همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

a

عذرخواهی رسمی کانادا از یهودیان به دلیل رد نپذیرفتن پناهندگی آنها در زمان نازیها

جاستین توردو، نخست وزیر کانادا، به دلیل تصمیم کشور کانادا در رد پذیرش پناهندگی یهودیان در سال ۱۹۳۹ عذر خواهی کرد.۹۰۷ یهودی که از آمریکا و کوبا به بندر سنت لوئیز کانادا پناه آورده بودند با تصمیم دولت وقت کانادا به اروپا برگردانده شدند و بنا به گزارش تاریخ ۱۵۰ نفر آنها در هولوکاست از بین رفتند.

توردود در  اتاوا گفت ما از قوانین خود برای سرپوش گذاشتن بررفتارهای یهودی ستیزانه و غیر همدلانه‌ مان استفاده میکنیم. ما از رفتار کانادا در قبال یهودیان شرمساریم و همچنین متاسفیم که زودتر عذرخواهی نکردیم.

توردو  افزود امروز نیز همچنان لازم است با یهودی ستیزی و دیگر اشکال اقلیت ستیزی و ترویج سخنان نفرت پراکنانه علیه اقلیتها برخورد شود. کانادا باید از کنیسه ها و دیگر اماکنی که احتمال حمله به آنها زیاد است محافظت بیشتر به عمل آورد. به گفته توردو هفده درصد از کل حملات از روی نفرت در کانادا متوجه یهودیان است.

گزارش خشونت در فضای مجازی: مبارزه علیه خشونت یا تبلیغ خشونت

گب، شبکه اجتماعی محبوب فعالان آلترناتیو جناح راست و ملی گرایان سفید پوست آمریکایی، که بعد از حمله یکی از کاربران آن  به کنیسه یهودیان نیویورک و قتل ۱۱ نفر، از دسترس خارج شده بود، بار دیگر در دنیای مجازی فعال شده است. این شبکه اجتماعی به یهودی ستیزی و ترویج سخنان نفرت پراکنانه علیه اقلیتهای دینی و نژادی متهم است.

آنها در یاداشتی در وب سایت خود نوشته‌اند تلاش دشمنان آژادی بیان برای مای حذف ما شکست خورده است و ما قدرتمندتر از قبل برگشته‌ایم. این تازه آغاز راه ماست و خداوند همه کسانی را که باعث شدند ما از دسترس خارج شویم مرحمت کند.

آنها تشکر یژه ای هم از رسانه‌های کرده اند که با مطرح کردن نام انها باعث شده اند، در صدر فهرست موتورهای جستجو قرار گیرند.

موافقت کانادا با اعطای پناهندگی به آسیه بی بی

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا یازدهم نوامبر تایید کرد که این کشور آماده اعطای حق پناهندگی، به آسیه بی بی، زن مسیحی پاکستانی متهم به کفرگویی است

دیوان عالی پاکستان رای به برائت خانم بی‌بی از اتهام‌های وارده داده است و گفته است اتهام‌های مطرح شده علیه او بر مبنای شواهد مستدل نبوده است.

تبرئه او باعث بروز تظاهرات خشونت‌آمیزی در پاکستان شد و دولت پاکستان گفته است جلوی خروج آسیه بی‌بی از کشور را خواهد گرفت.

جاستین توردو میگوید در حال رایزنی با اسلام آباد  برای خروج آسیه بی بی و خانواده اش از پاکستان است.

چند روز پیش، عاشق مسیح،  شوهر آسیه بی‌بی، خواهان دریافت پناهندگی از بریتانیا، آمریکا یا کانادا شده است.

و در مصاحبه با دویچه وله گفته است از توافق مقام‌های پاکستان با گروه تندروی “تحریک لبیک یا رسول الله” برای پایان دادن به تظاهرات بر سر آزادی آسیه بی‌بی “وحشت” کرده‌اند.

طبق این توافق، مقام‌های پاکستان مانع از خروج آسیه بی‌بی خواهند شد.همچنین دولت مانع برپایی تظاهرات قانونی در اعتراض به رای دیوان عالی نخواهد شد.

پس از رای این دیوان، شماری از گروه‌های تندرو، قضات این دادگاه را به مرگ تهدید کرده‌اند.

3600

مخالفت با اکران فیلمی کوتاه درباره کتاب مقدس در سینماهای امپایر انگلستان

سینماهای زنجیره ای امپایر در انگلستان از اکران یک فیلم کوتاه سه دقیقه ای، ساختۀ جامعۀ کتاب مقدس انگلیس، خود داری کرده است.

موضوع این فیلم سربازان جنگ جهانی اول است که در لحظات سخت جنگ و جبهه خود را با خواندن کتاب مقدس آرام میکردند.

قرار بود پایان این هفته این فیلم در ۱۲۵ سینما در سراسر انگلستان اکران شود، اما مالکان سینمای امپایر به نمایش این فیلم به دلیل تبلیغ برای مذهب رای منفی دادند.

در این فیلم که با سنگرهای جبهه شروع میشود، به تماشاچیان گفته میشود که سربازان در جنگ جهانی اول همیشه کتاب مقدس به همراه داشتند و این کتاب منبع امید، آرامش خاطر آنها بوده است.

در بخش دیگری از فیلم مردم عادی در مراسم کلیسا نشان داده میشوند که در حال خواندن بخشی از سفر آفرینش هستند

بر اساس گزارش جامعه کتاب مقدس شرکت تبلیغات سینمایی، پرل اند دین، با پخش این فیلم موافقت کرده بودند اما ماه گذشته با ارسال ایمیلی به آ«ها خبر دادن که سینماهای زنجیره ای امپایر که ۱۲۵ سالن در ۱۴ خیابان را در انگلیس در تملک خود دارد با اکران این فیلم بخاطر محتوای مذهبی آن مخالفت کرده است.

3900

توجه جهانیان به دین پرستار روبرت بائرز، مهاجم کنیسه یهودیان در پیترسبورگ

یک هفته از حمله یک یهودی ستیز به کنیسه پیتسبورگ در آمریکا میگذرد، در این حمله تروریستی ۱۱ نفر کشته و شش نفر مجروح شدند و مهاجم نیز با گلوله پلیس مجروح شد. او اکنون در بیمارستانی تحت مداواست که پرستاران و پزشکانش یهودی هستند.

به گزارش پزشکان و پرسنل بیمارستان دولتی القنی که روبرت بائرز ۴۶ ساله، مهاجم کنیسه درخت زندگی، در آن بستری است، این یهودی ستیز همچنان به سخنان نفرت پراکنانه و ضدیهود خود در فضای بیمارستان نیز ادامه میدهد. رئیس بیمارستان به واشنگتن پست گفت برای این فرد دادخواستی با ۴۴ عنوان جرم تنظیم شده است از جمله اتهام به قتل، جرائم مربوط به نفرت افکنی، ایجاد مزاحمت و اختلال در مراسم دینی و جرائم دیگر. اما بائر هیچ یگ از این اتهامات را قبول ندارد. بر اساس قوانین نیویورک مجازات اعدام در انتظار این مهاجم یهودی ستیز است.

. بر اساس گزارش واشنگتن پست حداقل سه پزشک و پرستار یهودی در حال درمان روبرت بائرز هستند. این مساله توجه جهانیان را به عنوان نمونه ای از مدارا و تساهل دینی به خود جلب کرده است.

آری ماهلر در فیس بوک خود نوشت: « متوجه شدم که نیویورک تایمز، واشنگتن پست فاکس نیوز و سی ان ان و بی پی اس و دیگر شبکه های خبری و روزنامه ها درباره اینکه یک یهودی پرستار یک یهودی ستیز است، مطلب نوشته اند؛ اما این فقط وظیفه انسانی من است؛ من به عنوان یک پرستار فارغ از دین و مذهبم باید با همه انسانها با همدلی و انسانیت رفتار کنم. چیزی که تعجب جهانیان را برانگیخته مذهب من است و اینکه پدرم یک خاخام است»

3000 (2)

نتیجه یک پیمایش: جمهوری خواهان آمریکا نگاه منفی‌تری به مسلمانان دارند

بر اساس تحقیق جدیدی که روز چهارشنبه منتشر شد، در میان غیر مسلمانان آمریکا، جمهوریخواهان به طور بالقوه دیدگاه منفی تری نسبت به مسلمانان دارند.تینک تنک آمریکای جدید که با موسسه مسلمانان آمریکا همکاری میکند پیش از انتخابات میان دوره ای ۶ نوامبر  با ۱۱۶۵ نفر در چهار کلانشهر آمریکا مصاحبه کرده است و این نتایج بر اساس این تحقیق منتشر شده است.

هدف این تحقیق بررسی میزان پیش داوریهای منفی آمریکائیها نسبت به مسلمانان در آستانه انتخابات و تاثیر این افکار در رای دهی به دموکراتها یا جمهوریخواهان بوده است. پژوهشگران میگویند با روی کار آمدن دولت ترامپ تقسیم بندیهای نژادی و مذهبی و اقتصادی در آمریکا بسیار برجسته شده است و دولت ترامپ بر احساسات ضد مسلمان سرمایه گذاری بسیار کرده است و پایه رای آوردن خورد را نیز بر همین احساسات دگرستیزانه استوار کرده است.

ترامپ اخیرا یک گروه از مهاجران به خاک این کشور را با لقب «مهاجمان» نامیده بود و گفته بود در میان این مهاجمان خاورمیانه‌ایها حضور پر رنگ تری دارند.

بر اساس شاخصهای این تحقیق افرادی که به لحاظ ایدئولوژِی سیاسی به جمهوریخواهان تعلق دارند نگاه منفی‌تری به مسلمانان دارند.

هفتاد و یک درصد از کسانی که خود را جمهوریخواه نامیدند گفته‌اند معتقد نیستند اسلام با ارزش‌های آمریکایی سازگار باشد. شصد ردصد از شرکت کنندگان گفته اند مسلمانان آمریکا به اندازه غیر مسلمانها وطن پرست نیستند.

پنجاه و شش درصد از جمهوریخواهان نیز گفتند که در صورت ساخته شدن مسجد در محله خود احساس ناامنی خواهند کرد.

با این حال ۸۵ درصد از کل شرکت کنندگان در این تحقیق گفته اند «تنوع و تکثر نژادی و دینی برای آمریکا مفید است» همین درصد از شرکت کنندگان نیز حضور کلی مسلمانان را برای اقتصاد آمریکا مثبت ارزیابی کرده‌اند.

5616 (1)

ممنوعیت خروج آسیه بی‌بی از پاکستان در پی توافق دولت پاکستان با اسلام‌گرایان افراطی

دولت عمران خان در پاکستان با اسلام گرایان افراطی بر سر پرونده آسیه بی بی، زن مسیحی متهم به کفر گویی، به توافق رسیدند. دولت پاکستان و مخالفان -که از سوی حزب اسلام گرای «تحریک (جنبش) لبیک» نمایندگی می‌شوند- از توافقی ۵ ماده ای برای پایان دادن به ناآرامی‌ها خبر داده اند. بر اساس این توافق دولت پاکستان موافقت کرده تا اجازه ندهد آسیه بی‌بی خاک این کشور را ترک کند. همچنین اسلام‌گرایان تضمین گرفته اند که دولت مانع تقدیم فرجام‌خواهی مجدد بر این «رای قطعی» دادگاه عالی نشود.

فعالان مدنی پاکستان میگویند دولت عمران خان با این توافق در واقع حکم مرگ آسیه بی بی را امضا کرده است. روزنامه داون پاکستان با انتشار سر مقاله‌ای دولت را بع «تسلیم در برابر افراطی‌ها»یی متهم کرد که به قانون و دموکراسی اعتقاد ندارند. در این سر مقاله گفته شده، نخست وزیر پاکستان با این توافق پیش از موعد به «زباله دان تاریخ پیوست.

از سوی دیر وکیل آسیه بی بی نیز از پاکستان گریخت. او به خبرگزاری فرانسه گفته است برای دفاع از آسیه چاره ای ندارد که زنده بماند، اما با وضعیت فعلی، بعید است اجازه دهند در پاکستان زنده بماند.

ویلسون چادهری از مجمع مسیحیان انگلیسی پاکستانی میگوید امضاء حکم ممنوعیت خروج آسیه فرقی با حکم قتل او ندارد. این در حالی است که آسیه حتی ماه قبل نیز در زندان مورد سوء قصد قرار گرفت و سپس او را به سلولس بدون پنجره منتقل کردند. شرایط نگهداری او نیز در حالحاضر به همین صورت است.

آسیه بی‌بی در سال ۲۰۰۹ بر سر خوردن آب از لیوان مشترک با دو همسایه مسلمان درگیر شد. آن‌ها وی را به توهین به اسلام و پیامبر اسلام متهم کردند. مادر ۵ فرزند به این اتهام بازداشت و در سال ۲۰۱۰ به اعدام محکوم شد

900

ترس از خفگی در صف‌های طویل بازدید از موزه‌های واتیکان

مسئولان واتیکان در حال بررسی اعمال محدودیت در بازدید از موزه های واتیکان هستند. این تصمیم بخاطر نگرانی از خفگی بازدید کنندگان به دلیل جمعیت زیاد بازدید کننده گرفته می‌شود. سالانه شش میلیون نفر از مجموعه موزه های واتیکان دیدن میکنند. این موزه ها از ۵۴ گالری تشکیل شده اند که مجموغه های نفیس و ارزشمندی از گنجینه های هنری را که پاپ های کلیسای کاتولیک طی قرنها جمع آوری کرده اند یا هدیه گرفته اند در خود جای داده اند. این موزه ها مانند دیگر مراکز دیدنی ایتالیا هم اکنون هیچ محدودیتی در پذیرش بازدید کنندگان به صورت روزانه ندارند.
منبع ناشناسی که نخواست نامش ذکر شود به گاردین گفته است روزانه حداقل ده نفر در صف طویل دیدار از این موزه ها به دلیل جمعیت زیاد و سرعت کم حرکت صف از حال میروند. نمازخانه سیستین بیشترین بازدیدکننده را دارد و بنا به همین گزارش عده زیادی در صف بازدید از این نمازخانه یا مجروح میشوند یا دچار حمله پنیک میشوند.
آژانسهایی که تورهای موزه گردی را هدیت میکنند سالانه ۲۵۰ یورو برای دریافت حق مجوز به این موزه ها پرداخت میکنند. تعداد بازدیدکنندگان در روزها تابستان به سی هزار نفر در روز میرسد. این آزانسها میگویند در دمای چهل درجه تابستان فقط کلیسای سیستین دارای شرایط تهویه است.
این آزانسها میگویند با اینکه نمازخانه سیستین چندین خروجی اضطراری دارد اما تنها دو خروجی آن باز است.
مدیر یکی از این تورها به گاردین گفت: مساله امنیت در این موزه ها نادیده گرفته شده است زیرا با این جمعیت انبوه اولین حسی که در موزه ایجاد میشود حس به دام افتادن و خفگی است. افراد به سختی میتوانند پاهای خودشان را ببینند. جمعیتی تا این حد زیاد در یک فضای بسته بسیار خطرناک است. اتفاقی که در مکه افتاد هم دقیقا به خاطر ازدحام جمعیت بود و ما نگرانیم این اتفاق در موزه های واتیکان هم بیفتد.
حدود سه هزار تور در موزه های واتیکان مشغول به فعالیتند. یکی از بازدید کنندگان میگوید سال گذشته در ازدحام جمعیت به زمین خورده و پایش شکسته است
باربارا جاتا که سال ۲۰۱۶ به عنوان رئیس موزه های واتیکان از طرف پاپ فرانسیس منصوب شد میگوید ما تمام تلاشمان را انجام میدهیم تا قوانین بازدید از موزه را از سال ۲۰۱۹ تغییر دهیم و محدودیت هایی در تعداد بازدید روزانه از موزه ها اعمال کنیم.

25598241613_dfeb836525_h

کارزار مبارزه با نفرت پراکنی دینی در شبکه های اجتماعی

گروه‌های مدافع حقوق شهروندی آمریکا  کارزاری برای پایان بخشیدن به نفرت پراکنی دینی و قومی رسانه‌ها در این کشور به راه انداخته‌اند.  این کارزار از مدتی پیش آغاز شده بود اما موج جدید فعالیت آنها بعد از حمله یهودی ستیزان به کنیسه ای یهودیان شروع شده است. افرادی که به این کنیسه حمله کردند شبکه ای اجتماعی بهوب سایتی به آدرس Gab.com طراحی کرده بودند که در آن سخنان نفرت پراکنانه علیه یهودیان منتشر میکردند. در جریان حمله به کنیسه پیترسبورگ یازده یهودی کشته شدند.

فعالان این کارزار میگویند حتی نفرت پراکنی در سایت های اینترنتی و رسانه های اجتماعی سبب قدرت گرفتن گروه های نژاد پرست و اقیلت ستیز و افراطی میشود. افرادی که عضو شبکه یهودی ستیزان بودند گمان نمیکردند قرار است این سخنان به حمله فیزیکی ختم شود. اما تحریک احساسات نژاد پرستانه و دین ستیزانه همیشه به فاجعه منجر خواهد شد.

بعد از حادثه شارلوت ویل نیز فشار کمپین مبارزه با سخنان نفرت پراکنانه در رسانه های اجتماعی، گردانددگان فیس بوک را وادار کرد تا نسبت به بیان حد تحمل این دست از سخنان مواضع خود را به روشنی بیان کنند و به گروه های نژاد پرست و اقلیت ستیز اجازه فعالیت در این وب سایت داده نشود.

5000

موضع دولت چین در قبال مسلمانان ایغور: از انکار تا افتخار

تلویزیون دولتی چین بعد از مدتها سکوت درباره گزارش کمیته حقوق بشر سازمان درباره زندانی کردن یک میلیون مسلمان اویغو در مراکز موسوم به مقابله با افراط‌گرایی و وضعیت دردناک آنها در این کمپ‌ها، هفته گذشته گزارشی درباره نحوه زندگی مسلمانان و اداره کمپ سین کیانگ پخش کرد.

بر اساس این گزارش پانزده دقیقه‌ای، زندانیان مسلمان در این مرکز علاوه بر سواد آموزی مشغول آموزش مهارت‌های حرفه‌ای مثل خیاطی، نجاری و صنایع دستی و دیگر هستند و همۀ سلول‌های این زندادن دارای تهویه مناسب و مبلمان مناسب است. یک دختر جوان در مصاحبه با خبرنگار چینی درباره زندگی در این کمپ میگوید: اگر من اینجا در حال آموزش و یادگیری نبودم، نمیتوانم تصور کنم چه بلایی بر سرم می‌آمد، حتما به افراط گرایان مسلمان میپیوستم و زندگیم را نابود میکردم.

3000 (1)

این گزارش کوتاه در حالی از تلویزیون چین پخش شد، که دولت به مدت چندین ماه وجود چنین کمپهایی را منکر شده بود. اما اکنون مقامات رسمی سعی میکنند این مکانها را به عنوان اردوگاه های آموزشی رایگان جلوه دهند، برنامه ای شبیه اردوهای آموزشی تابستانی.

تیموسی  گراس، از محققان موسسه رز هولمن که سیاستهای قومی و مذهبی دولت چین دنبال میکند درباره این گزارش به گاردین گفت: حزب کمونیست چین تسلط خود را بر روایتهای دولتی از تبعیض مذهبی و قومی از دست داده است. در عرض چند هفته مقامات رسمی چین از انکار شدیدالحن وجود کمپهای نگهداری اجباری مسلمانان، به ساخت برنامه ای تبلیغاتی درباره تلاش چین برای آموزش مسلمانان رسیده اند. آنها با افتخار این کمپها را نشانۀ نوع دوستی حزب کمونیسم میدانند.

کانال تلگرام:

https://t.me/religions