همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

DineMuslimFamily

نوجوان مسلمان آمریکایی برای مقابله با اسلام هراسی غریبه هار را به شام دعوت میکند

برای بسیاری از مسلمانان زندگی کردن در آمریکا چندان آسان نیست. مدتهاست با هر حمله تروریستی در داخل یا خارج از آمریکا مسلمانان شاهد برخورد متفاوت همسایگانشان هستند گویا همسایگان آنهارا مسئول حملات تروریستی میدانند. سال ۲۰۱۷ به ویژه به دلیل روی کار آمدن دولتی اسلام ستیز در آمریکا برای مسلمانان سالی دشوارتر رقم خورده است، در همین راستا به تازگی یک دانش آموز مسلمان آمریکایی طرحی برای کاهش اسلام ستیزی ارائه کرده است که بر اساس آن غریبه ها را در خانه خود دعوت به شام میکند. یسری رفیقی دانش آموز ۱۵ ساله ساکن پالو آلتوی آمریکا صاحب این طرح است که از سوی دانش آموزان دیگر نیز با استقبال مواجه شده است.
یسری از تجربه آزارهای بسیاری که از طرف مردم به خاطر حجاب مادرش دیده است سخن میگوید. او میگوید وقتی میبینم که مردم بدون اینکه ما را بشناسند صرفا به دلیل حجاب به ما حمله ور میشوند عمیقا نگران و ناراحت میشوم به همین دلیل به این نتیجه رسیدم که باید این روند را تا جایی که ممکن است متوقف کنم.
یسری درباره طرح خود به هافینگتون پست گفت مساله برای من این است که مردم مسلمانان را نمیشناسند و من تصمیم گرفته ام به آنها نزدیک شوم. وی گفت برای عملی کردن طرحم یک صفحه در فیس بوک با اسم «شام خوردن با خانواده های مسلمان» باز کردم و از بقیه مسلمانان آمریکا خواستم به این حرکت بپیوندند که مورد استقبال قرار گرفت. سپس به همراه پدرم با دو پلاکارد به خیابان رفتیم و از مردم خواستیم که اسلام هراسی را متوقف کنند و به خانه ما بیایند و با ما شام بخورند. این حرکت مورد استقبال همشهریان من قرار گرفته است و همان شب دو غریبه به خانه ما آمدند و با غذای پاکستانی از آنها پذیرایی کردیم. این دو مهمان سپس به صفه فیس بوک ما پیوستند و بازخورد مثبت خود را برای ما نوشتند و به این ترتیب این حرکت اکنون در حال گسترش است.
یسری میگوید برای از بین بردن وحشت کسانی که سالام و مسلمانان را نمیشناسند راهی بهتر از دوستی نمیشناسد.

13974181800_649e6e5ae9_z

تحقیقات جدید درباره دین و سلامت روان

رواندرمانگران و روانشناسان به بررسی تاثیر دیدنداری بر سلامت روان پرداخته اند. سلامت روان فرد متاثر از عوامل ژنتیکی و محیطی بسیاری است. برخی از اختلالهای روانی مثل ختلال شیزوفرنیا و دو قطبی ژنتیکی هستند به این معنا که در خانواده های با سابقه این اختلالات امکان ابتلاء افراد بیشتر است. رابطه بین دین و سلامت روان موضوعی بسیار بحث برانگیز بوده است، تحقیقات بسیاری نشان داده اند که دین تاثیر مثبتی در سلامت روان دارد و برخی تحقیقات نیز نشان داده اند که بین این دو همبستگی وجود ندارد.دلیل بسیار مهمی که روانشناسان به بررسی اثر دین در سلامت روان میپردازند طرح این پرسش اساسی است که چرا افراد به دستورات دین خود عمل میکنند و در مناسک مذهبی شرکت میجویند؟ پاسخ به این سوال نشان میدهد که در مساله معنویت و دینداری با دو دسته افراد رو به روئیم. دسته اول معتقدانی که با انگیزه های درونی دیندار هستند. دین و ایمان اولویت اول آنها در زندگیست. این افراد خود و دیگران را بر اساس اعتقادات دینی قضاوت میکنند و عمل خود را بر اساس همین اعتقادات تنظیم می نمایند. ویژگی دیگر این دسته این است که تنها آن عملی را انجام میدهند که از نظر دین صحیح است. دسته دوم کسانی هستند که به دلیل کارکردهای بیرونی دین دیندارند. این افراد از دین برای رسیدن به اهداف و آمال خود استفاده میکنند، این دسته معمولا از دین به عنوان ابزاری برای مدیریت احساسات و عواطف خود بهره مند میشوند.

مطالعات مختلف نشان میدهد که باورهای دینی تاثیر مثبت به ویژه در سلامت روان دسته اول دارد. یک دیندار با انگیزه های درونی که از دستورات دینی مشخصی پیروی میکند در واقع به نوعی در حالت مراقبه و مواظبت و هشیاری نسبت به اعمال و رفتار خود است که سبب کاهش استرس و افزایش سلامت روانی میشود. چنینی فردی کمتر تحت فشارهای روانی قرار میگیرد زیرا زندگی خود را بر اساس آموزه های مشخص و اهداف تعریف شده ای پیش میبرد. از سوی دیگر اعتقادات مذهبی برای کسانی که با انگیزه های بیرونی سراغ دین میروند نیز تاثیرات مثبت دارد و به آنها کمک میکند در دشواریهای زندگی با بازگشت به آموزه های دینی آرامش خود را بازیابند و با توسل به نیروهای فوق طبیعی احساس امنیت کنند. اما اگر دیدگاه آنها نسبت به پروردگار به صورتی باشد که خداوند را منتقم بدانند احساس اضطراب و گناه خواهند کرد که در سلامت روان نقش منفی دارد. از طرفی این مطالعات نشان داده اند افرادی که با انگیزه درونی دیندار هستند اگر با چالش عقیدتی رو به رو شوند احساس اضطراب خواهند کرد و سلامت روان آنها کاهش خواهد یافت زیرا  هویت روانی این افراد با دین پیوند خورده است.

اگر این افراد به دین خود شک کنند به خود و اهدافشان در زندگی نیز شک خواهند کرد و این سبب افزایش اضطراب در این افراد میشود و ممکن است به خود و دیگران آسیب بزنند. در این مطالعات به یک نوع پی.ند دیگر بین دین و سلاتم روان اشاره شده است. این پیوند در افراد غیر مذهبی و متوهم یدیده میشود که برای فرار از واقعیت زندگی از دین استفاده ابزاری میکنند. این افراد که عمدتا دیدگاه های مذهبی غلطی دارند از مذهب برای توجیه رفتارهای خود استفاده میکنند. مثلا ممکن است فردی قاتل با توسل به دین اعلام کند که جهان را از شر یک ناپاک نجات داده است. مرتبط کردن مذهب با اعتقادات نادرست باعث افزایش اختلال روانی افراد میشود.

wiesbaden-1846851_640

اعتراض گروه های حقوق بشری به آزار پیروان فرقه شاهدان یهوه در روسیه

شاهدان یهوه مدتهاست دولت روسیه را متهم به آزار و تعقیب پیروان خود میکنند. دولت روسیه این فرقه مسیحی را «تندرو» میداند و اخیراً فعالیت های این فرقه را در خاک این کشور غیر قانونی اعلام کرده است. پیروان شاهدان یهوه میگویند بعد از اعمال محدودیت های جدید، حسابهای بانکی آنها توسط دولت بلوکه شده است. دولت روسیه همچنین خانه های پیروان یهوه در پترزبورگ را آتش زده است و محل تجمع آنها را پلمپ کرده است. دولت روسیه تحت نفوذ کلیسای ارتدوکس است که به گفته فعالان حقوق بشر اغلب به دیگر فرقه های مسیحی روی خوش نشان نمیدهد و تاکنون اقلیت های دینی دیگر را نیز به حاشیه رانده است. رابرت وارن، سخنگوی شاهدان یهوه در نیویورک میگوید این گروه امیدوار بودند که دادگاه روسیه در پرونده ای که اخیرا برای یکی از اعضای این گروه مفتوح کرده بود به این فرقه مذهبی به چشم تهدید نگاه نکنند. اما دقیقا اتفاقی بر خلاف این افتاد و اوضاع برای پیروان این فرقه به مراتب بدتر شده است. سازمان حقوق بشر بدون مرز و جبهه آزادی مذهبی اروپا (FOREF) از دولت روسیه و اوکراین خواسته اند تا حقوق اقلیت های مذهبی را در این کشور به رسمیت بشناسند.
اکراین نیز اخیرا با امضاء دو لایحه کلیسای ارتدوکس را به دولت منضم کرده است، اتحاد دولت و کلیسا اعتراضات بسیاری را در میان فعالان مذهبی و مدنی این کشور برانگیخته است. آنها میگویند این دو لایحه در واقع کلیسا را به بازوی مذهبی حکومت سرکوبگر پوتین در روسیه تبدیل میکند. سیاستمداران و فعالان مدنی اوکراینی نیز به طور گسترده به این الحاق معترض شده اند. آنها معتقدند این لایحه دست دولت را در سرکوب اقلیت های مذهبی باز میگذارد.
شاهدان یهوه یک کی از شاخه‌های مسیحیت است که در سده ۱۹ میلادی بوجود آمد. بر پایه آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۳ بیشتر از ۸ میلیون نفر پیرو این شاخه از دین مسیحیتند.

Marriage_Equality_Act_vote_in_Albany_NY_on_the_evening_of_July_24_2011_photographed_by_the_Celebration_Chapel_of_Kingston_NY

سناتور استرالیایی خواهان جدایی دین از دولت شد

پنی وونگ، سناتور مشهور استرالیایی، خواهان جدایی کلیسا از دولت در این کشور شده است. وی میگوید دلیلی ندارد ازدواج هایی که به صورت شرعی در کلیسا انجام نشده اند در دفترخانه ها ثبت رسمی نشوند. وی که از اعضای حزب کارگر استرالیاست میگوید دولت با امتناع از ثبت رسمی ازدواج هایی که به صورت شرعی در کلیسا صورت نگرفته اند مانع از زندگی آزادانه مردم استرالیا شده است. وونگ با انتقاد از نزدیکی دولت و کلیسا خواهان استقلال این دو حوزه از یکدیگر شد و اظهار داشت قوانین فعلی ازدواج در استرالیا ناقض حقوق شهروندیست ضمن اینکه حقوق اقلیت های جنسی نیز در قوانین فعلی نادیده گرفته شده است. این سناتور افزود برگزاری مراسم در کلیسا برای کسانی که قائل به مناسک مذهبی هستند اتفاقی مبارک است اما باید در نظر بگیریم که برخی نیز به مراسم مذهبی ازدواج علاقه ای ندارند و حق دارند که به صورت قانونی از حق ثبت رسمی و قانونی برخوردار باشند.
اظهارات این سناتور بلند پایه در اعتراض به افزایش مخالفت های مسیحیان با اقلیت های جنسی و همجنسگرایان در استرالیا صورت گرفته است.

Okinoshima_and_Kashiwajima

ثبت جزیره مقدس شینتوها در یونسکو

دولت ژاپن قصد دارد یک جزیره کوچک مقدس را که معبد پیروان دین شینتوست و زنان حق ورود به آن را ندارند به عنوان میراث فرهنگی جهانی در یونسکو ثبت کند. اکینوشیما نام این جزیره مقدس است که در سواحل دریای کیشو واقع شده است و جزء ۵ مکان تاریخی است که ژاپن چندین سال است در حال آماده سازی مقدمات ثبت آنها به عنوان گنجینه فرهنگی جهان است.

جزیرۀ اکینوشیما به دلیل قرار گرفتن معبد موناکاتا تائیشا اکیتوشمیا از مکان های مقدس ژاپن محسوب می‌شود. زنان اجازۀ قدم گذاشتن به این جزیرۀ مقدس را ندارند. در فاصلۀ بین قرون چهارم و نهم میلادی، مراسم و آیین های مذهبی در این جزیره برگزار می‌شد و مردان برای عبور و مرور بی خطر کشتی ها و برقراری روابط حسنه تجاری با چین و کره دعا می‌خواندند و قربانی می‌کردند.
در این مکان مقدس بیش از ۸۰ هزار قطعۀ دست ساز از جنس‌های مختلف یافت شده است که بر روی اکثر آنها آیین ها و مراسم مذهبی که در این جزیره برگزار می‌شده طراحی شده است. این آثار که هم اکنون جزء گنجینۀ فرهنگی و ملی مردم ژاپن محسوب می‌شود عبارتند از آینه مسی، حلقه طلا و قطعات سرامیک از سلسله تانگ چین که در فاصلۀ قرن هفتم و ۱۰ حکومت می‌کرده‌اند.
از آنجا که تعداد بسیار زیاد و متنوعی از این مصنوعات در جزیره یافت شده است این جزیره را «گنجینۀ دریا» نیز می‌نامند.
از دیگر مکان های تاریخی مذهبی این مجموعه پیشنهادی میتوان به معابد اکیتسومیوا یوهایشو و موناکاتا تائیشا ناکاتسومیا در جزیرۀ اوشیما اشاره کرد. این معابد به این منظور ساخته شدند که کسانی که اجازه یا توانایی ورود به معبد اکینوشیما را ندارند بتوانند از راه دور به نیابت در این معبد دعا کنند.
دولت ژاپن علت معرفی این مکان‌های تاریخی به سازمان ثبت میراث جهانی یونسکو را حفظ بافت آیینی ومذهبی آنها اعلام کرده است. دولت ژاپن هنوز از این جزایر و معابد آنها برای برگزاری مراسم دینی استفاده میکند.

9785a6afa1724cbaa510cd6af8a45b9b_18

ترامپ در عربستان: برخی به نام اسلام دست به خشونت میزنند

ترامپ بعد از اینکه بارها اسلام را متهم به خشونت کرده و بعد از تصویب دستور ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک این کشور اکنون به دنبال ترمیم روابط خود با جهان اسلام ا برآمده است و میگوید برخی به نام اسلام دست به خشونت میزنند.
وی در سفر خود به عربستان، تنها دو ماه بعد از صدور حکم منع ورود مسلمانان به آمریکا، سخنرانیهای خود را به ستایش از اسلام اختصاص داده است.
وی امروز یک شنبه، در ضیافت ناهاری که با حضور ۵۰ رهبر از کشورهای مسلمان در ریاض برگزار شد گفت دیدگاه صلح آمیزی درباره اسلام دارد.
پیش از ترامپ نیز، باراک اوباما در قاهره با تمجید از اسلام سعی در بازسازی روابط آمریکا با جهان اسلام را سرلوحه کار خود قرار داده بود.
ترامپ در حالی مواضع جدید خود درباره اسلام را در عربستان اعلام میکند که در کمپینهای انتخاباتی خود خواهان نظارت کامل بر مساجد آمریکا و زیر نظر گرفتن علنی افرادی که به مسجد میروند شده بود. همچنین خواهان توقف کامل ورود مسلمانان به خاک این کشور. به نقل از الجزیره سخنان امروز ترامپ درباره صلح آمیز بودن اسلام همانقدر مردم جهان را حیرت زده خواهد کرد که سخنان اسلام هراسانه اش که بر خلاف نص صریح قانون اساسی آمریکا بود.
سخنان ترامپ درباره صلح آمیز بودن اسلام و تمایل وی برای برقراری روابط دوستانه باکشورهای مسلمان در حالی به تیتر اخبار تبدیل شده است که وی روز گذشته یک قرارداد ۳۸ میلیارد دلاری تسلیحات نظامی با کشور عربستان به امضا رساند.

muslim-417317_640

تغییر سر فصلهای آموزشی مدارس اسلامی آمریکا برای مقابله با اسلام ستیزی

شورای مدارس اسلامی آمریکای شمالی (CISNA) برای غلبه بر فضای منفی علیه مسلمانان در آمریکای دوران ترامپ تصمیم گرفته است در سرفصلهای آموزشی مدارس اسلامی تغییراتی ایجاد کند.  مدارس اسلامی نیویورک بعد از این اصلاحات اجازه خواهند داشت دیدارها و سمینارهای مشترکی با دانش آموزان مدارس و موسسات آموزشی دیگر اعم از میسحی یا سکولار برگزار کنند.  شورای مدارس عالی آمریکا هم اکنون دارای ۷۸ مدرسه اسلامی است که در ۲۴ ایالت آمریکا پراکنده اند. سخنگوی شورا در این بار گفت اتخاذ این تصمیم به دلیل خنثی کردن تبلیغات السام هراسی صورت گرفته است، امروز در آمریکا وضعیت به گونه ایست که حتی آمریکائیهایی که تاکنون یک مسلمان از نزدیک ندیده اند نیز از مسلمانان ابراز وحشت میکنند. وی افزود مسلمانان کمتر از یک درصد جمعیت آمریکا را تشکیل میدهند و ضروریست که همین عداد نسبت به موج اسلام هراسی به ویژه در دوران ترامپ حساس باشند. آمار موسسه پژوهشی PEW نشان میدهد ۶۰ درصد از آمریکائیهایی که با مسلمانان آشنایی دارند معتقدند مسلمانان در حد صفر و یا بسیار کم از بنیادگرایان اسلامی حمایت میکنند. این آمار نشان میدهد که مسلمانان میتوانند با تبلیغ درباره خودشان افکار منفی اسلام هراسی را کاهش دهند.

شورای مدارس اسلامی از معلمان و ربیان خود خواسته است تا پروژه های داوطلبانه بیشتری  را در جهت آشنایی غیر مسلمانان اجرا کنند و برنامه های آموزشی خود را به فضاهایی گسترده تر از جمعیت های مسلمان توسعه دهند. این در حالیست که در برخی از ایلات آمریکا احساسات اسلام هراسانه به گونه ایست که افراد گمان میکنند تصویری که از مسلمانان در کتابهای درسی ارائه شده واقعیت ندارد و آنها را بیش از حد متمدن جلوه داده اند. آنها میگویند تاریخ اسلام در کتب درسی تحریف شده است و بهتر است درباره دستورات اسلام درباره زنان گفتگو شود. شورای مدارس اسلامی این مباحث را ناشی از تعصب و اسلام هراسی میداند و معتقد است با گفتگوی رو در رو با دانش آموزان ادیان دیگر و از طریق تعامل میتوان تروج گر دوستی بین پیروان ادیان و حتی افراد دین گریز بود.

pexels-photo-250609

تعطیلی باشگاه «کتاب مقدس» در مدارس ایالت تنسی آمریکا

دانش آموزان مدارس ابتدایی شهر بارتل در ایالت تنسی هر روز قبل از شروع رسمی کلاسهای درس در مدرسه بخشی از وقت خود را صرف خواندن کتاب مقدس میکردند. این دانش آموزان در باشگاه کتاب مقدس در گروه های کوچک آموزه های مسیحی را فرا میگرفتند و به بحث درباره کتاب مقدس میپرداختند. اما این کلاسهای فوق برنامه در این مدارس با شکایت بنیاد آزادی از مذهب (FFRF) که سالهای طولانیست در آمریکا طرفدار سکولاریزاسیون مدارس و نهاد آموزش است با شکایت به دادگاه تعطیل شد.  این گروه با ارسال دادخواستی به مراجع قانونی فعالیت های باشگاه کتاب مقدس را غیرقانونی نامید و خواستار تعطیلی آن شد. این در حالیست که والدین این دانش آموزان با اعتراض به دخالت این بنیاد ضد دینی خواهان ادامه کار باشگاه دانش ـموزی کتاب مقدس شده اند. آنها با وکلایی از بنیاد دفاع از حق آزادی بیان صحبت کرده اند و قرار است از طریق مجاری قانونی پیگیر حقوق دینی خود باشند. این والدین میگویند فعالیتهای باشگاه کتاب مقدس غیر قانونی نیست به این دلیل که با رضایت والدین و به صورت کاملا دموکراتیک فعالیت میکند و کلاسها نیز قبل از ساعت شروع کلاسهای رسمی و خارج از وقت مدرسه برگزار میشود. آنها میگویند این اقدامات تاثیر منفی بر نگرش کودکان به مذهب خواهد داشت و همین ممانعت ها از آموزش دینی سبب خواهد شد آنها در آینده به کلیسا نروند. مسئولان باشگاه کتاب مقدس میگویند اقدام بنیاد FFRF به کودکان این پیام را میدهد که گفتگو کردن درباره کتاب مقدس عملی غیر قانونی و ناپسند است و این رویه ای خطرناک برای آزادی مذهبی در آمریکاست.

به رغم مخالفت والدین این باشگاه همچنان تعطیل است و بنیاد FFRF با انتشار بیانیه ای تعطیلی این باشگاه را نماد پایبندی مسئولان مدرسه به قانون دانسته است.

33400578926_f572dac355_z

اعطای جایزه معتبر جوئل برای فیلمی درباره جنگ مذهبی هندوان و مسلمانان هند

سه هنرمند سیک برای ساخت فیلم «خانه نایب السلطنه» موفق به دریافت جایزه معتبر جوئل ۲۰۱۷ از موسسه سیکهای بریتانیا شدند. این جایزه در مراسمی با حضور چند مقام رسمی عالیربته بریتانیا و هند به این سه هنرمند سیک اعظا شد. سفیر هندوستان نیز به عنوان مهمان افتخاری در این مراسم شرکت داشت.فیلم «خانه نائب السلطنه» تلاشی برای روشن کردن زوایایی از جدایی پاکستان از هندوستان است که به ادعای این هنرمندان از نظر افکار عمومی مخفی مانده بود. به گفته کارگردان این فیلم، دوران جداسازی پاکستان از هند هم برای هندوان و هم برای مسلمانان دوران پر از رنجی بود که هر دو احساس میکردند قربانی خشونت مذهبی طرف مقابل شده اند.  خانم گاداها کارگردان این فیلم میگوید تلاش کرده است وقایعی از دوران جدایی طلبی را روایت کند که درمانیست برای هندوان و مسلمانانی که هنوز از آسیب روانی آن دوران در رنجند. گاداها پیش از این نیز چند فیلم با مضامین دینی ساخته بود که به روایت زندگی پیروان ادیان مختلف بخصوص سیک ها در بریتانیا و نحوه کنار آمدن آنها با ارزشهای مدرن دنیای غرب و حفظ سنتهای دینی میپرداخت.
جایزه جوئل سال ۲۰۱۰ به منظر قدردانی از تلاشهای پیروان سیک و یا کسانی که به جامعه دینی سیک خدمتی فرهنگی، علمی و هنری ارائه میدهند بنیان گذاری شده است.

4519

سفر سیاسی ترامپ به خاورمیانه با طعم تبلیغات مذهبی

ترامپ ششمین رئیس جمهور آمریکاست که قصد دارد در اواخر ماه جاری بعد از دیدار از عربستان به اسرائیل سفر کند، این دیدار دولت یهودی اسرائیل را در مرکز اخبار جهان قرار داده است. سفر ترامپ به آمریکا از سفر  ۵ رئیس جمهور قبلی (نیکسون، کارتر، کلینتون، جرج بوش و اوباما) اهمیت تاریخی بیشتری برای یهودیان دارد. سفر وی دقیقا یک روز قبل از روز اورشلیم است (از اعیاد ملی یهودیان و روز اعلام استقلال اورشلیم بعد از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل)، از طرفی ترامپ اولین رئیس جمهوریست که قصد دارد از دیوار ندبه، مقدسترین مکان مذهبی یهودیان، دیدار کند. دولت اسرائیل جایگاهی بیش از یکی از ایالات کوچک آمریکا در خاورمیانه دارد. اما در این سفر ترامپ به همراه دولت اسرائیل سعی دارند سرزمین های اشغالی را تجسم رویای یهودیان برای بازگشت به سرزمین مقدسشان جلوه دهد و روابط این دو کشور را بر اساس ارزشهای منحصرا دینی مشترک بین  یهودیان و مسیحیان،  مثل تاکید بر اعتقاد به خدای یکتا ، بشارت در کتاب انجیل و تورات به بازگشت مومنین به سرزمین مقدس توصیف کنند.  ترامپ پیش از سفر به مناطق اشغالی به در ۲۲ ماه می (اول خرداد) به عربستان خواهد رفت و پس از این به واتیکان در رم می‌رود

به گفته منابع کاخ سفید سفر ترامپ با هدف دیدار از سه پایتخت ادیان توحیدی یهودی، اسلام و مسیحیت برنامه‌ریزی شده است