در ایرلند انجام شده است. در پی کشف اسکلت این ۸۰۰ نفر، دولت ایرلند و متعاقب اعلام کرده بود دامنۀ تحقیقات خود را به تمامی صومعه ها و اقامتگاه مادران مجرد و یتیم خانه های متعلق به کلیسا طی دهه های گذشته گسترش خواهد داد

10796576833_6b07dd9876_z

افتتاح اولین کلیسای جامع مادر ترزا در کوزوو

همزمان با بیستمین سالگرد وفات مادر ترزا، مسیحیان و مسلمانان با ساختن یک کلیسای جامعه به نام وی در کوزوو گرد هم آمدند و این کلیسا را افتتاح کردند. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان سال گذشته این راهبه مسیحی را قدیس اعلام کرده بود که این اقدام در ساخته شدن این کلیسای جامع بی اثر نبود. این کلیسای جامع در سال ۲۰۱۰ ساخته شده بود اما امسال به طور رسمی نام مادر ترزا بر روی این کلیسای جامع بی نم گذاشته شد.مادر ترزا راهبه شناخته شده ایست که در یتیمخانه های کلکته به کودکان و مسیحیان خدمت میکرد وی در ۸۶ سالگیاز جهان رفت. تروشانی سیمونی، به نمایندگی از پاپ فرانسیس در برنامه افتتاح کلیسای جامع مادر ترزا در کوزوو شرکت کردهو قسمتهای مختلف این کلیسا را با روغن تدهین متبرک کرد. این کلیسا اولین کلیسای جامعیست که به نام مادر ترزا در جهان ساخته شده است. حدود ۵۶ هزار مسیحی در کوزوو زندگی میکنند، جمعیت کوزوو دو میلیون نفر است. بیشتر جمعیت این شهر مسلمان و آلبانیایی تبار هستند. رئیس جمهور و رهبران مذهبی مسلمان و مسیحی نیز در این مراسم شرکت داشتند.

3293465641_b6c5081e87_z-600x400

سکه‌های آخرالزمانی، سناتور سابق را راهی زندان کرد

بعد از پنج هفته محاکمه، لری بیتز و خانواده‌اش به جرم کلاهبرداری از مسیحیان محکوم شناخته شدند. لری بیتز، سناتور سابق مجلس سنای آمریکا و از اعضای حزب دموکرات، با استفاده از راه اندازی تلویزیون و رادیوی مسیحی شرکت خود را گسترش میداد. این قانونگذاری سابق ایالتی در تلویزیون خود با پیش بینی تغییرات اقتصادی در بازارهای مختلف از جمله بورس و با تاکید بر سرمایه گذاری بر فلزات گرانبها مردم را تشویق به سرمایه گذاری در شرکت خود میکرد. وی سود پولهای سرمایه گذاری شده را صرف استفاده شخصی خود میکرد. بیتز به همراه خانواده اش ۸۷ میلیون دلار سرمایه مردم را به اسم پیش بینیهای اقتصادی تلویزیون مسیحی به اسم سرمایه گذاری بر فلزات گرانبها صرف استفاده شخصی خود کرده بود. به گفته دادستان و هیات منصفه بخشی از  این پول صرف خرید یک دستگاه خانه ده هزار متر مربعی و سهامهای مختلف شده است.  در تحققیات دادگاه آشکار شد که بیتز بیش از ۵ میلیون دلار از پول امانت مردم را صرف راه اندازی تلویزونهای دینی و برنامه های رادیویی مذهبی کرده است و از طریق این برنامه ها افراد بیشتری را تشویق به سپرده گذاری نزد خود کرده است. دادگاه این وکیل را به بیست سال کار در بار محکوم کرده است. همچنین این سناتور سابق حزب دموکرات آمریکا باید بیست و یک میلیون دلار نیز جریمه نقدی شده است.

1800

وقتی گانش، خدای هندوان، گوشتخوار میشود

یک کمپانی مواد غذایی و پروتینهای حیوانی (MLA) در استرالیا با طراحی یک تبلیغ گوشت قرمز خشم هندوان استرالیا را برانگیخته است. در این تبلیغ، گانش، یکی از خدایان مهم هندوها به همراه خدایان و شخصیتهای مهم ادیان دیگر در مهمانی خدایان بر سر میزی نشسته اند و در حال تناول گوشت بره هستند. بر اساس اسطوره های هندی، گانش گیاه خوار است. علاوه بر گانش در این ضیافت تبلیغاتی پیامبران و دیگر شخصیتهای مذهبی نیز حضور دارند، از جمله عیسی مسیح و زئوس. رام بنسال رئیس جامعه هندیان استرالیا علیه این تبلیغ اعتراض کرده است و در این باره گفته است برای هندوان بسیار دردناک است که گانش را برای سود شخصی خود در حال خوردن گوشت به تصویر کشیده اند. این عمل کمپانی MLA بی احترامی به هندوان و ارزشهای فرهنگی و دینی آنهاست.
این تبلیع مایه های طنز دارد و چندین خدا از مذاهب مختلف دور میزی نشسته اند که فقط گوشت بره در آن سرو میشود، شعار این تبلیغ میگوید گوشت بره تنها گوشت حلال برای همه ادیان.

UCSInResponsetoPersection

پروژه دینی«زیر شمشیر سزار» درباره مسیحیان تحت آزار در طول تاریخ چه میگوید

سه موسسه آکادمیکی که به یکدیگر ملحق شده بودند  تا درباره اتحت آزارترین فرقه های مسیحی در طول تاریخ در سراسر جهان، تحقیق کنند نتایج پژوهش خود را به زودی منتشر خواهند کرد.  که دانشگاه جورج تاون، نتردام و موسسه آزادیهای مذهبی در این پروژه تحقیقی با یکدیگر همکاری کردند.. این گروه تحقیقی اولین موسسه پژوهش درباره مسیحیان تحت آزار در جهان را با نام «زیر شمشیر سزار» تاسیس کرده.. موسسه مذهبی تمپلتون نیز عهده دار هزینه‌های این پژوهش شده بود. انجام این پروژه سه سال به طول انجامید. در این پژوهش ۱۴ محقق اطلاعات جمع آوری شده از ۳۰ کشور جهان را از مطلعین که در سراسر جهان پراکنده بودند جمع آوری و تحلیل کرده است. در این تحقیق الگوهای آزار مذهبی و همچنین شیوه پاسخگویی پیروان دین مسیح به این تعقیب و شکنجه ها و همچنین توصیه‌های مقابله با آزار و شکنجه تحلیل و بررسی شده است. نتیجه تحقیقات نشان میدهد که مسیحیان غالبا چند استراتژی محدود برای حفظ بقای خود داشته از جمله راهکارهای حفظ بقای آ«ها در شرایط دشوار، زندگی زیرزمینی یا مهاجرت بوده است. برخی نیز خود را با رژیم سرکوبگر حاکم وفق داده‌اند. مسیحیان با استفاده از راه حل دوم اغلب در پی حفظ آزادیهای مذهبی خود با رعایت چند فاکتور بوده اند. آنها اغلب روابط خود را با غیرمسحیان، جمعیتهای مسیحی دیگر و چهره‌های سکولار بسط و گسترش میدادند. مواجهه مستقیم با نیروهای سرکوبگر استراتژی بوده است که به ندرت مورد استفاده مسیحیان قرار میگرفته. از این استراتژی تنها در زمانی که بی عدالتی به آخرین حد خود میرسیده است استفاده میشده است. این تحقیق نشان میدهد که راهکار غالب مسیحیان تحت شکنجه در طول تاریخ پرهیز از خشونت و راهکارهای مسالمت آمیز بوده است. تروریسم جز در چند مورد استثنایی در بین مبارزان مسیحی دیده نشده است. الیات مسیحی در اتخاذ چنین رویکردهایی بسیار موثر است. نتایج این تحقیق هم اکنون به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. همچنین قرار است این پژوهش به عنوان واحد درسی در دانشگاه جرج تاون و نتردام تدریس شود.