همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

98123

نیایش جمعی پاپ فرانسیس با همه فرزندان ابراهیم در شهر باستانی اور

🛐نیایش پاپ فرانسیس به همراه همۀ دختران و پسران حضرت ابراهیم در شهر اور

https://t.me/religions
🔸پاپ فرانسیس به همراه مسلمانان، یهودیان، و نمایندگان کلیساهای مختلف مسیحی و دیگر اقلیتهای مذهبی عراق، در شهر باستانی اور، زادگاه حضرت ابراهیم، برای آرامش و صلح و بازسازی کشور مصیبت‌زده عراق به صورت جمعی مراسم نیایش برگزار کردند.
پاپ فرانسیس صبح امروز، بعد از دیدار با آیت الله سیستانی به شهر باستانی اور رفت تا نشستی بین الادیانی با نمایندگان ادیان مختلف در عراق در این شهر مقدس برگزار کند.
محل استقرار پاپ و دیگر نمایندگان ادیان ساده اما بسیار تکان دهنده بود، محلی خیمه مانند با پرده‌های سفید سفید که شرکت کنندگان را از نور آفتای حفظ می‌کرد، این اقامتگاه موقت در نزدیک خانه حضرت ابراهیم ایجاد شده بود، فضای پس زمینه نیز معبد چهار هزارساله و به خوبی حفاظت شدۀ سومریان در مجاورت زیگورات بزرگ اور قرار داشت.
بعد از دیدار اولیه پاپ به همراه مسلمانان، یهودیان، نمایندگان کلیساهای مختلف مسیحی و اقلیت‌های مذهبی عراق از جمله ایزدیها، صابئین، گرد هم جمع شدند و دعای جمعی خواندند:

🔸🔸متن دعای که در نیایش جمعی بین‌الدیانی امروز در اور خوانده شد:

🔸پروردگار متعال، ای خالق ما، تو خانواده بشر و هر آنچه را خلق کرده‌ای دوست داری، ما فرزندان ابراهیم، ما یهودیان و مسیحیان و مسلمانان به همراه هم و پیروان ادیان دیگر و تمام انسان‌های خیرخواه از تو تشکر می‌کنیم که حضرت ابراهیم، پسر ممتاز و بزرگ این کشور عزیز و اصیل را به ما عطا کردی تا پدر مشترک ادیانی همۀ ما باشد؛
🔸ما سپاسگذار تو هستیم که ابراهیم را پدر ایمان قرار دادی، او که به تمامی تسلیم امر تو بود، او که از خانواده و طایفه و سرزمین مادری خود گذشت و به سرزمینی رهسپار شد که نمی‌شناخت.
🔸ما همچنین سپاسگذار تو هستیم که ابراهیم، پدر مشترک ادیانی ما را برای ما سرمشق شجاعت، تحمل، سعۀ صدر؛ سخاوت و مهمان نوازی قرار دادی؛
🔸ما بخصوص از تو به خاطر ایمان قهرمانانۀ ابراهیم سپاسگذاریم، او که حتی فرزندش را برای اطاعت امر تو به قربانگاه آورد، ما می‌دانیم که این سخت‌ترین امتحان الهی بود که ابراهیم از آن سربلند بیرون آمد، ازیرا او بی هیچ ‌قید و شرطی به تو اعتماد کرده بود؛ به تو ای پروردگار ما که رحمانی و همواره امکان بازگشت و شروع نو را به انسان می‌دهی؛
🔸ما سپاسگذار تو هستیم زیرا به ابراهیم برکت دادی و ابراهیم در پرتو این برکت، برای همه جهانیان رحمت به همراه داشت؛
🔸ما از تو ای پرردگار ابراهیم و ای پروردگار ما، تقاضا می‌کنیم به ما ایمانی قوی مرحمت کن، ایمانی که در راه خیر به کار افتد، ایمانی که قلوب ما را به روی تو و همۀ خواهران و برادرانمان بگشاید و امیدی بی پایان به ما عطا کن که بتوانیم درک کنیم تو در لحظه به لحظۀ هستی به وعده‌هایت وفاداری؛
🔸هریک از ما را محملی برای مراقبت عاشقانۀ خود از دیگران قرار بده، به ویژه برای پناهنده‌گان و آواره‌گان، بیوه‌گان و یتیمان، فقرا و ضعفا؛
🔸قلوب ما را به بخشایش متقابل گشوده کن و به این طریق ما را به وسیله‌ای برای صلح و آشتی و ایجاد جامعه ای عادلانه‌تر و برادرانه‌تر قرار بده؛
🔸همۀ درگذشتگان را در جوار رحمت و نور خویش ساکن گردان، به ویژه قربانیان جنگ و خشونت را؛
🔸به مسئولان کمک کن تا در پیدا کردن قربانیان قاچاق انسان موفق باشند، به ویژه از زنان و کودکان قربانی حمایت کن و آنها را در پناه خود حفظ کن؛
🔸به ما یاری برسان تا در حفاظت از زمین ، خانۀ مشترک همۀ انسان‌ها، بکوشیم، خانه‌ای که تو با خیر و سخاوت بی‌انتها به همۀ ما ارزانی داشتی؛
🔸دستان ما را هدایت کند تا در بازسازی این کشور سهیم باشند، و به ما قدرت بده تا به کسانی که به اجبار خانۀ و سرزمین خود را ترک کردند یاری برسانیم تا بتوانند با عزت و امنیت به خانه‌های خوب بازگردند، و زندگی جدید و در رفاه و آرامش را از سرگیرند.
آمین

5015

دستگیری راهبه فراری در ایتالیا

پلیس ایتالیا گزارش کرده است که یک زن ایتالیایی برای فرار از بازداشت در کسوت یک راهبه به مدت دو سال در یک صومعه خود را از دست قانون پنهان کرده است.

به گزارش پلیس این زن که به جرم کلاهبرداری به دو سال زندان محکوم شده بود بارها با تغییر هویت خود از یک صومعه به صومعه دیگر پناه برده است. مدیران یکی از این صومعه ها به پلیس گفته اند وی خود را خواهر یکی از راهیه گان صومعه شهر مجاور معرفی کرده است. مدیران چند صومعه هم گفته اند او فقط خود را یک راهبه ساده معرفی کرده که در خدمت خداست و توضیح بیشتری نداده است. به یکی از صومعه ها نیز گفته بود به دنبال کمک میگردد و به شدت بیمار است. بیشتر راهبه گانی که با پلیس صحبت کرده اند این زن را فردی بسیار مهربان توصیف کرده اند که به راحتی اعتماد آنها را جلب کرده است.

تا اینکه هفته گذشته بخت و اقبال این کلاهبردار فروگش میکند و در صومعه بندیکتین در ایالت ورس یکی از خواهران راهبه به او شک میکند. این خواهر راهبه میپوید سخنان این زن پر از تناقض بود و هربار داستانش را به یک شکل متفاوت تعریف میکرد. به همین دلیل به او مظنون شدم و با پلیس تماس گرفتم.

پلیس بد از بازجویی مفصل متوجه میشود که این زن همان کلاهبردار سیسیلیایی است که دو سال پیش محکوم به زندان شده و با کارت شناسایی دزدی  در چندین صومعه روزگار گذرانده است.

۸۰ درصد از ایتالیا ئی ها معتقدند تاریخ این کشور پر است از مجرمانی که با تغییر هویت خود و پوشیدن لباس مذهبی از دست قانون گریخته اند. مورد معروف، رئیس مافیای ایتالیا، توتو رینا، است که لباس کشیشها را به تن کرد و به همراه اعضای باند مافیا در کالابریا به عنوان کشیش زندگی میکرد. برناردو پروونزانو نیز از دیگر رهبران مافیا بود که به مدت ۴۳ سال در لباس اسقفی در ایتالیا از دست قانون فرار میکرد. پروونزانو عاقبت در سال ۲۰۰۶ دستگیر شد.

4995

خشم بودائیان برمه از توهین دو گردشگر اروپایی به سرزمین مقدس پاگان

بودائیان برمه به دلیل انتشار یک فیلم مستهجن که در شهر هزار معبد پاگان، از شهرهای مقدس بودائیان، ضبط شده است بسیار خشمگین هستند. این شهر از مقاصد گردشگری میانمار و ثبت سازمان جهانی یونسکو است.
این ویدئو که توسط دو زوج ۲۳ ساله ایتالیایی ضبط شده است روی اینترنت قرار گرفته و سبب خشم و اعتراض بودائیان شده است. آنها این اقدام را توهین به مقدسات مورد احترام بودائیان میدانند. ین دو زوج با لباس نامناسب در کنار یکی از معابد بودائیان از خود فیلم گرفته اند.

کاربران بودائی برمه در شبکه های اجتماعی واکنش شدیدی به این فیلم دوازده دقیقه ای نشان داده اند و نوشته اند پاگان مقدس ترین سرزمین بودائیان است و چنین اسائه ادبی تحمل کردنی نیست. این ویدئو که نزدیک پونصد هزار بازدید کننده از عصر پنج شنبه (زمان ارسال ویدئو) داشته است بیش از دریافت لایک، دیسلایک دریافت کرده است.

مسئولان برمه از مدیران تورهای آسیایی خواسته اند که به مسافران «جاهل» خود درباره مکان هایی که برای بازدید میروند، توضیح کافی بدهند.

دادگاه تجدید نظر انگلیس: ازدواج به سبک اسلامی در انگلیس غیرقانونی است

بر اساس حکم دادگاه تجدید نظر انگلیس، ازدواج بر اساس قوانین اسلام مورد تایید قانون ازدواج مدنی انگلیس نیست. بر اساس این حکم هزاران زن مسلمان از حقوق قانونی خود در صورت جدایی محروم میشوند. این در حالی است که پیش از این قانون انگلستان نکاح اسلامی را پذیرفته بود.

اما در دادگاه تجدید نظر که ۲۵ بهمن ماه برگزار شد، قاضی، ازدواج بر اساس قانون نکاح را غیرقانونی اعلام کرده است. این بدین معناست که ادعای جبران خسارت از طرف زوجین برای تقسیم اموال کسب شده در زمان ازدواج بلااثر است و در صورت طلاق مهریه ای نیز به زن تعلق نمیگیرد.

بسیاری از زوجین مسلمان که تحت قانون نکاح در انگلستان ازدواج کرده اند میگویند ازدواج آنها قانونی بوده است اما اکنون دادگاه عالی انگلستان میگوید اگر این ازدواج ثبت مدنی نشده باشد فاقد ارزش قانونی است.

نتایج پیمایشی در سال ۲۰۱۷ نشان میدهد که تقریبا تمام زنان مسلمان در انگلیستان بر اساس قانون نکاح اسلامی ازدواج کرده اند  و دو سوم آنها ازدواج خود را ثبت مدنی نکرده اند.

چارلز هیل، رئیس دادگاه تجدید نظر دادگاه انگلیس میگوید این قانون به این معناست که افرادی که به شیوه نکاح ازدواج کرده اند از هیچ حقوق قانونی بهره مند نیستند. این حق شامل حق شریک بودن در اموال و یا استفاده از نام همسر و همچنین قانون حضانت نیز میشود.

دادگاه تجدید نظر در پی حکم قضایی دادگاه عالی انگلیس در مورد پرونده نسرین اختر و محمد شباز  برگزار شد. ازدواج این زوج بیست سال پیش  با حضور روحانی مسلمان و در حضور ۱۵۰ مهمان در یک رستوران صورت گرفته بود. . خانم اختر دو سال پیش دادخواست طلاق داد و ادعا کرد قانون طلاق انگلیسی شامل حال او نیز می‌شود. با این حال شوهر سابقش این ادعا را رد کرد و مدعی شد که آنها مطابق با قوانین انگلیسی ازدواج نکرده بودند.

دادگاه عالی انگلیس در سال ۲۰۱۸ با صدور حکمی استدلال خانم اختر را پذیرفت و عنوان کرد که اصول ازدواج اسلامی این زوج با قوانین انگلیس سازگار است. به گفته قاضی این پرونده، ازدواج آنها طبق قانون زناشویی ۱۹۷۳ انگلیس رسمی شناخته شده و خانم اختر مشمول قوانین این کشور است.
با این حال دادگاه استیناف دیروز با صدور حکمی رای دادگاه عالی را باطل و تصریح کرد که این زوج طبق مقررات انگلیس ازدواج نکرده‌اند. نکته جالب اینجاست که براساس گزارش بی‌بی‌سی، دادستان کل کشور انگلیس به عنوان مدعی‌العموم درخواست تجدیدنظر کرده و طرفین دعوا در این دادگاه نقشی نداشتند.

3500

حمله رئیس جمهور برزیل به پاپ فرانسیس بر سر جنگلهای آمازون

ژائیر بولسانارو، رئیس جمهور دست راستی برزیل، در پاسخ به درخواست پاپ فرانسیس مبنی بر حفاظت از جنگلهای آمازون با حمله به گروه های فعال محیط زیست آنها را «آشغال» نامیده است.

پاپ فرانسیس روز پنج شنبه گفته بود که آمازون از آن اوست، از آن همه جهان است، و از آن تک تک افرادیست که روی کره زمین زندگی میکنند. بولسانورو دراین باره گفته است پاپ فرانسیس کاتولیکها را علیه برزیل میشوراند، این در حالی است که جنگلهای استرالیا در ابعاد وسیع سوخت اما صدای واتیکان بلند نشد. وی همچنین گفته است شاید پاپ آرژانتینی باشد اما خداوند حتما برزیلی است.

پاپ در بیانیه ای که منتشر کرده از کاتولیکها خواسته است که نسبت به استعمار بومیهای آمازون، جنگل زدایی برای دسترسی به معادن و راه سازی، و آواره و بی پناه شدن مردم ناحیه آمازون ساکت ننشینند و احساس خشم و وظیفه کنند.

این اظهارات مقارن بود با دیدار رئیس جمهور سابق برزیل، خانم لولا دسیلوا با پاپ فرانسیس در واتیکان، خان دسیلوا از مخالفان جدی رئیس جمهور فعلی برزیل است. پاپ فرانسیس استقبال گرمی از خانم دسیلوا به عمل آورده است که در موضع گیری شدید الحن رئیس جمهور فعلی برزیل درباره اظهارات پاپ بی اثر نیست.

4248

عذر خواهی کلیسای انگلستان از بیانیه کنفرانس «زیستن در عشق و ایمان»

اسقف کانتربوری از محتوای بیانیه‌ای که هفته گذشته  به اسم کلیسای انگلستان منتشر شد، عذرخواهی کرد، در این بیانیه رابطه جنسی تنها برای افراد غیرهمجنس‌گرایی که رسما ازدواج کرده‌اند، مجاز دانسته دشه بود.

جاستین ولبی و جتن سنتامو  در بیانیه جدید خود مسئولیت محتوای بیانیه اول را پذیرفته‌اند و ضمن معذرت خواهی گفته‌اند اسقفان اعظم کلیسای انگلیس در کنار اسقفها آگاهیم که بیانیه «اعتماد مردم به کلیسا را به خطر انداخت». آنها ادامه داده‌اند که بسیار متاسف هستند و می‌داندد که چنین اظهار نظری باعث دو دستگی و آسیب به احساسات جامعه شده است.

اسقف اعظم کانتربوری گفته است هفته آینده در ادامه جلسه با اسقفان کلیسای انگلیس پروژه «زیستن در عشق و ایمان» را پیش می‌برند و نتایج نهایی این نشست که درباره هویت انسان، جنسیت و ازدواج است را به اطلاع عموم خواهند رساند.

جاستین ولبی افزود هدف ما از پروژه در اصل ایجاد پلی بین کلیسا و جامعه است که با بیانیه زودهنگام تاثیرات منفی به جا گذاشت. با این حال بیانیه نخست کلیسای انگلستان با استقبال محافظه‌کاران رو به رو شد. آنها خواستار حفظ سنتهای کلیسایی درباره آیین ازدواح هستند.

4752

اعتراض سازمان پزشکی استرالیا به لایحه آزادی مذهبی

لایحه آزادی مذهبی در استرالیا اعتراض پزشکان را به همراه داشته است. سازمان پزشکی استرالیا می گوید این لایحه دسترسی بیماران به خدمات پزشکی را محدود می‌کند و به بیمارستان‌های مذهبی اجازه می‌دهد که بین پزشکان بر اساس عقاید مذهبی تبعیض قائل شوند.

دومین پیش نویس این لایحه که در ابتدای ماه دسامبر منتشر شد، به نهادهای مذهبی اجازه می دهد که در انتخاب پرسنل بیمارستان بر اساس عقاید مذهبی حق دخالت داشته باشند.

سازمان پزشکی استرالیا در اعتراض خود عنوان کرده است که این لایحه از چارچوب های معیار حرفه ای تخطی کرده است و با ارائه تبصره هایی فضای معشوشی را ایجاد کرده است که بی شک پیامدهای منفی بسیاری در امر درمان دارد. این لایحه جدید به پزشکان و داروسازان اجازه یدهد که بر اساس اعتقادات مذهبی خود از ارائه خدمات خاص به بیماران تخطی کنند، از جمله مسائل مربوط به بارداری و زایمان یا تجویز داروهای خاص.

در پیش نویس دوم لایحه تغییرات کمی لحاظ شده است . در لایحه قبلی پزشکان و پرسنل کادر درمان علاوه بر مذهب می‌توانستند از ارائه خدمات به بیمارانی با گرایش‌های جنسی متفاوت سرباز زنند.

در بیاینه سازمان پزشکان استرالیا آمده است که دغدغه نخست کادر درمان باید تنها یک چیز باشد و آن هم سلامت بیمار است. مسائل مذهبی و نژادی و فرهنگی به بیرون از بیمارستان مربوط است.

5568

مخالفت رهبران LGBTQ شفیلد انگلستان با حضور مشاور مذهبی ترامپ در این شهر

رهبران LGBTQ در شفیلد انگلستان خواهان لغو سفر انتخاباتی فرانکلین گراهام، قویترین متحد مذهبی رونالد ترامپ به این کشور شده آند. آنها میگویند کلیسای اونجلیکهاست و اونجلیکها مهمترین متحد مذهبی دونالد ترامپ است و  دشمن سرسخت اقلیتهای جنسی. کلیسای اونجلیک ازدواج همجنسگرایان را گناهی نابخشودنی میداند.

فرانکلین گراهام فرزند پرنفوذ مبلغ سابق اونجلیستها، بیلی گراهام، پیش از این گفته بود او معتقد از که همجنس گرایان باید به جهنم بروند.

گراهام هم اکنون در تور انتخاباتی فلوریدا به سر میبرد که با اعتراض هزاران مسیحی همراه بوده است. وی قرار است در سال چاری به هشت شهر انگلستان نیز سفر کند. او قرار است در این سفر در ماه ژوئن از منطقه شفیلد نیز دیدار کند که این تصمیم با مخالفتهایی همراه بوده است.

مخالفان حضور گراهام در شفیلد نامه ای را با امضاء ۲۲ نفر از نمایندگان گروه های LGBT منتشر کرده اند. در این نامه آمده است فرانکلین بارها اظهارات همجنس هراسانۀ خود را به اشکال مختلف تکرار کرده است و با توسل به این این افراد را گناهکار و مستحق مجازات تشخیص داده است. ما معتقدیم این عقاید بر خلاف آزادی بیان و آادی عقیده است و حق آزادی مذهبی گروهی از انسانها را به دلیل گرایش جنسی نقض میکند، بنابراین به این وسیله ناخرسندی خود را از حضور وی در شهر شفیلد یا هرجای دیگری اعلام میکنیم.
دیوید گری، رئیس انجمن تراست، که میزبان فرانکلین گرااهم است میگوید از تمام گروه های ادیانی شهر برای مشورت و چاره جویی درباره سفر مشاور مذهبی ترامپ دعوت کرده است. وی افزود با حق آزادی بیان همۀ گروه ها موافق است به شرط آنکه همه گروه ها به برابری با یکدیگر معتقد باشند و آزادی را به معنای آزادی در سرکوب و نفرت پراکنی و سوء استفاده تعبیر نکنند.

مراسم مذهبی عجیبی در پاناما با هفت نفر قربانی

در یک مراسم مذهبی عجیب در جنگلهای پاناما هفت نفر به قتل رسیدند. در این مراسم فرقه ای که به رهبری ده مبلغ مذهبی برگزار شد، هفت نفر از بومیان ساکن جنگل ابتدا شکنجه شدند بعد سوزانده شدند و دست آخر جسد آنها مثله شد. این مرشدان مذهبی میگویند این اقدامات برای پاسکازی آنها از گناهانشان  ضروری بود.

پلیس تا کنون ۱۴ نفر از فرقه مذهبی نگابه بوگله که از بومیان جنگلهای پاناما را که در این مراسم به درخت بسته شده بودند و مورد آزار بدنی قرار گرفته بودند را آزاد کرده است.4396

روز پنج شنبه، رافائل بالویس، دادستان محلی صحنه های وحشتناکی را که در جنگل پاناما کشف شده بود، برای رسانه ها توصیف کرد. به گفته دادستان، بازرسان پلیس بعد از گزارش سه روستایی که از این مراسم گریخته بو به بیمارستانی محلی پناه برده بودند  که برای تحقیق به جنگلهای پاناما مشرف به سواحل کارائیب رفته بودند، این رویداد عجیب را کشف کردند. این گروه مذهبی که نام کلیسای خود را «نور خدا» گذاشته‌اند، مراسم توبه یا کفاره گناه را در کلیسای خود برگزار کرده بودند که با قتل هفت نفر همراه بود.

به گفته دادستان افراد در این کلیسا آیینی را اجرا میکنند که بر اساس آن موظفند بر علیه اراده خود عمل کنند و لازم است برای تربیت نفس با آنها شدیدا بدرفتاری شود. این مراسم به مدت یک هفته در این کلیسا برگزار بود و قرار بود تا یکشنبه ۱۹ ژانویه نیز ادامه پیدا کند. به گزارش پلیس افرادی با بدن عریان در این کلیسا حضور داشتند که آسیبهای بسیاری به بدن خود وارد کرده بودند، از ضربات چاقو تا سوزاندن اندامها.

به گفته پلیس این مراسم همان مراسم باستانی بز قربانی است که برای جبران گناهان یک قوم باید قربانی شود.

دالای لاما خطاب به حکومت چین: قدرت حقیقت بیشتر از قدرت اسلحه است

دالای لاما رهبر تبعیدی بودائیان تبت  در پاسخ به خبرنگاری که از خواسته بود پیامی به حکومت چین بدهد گفت «قدرت و پشتگرمی ما به حقیقت است در صورتیکه قدرت و پشتگرمی حکومت چین به اسلحه. در بلند مدت قدرت حقیقت بسیار بیشتر از قدرت سلاح است. بر اساس گزارش خبرگزاری تبت پست، دالای لاما همچنین گفته است «هر انسانی حق دارد که در زندگی شاد و راضی باشد و زندگی قرین به صلح و آرامش داشته باشد. صلح و آرامش در گرمی قلبها است، انسان حیوانی اجتماعی است و تمام انسانها در لحظه تولد با غریزه محبت و عشق ورزیدن به دنیا می‌ایند.

دالای لاما رهبر بودائیان تبت شصت سال است که از چین تبعید شده است. دولت چین به دنبال این است که دالای لامای بعدی را خود انتخاب کند. این مساله از این جهت اهمیت دارد که ۲۲۴ میلیون بودایی ــ جمعیتی سه برابر اعضای حزب کمونیست ــ در این کشور زندگی می‌کنند. حزب کمونیست مشتاق مشروعیت بخشیدن به قدرت خود ورای همه‌ی نهادهای دیگر است، و تصور می‌کند که با پیوند زدن اقتدار خود با نهاد «دالایی لاما» به این هدف دست خواهد یافت. در عین حال، حکومت پکن علناً امیدوار است که چنین اتفاقی به شکل نمادین به منزله‌ی میخ آخر بر تابوتِ خودگردانیِ تبت عمل کند و به این ترتیب روند جذب تبت در جمهوری خلق چین، که هفت دهه پیش آغاز شد، به پایان برسد.