همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

D1OtOuSU8AUL4D5

نخستین دیدار رهبر کلیسای مورمون با پاپ فرانسیس در واتیکان

پاپ فرانسیس در هفته گذشته با  راسل نلسون،رئیس کلیسای عیسی مسیح قدیسان واپسین روز برای نخستین بار دیدار و گفتگو کرد. این دیدار روز قبل از افتتاح اولین کلیسای مورمون در رم رخ داد. رئیس کلیسای دوازده حواری نیز در این دیدار نلسون را همراهی میکرد.
نلسون به همراه ۱۲ نفر از آباء کلیسای مورمون برای افتتاح کلیسای بیضی شکل قدیسان آخرین روز به ایتالیا سفر کرده بود. وی گفت این اولین بار است که مقامات ارشد این کلیسا در خارج از آمریکا دور هم جمع میشوند. واتیکان تمایل چندانی به خبر رسانی درباره جزئیات این دیدار از خود نشان نداده است اما رهبران کلیسای مورمون در فضای رسانه های اجتماعی به طور گسترده این دیدار را منعکس کردند. بر اساس گزارش مقامات کلیسای مورمون در دیار نلسون و پاپ بر مشترکات دکترین دو کلیسا تاکید شده است و همچنین درباره موضوعات مورد علاقه دو کلیسا از جمله جذب جوانان به کلیسا و همچنین سکولاریاسیون بحث و تبادل نظر شده است.
در این ملاقات که ۳۳ دقیقه به طول انجامیده است، نلسون جامعه بدون خدا را به کشتی بدون قطب نما تشبیه کرده است و پاپ فرانسیس نیز نقش دینداری را در ثبات و امنیت جامعه مورد تاکید قرار داده است.

نتیجه پیمایشی جدید: مسلمانان در مقایسه با اونجلیستها بیشتر اهل تعامل بین‌الادیانی هستند

بنیاد تفاهم نژادی-قومیتی (FFEU) با همکاری مرکز تحقیقات PSB پیمایش وسیعی را در آمریکا درباره ارتباط بین مسلمانان و مسیحیان اونجلیک انجام داده اند. نتایج این پیمایش نشان میدهد اونجلیک ها تمایلی به دانستن بیشتر درباره مسلمنها و عقاید آ«ها ندارند. این پیمایش که با حضور ۱۰۰۰ شرکت کننده -۵۰۰ نفر مسلمان و ۵۰۰ نفر اونجلیست- انجام شد. ۵۰ درصد از مسلمانان اظهار کردند که با مسیحیان تعامل دارند و گمان میکنند رابطه داشتن با پیروان ادیان دیگر باعث شناخت و درک بهتر میشود اما تها ۲۲ درصد از اونجلیستها اظهار کردند تمایل دارند با مسلمانان تعامل دشاته باشند. مسیحیان بیشتر بر تفاوتهای بین دو دین تاکید میکردند و مسلمانان بر شباهتها. خانواده، نماز روزانه  و میل به بهتر شدن جهان از اشتراکاتی بود که مسلمانان بین خود و مسیحیان اونجلیست بر میشمردند. درصد بسیار کمی از اونجلیستها از تعطیلات مذهبی مسلمانان آگاه ودند اما مسلمانان اطلاعات بیشتری درباره مسیحیان و اعیاد مقدس آنها دشاتند۶۲ درصد از مسیحیان اونجلیست اظهار کردند که احساسات ضد مسلمان دارند. این تفاوت در مورد موضوعات ژئوپلیتیک مثل فرمانی اجرایی ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا نیز مشهود بود. ۶۱ درصد از اونجلیستها ابا این حکم به دلیل حفظ امنیت کشور موافق بودند در صورتی که ۷۰ درصد از مسلمانان محدودیتهای مسافرتی را دشمنی علیه مسلمانان میدانستند.

6663

اعمال سیاست «بهداشت مذهبی» در چین

رئیس هیئت نظارت بر اماکن دینی چین که به تازگی مانع فعالیت کلیساهای پروتستان در چین شده است ادعا کردنیروهای غربی تلاش میکنند از مسیحیت برای نفوذ در جامعه استفاده کنند و ارزشهای آن را تغییر دهند. دولت چین میگوید مسیحیان چین باید از الگوی چینی دینداری پیروی کنند.

چو چیاهونگ، رئیس کمیته ملی جنبش وطن خواهانه سه اقنوم کلیسای پروتستان در چین گفت مسیحی بودن در کشور چین با مشکلات بیشماری همراه است از جمله سانسور و نظارت شدید نهادهای خارج از کلیسا بر کلیسا و زندگی خصوصی شهروندان مسیحی.

چو به گاردین گفت کلیساهای مسیحی اعم از پروتستان و کاتولیک در چین متهم به همکاری با غیر کمونیستها، اقلیتهای نژادی و گروه های مذهبی دیگر هستند.

در حالی که رئیس کمیته نظارت در پارلمان چین به تازگی گفته است: دشمنان چین در کشورهای غربی تلاش میکنند تا ثبات اجتماعی جامعه چین را بر هم بزنند و حتی قدرت سیاسی کشور را به سمت مسیحیت سوق دهند و دین کشور چین را تغییر دهند و البته که این تلاشها محکوم به شکست است.

مقامات چینی میگویند، مسیحیان این کشور تنها در صورت التزام به سنتهای فرهنگ چین میتوانند یک مسیحی چینی باشند، مسیحیت یکه ریشه در خاک تمدن حاصلخیز چین داشته است. در این معنا مسیحیان تنها با پایبندی به ارزشهای سوسیالیزم میتوانند  برای جامعه چین مناسب باشند.

دولت چین میگوید برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی و مذهبی غرب در چین در حال پیاده سازی سیاست «بهداشت مذهبی» در این شکور است و همه پیروان ادیان باید مطیع حزب کمونیست باشند.

چین: کمپ ای آموزشی مسلمانان برچیده می‌شود

به گزارش رویتر، مقامات بلند پابه دولت چین اعلام کرده اند کمپ آموزش مسلمانان در صورت عدم نیاز جامعه به آن برچیده خواهد شد.
شهرت ذکیر، فرماندار منطقه سینکیانگ در جلسه سیاست گذاریهای دولت چین اعلام کرد  طور کلی تعداد هنرجویان و کارآموزان این اردوگاه به دلیل پایان یافتن دوره های آ»وزشی در حال کم شدن است و اگر جامعه ما به این مراکز نیاز نداشته باشد، برچیده خواهند شد.
ذکیر چندین ماه بعد از انتقاد فعالان حقوق بشر داخلی و سازمانهای خارجی، نسبت به این مساله واکنش نشان داد و اعلام کرد برپایی این اردوگاه ها که برای کنترل افراطی گری و آموزش مسلمانان بوده، برای دولت چین مخارج سنگینی داشته است.

فعالان حقوق بشر میگویند بیش از یک میلون مسلمان عمدتا ایغور در این اردوگاه تحت شرایط سخت زندگی میکنند،در صورتی که دولت چین آن را کمپ آموزش فنی و حرفه ای میداند.

خانواده  زندانیان مسلمان در این کمپ میگویند کسانی که از کمپ بیرون می آیند یا در شرایط حصر خانگی به سر میبرند یا در کارخانه های ریسندگی به بیگاری گرفته میشوند. ضمن اینکه شرایط جسمی و روانی این افراد نامناسب توصیف میشود.

moscow-1029667_640

اخراج دو کشیش مورمون از روسیه

بر اساس گزارش کلیسای عیسی مسیح قدیسان واپسین روز،  پلیس محلی دولت روسیه دو کشیش داوطلب این کلیسا را دستگیر کرده اند و  مقدمات اخراج آنها از کشور را در دست بررسی دارند. بر اساس ین گزارش علت دیستگیری و اخراج این دو کشیش جوان هنوز معلوم نیست. این دو داوطلب هنگام انجام وظابف کاری روزانه خود در نوروسیسک، شهری ساحلی در کرانه دریای سرخ، دستگیر شده اند. مراتب این اقدام از سوی دولت روسیه به وزارت خارجه آمریکا اطلاع داده شده است. بر اساس بیانیه ای که وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرده است آمریکا از تمام شهروندان خارج از مرز خود حمایت میکند و برای رسیدگی به موضوع پیش امده، با حفظ مراتب امنیتی نیازمند اطلاعات بیشتری از سوی دولت روسیه است.
بر اساس گزارش کلیسای ارتدوکس روسیه
این دو کشیش تحت پوشش تدریس زبان انگلیسی به تبلیغ آموزه های کلیسای مورمون میپرداختند.

سخنگوی کلیسای مورمونها نیز به اعضای خود اطمینان خاطر داده است که پیگیر این پرونده است و تضمین کرده است که این دو کشیش را سالم از روسیه به خانواده هایشان بازگرداند.

پاپ سال آینده آرشیو پیوس دوازدهم را منتشر می‌کند

رهبر کاتولیک‌های جهان می‌خواهد، سال آینده اسناد مربوط به دوران رهبری کلیسای کاتولیک توسط پیوس دوازدهم را جهت تحقیقات منتشر کند. منتقدان، پیوس دوازدهم را متهم به سکوت در برابر کشتار یهودیان در آلمان نازی می‌کنند.

    
پاپ پیوس دوازدهمپاپ پیوس دوازدهم

به گفته پاپ فرانسیس، قرار است اسناد موجود در آرشیو واتیکان در دوم مارس ۲۰۲۰ در ۸۱مین سالروز انتخاب کاردینال اوجنیو پاچلی ملقب به پیوس دوازدهم به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان منتشر شود. پیوس دوازدهم بین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۸ رهبری کلیسای کاتولیک را بر عهده داشت.

پاپ فرانسیس، رهبر کنونی کاتولیک‌های جهان دوشنبه ۱۳ اسفند (چهارم مارس) در رم گفت، هدف از این کار در دسترس قرار دادن این اسناد برای تحقیقات است.

سال‌هاست که به منظور روشن شدن حقیقت، درخواست تحقیقات در مورد مواضع پیوس دوازدهم در مورد هولوکاست (کشتار یهودیان در دوران آلمان نازی) داده شده است.

او از طرف گروه‌های یهودی متهم است، در دوران کشتار یهودیان توسط نازی‌های چیره بر آلمان سکوت اختیار کرده است. تا کنون دسترسی به آرشیو واتیکان تنها تا سال ۱۹۳۹ که پایان دوران پیوس یازدهم (۱۹۳۹ـ ۱۹۲۲) است امکان‌پذیر بود.

پاپ فرانسیس بارها آمادگی خود برای در اختیار قرار دادن این اسناد جهت تحقیقات را اعلام کرده و گفته بود، به محض اینکه دسته‌بندی آن‌ها به اتمام برسد این کار را خواهد کرد.

به گفته او، این کار خواسته پاپ بندیکت شانزدهم (۲۰۱۳ـ ۲۰۰۵) در سال ۲۰۰۶ نیز بود. اما به دلیل طولانی بودن دوران رهبری کلیسای کاتولیک توسط پیوس دوازدهم و به سبب این که او در زمان جنگ جهانی دوم این رهبری را در دست داشت، اسناد بسیار زیادی از آن زمان در دست است که کار فهرست‌گذاری و دسته‌بندی را دشوار کرده است.

پاپ فرانسیس روز دوشنبه کارکنان بخش آرشیو واتیکان به سرپرستی سرجیو پاگانو را به حضور می‌پذیرد تا از نزدیک در جریان روند دسته‌بندی اسناد قرار بگیرد. او گفت: «کلیسا از تاریخ ترسی ندارد، بلکه برعکس، آن را بسیار دوست دارد و می‌خواهد بیش‌تر و بهتر دوستش بدارد، همان‌ طور که خداوند نیز چنین می‌کند.»

او افزود: «به همین دلیل من نیز مانند سلف خود این اسناد به میراث‌‌مانده را واگذار و به پژوهشگران اعتماد می‌کنم.»

پاپ فرانسیس تأکید کرد، ارائه این اسناد جنبه کیفی پیوس دوازدهم در ابعاد “معنوی، الهی و دیپلماتیک” را آشکار می‌سازد و اسباب قدردانی از او را فراهم خواهد آورد.

منبع: دویچه وله

چالش های کلیسای کاتولیک با مسیحیانی که میگویند میخواهند مدرن باشند

حدود هزار نفر از اعضای خانواده های کاتولیک ایالت کانزاس با امضای درخواستی به تصمیم یک  مدرسه وابسته به کلیسای کاتولیک مبنی بر عدم ثبت نام کودکانی با والدین همجنس گرا اعتراض کرده اند و  خواهان تغییر اینتصمیم شده اند.

این والدین میگویند تصمیم این مدرسه بر خلاف پیام مسیح است که همگان را به محبت و همدلی سفارش میکرد و از طرفی نقض حقوق دانش آموزانی است که بخاطر نوع رابطه والدینشان از تحصیل در مدارس دینی باز می مانند.

در این درخواست آمده است که هیچ یک از ازدواج ها مدرن بااصول ازدواج مقدسی که مد نظر کلیساست همخوانی ندارد، کودکان طلاق و یا کودکانی که حاصل ازدواج مجدد والدین کاتولیک هستند، شامل این قانون نشده اند، در صورتیکه این موارد نیز با اصول ازدواج مقدس کلیسا همخوانی ندارند امضا کنندگان همچنین گفته اند کلیسای کاتولیک فرزندان غیر کاتولیگ را نیز ثبت نام میکند که ممکن است حاصل ازدواج سفید باشند، ازدواجی که مطابق با قوانین کلیسا نیست.

در این بیاینه از مقامات کلیسا خواسته شده است به چالش های کاتولیک بودن در روزگار معاصر بیندیشند و راه حلی برای مسیحیانی که میخواهند در روزگار مدرن همچنان مسیحی باشند پیشنهاد دهند.

صدور قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایلهان عمر

 

بعد از یک هفته بحث و جدال سرانجام دموکراتها نیز از مواضع خود کوتاه آمدند و به اتفاق دیگر نمایندگان مجلس آمریکا  قطعنامه‌ای را علیه «ایلهان عمر» تصویب کردند.

در این قطعنامه که با ۴۰۷ رأی مثبت در مقابل ۲۳ رأی مخالف  تصویب شد،  هرگونه تبعیض علیه یهودیان، مسلمانان، اقلیت‌های نژادی مانند لاتین‌ها و دیگر اقلیت‌ها، محکوم شد. ضمن اینکه در بیانیه هیچ اشاره‌ای به نام ایلهان عمر نیز نشده است.ایلهان عمر اولین زن محجبه مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌تر در حساب کاربری خود در توئیتر از نفوذ رژیم صهیونیستی در این کشور انتقاد کرده بود. هرچند عمر تحت‌فشار برخی از چهره‌های دموکرات ازجمله نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از اظهارات خود عذرخواهی کرد ولی بسیاری وی را یهودستیز خطاب کردند.

خانم عمر در سیاست خارجی از جمله هواداران حقوق فلسطینیان است. اما هرازگاهی درباره اسرائیل اظهارنظرهایی مطرح کرده که حتی برخی از هم‌حزبی‌های او در میان دموکرات‌ها هم این اظهارات را نامناسب توصیف کرده‌اند.

او به طور مشخص از میزان نفوذ “کمیته روابط عمومی اسرائیلی‌-‌آمریکایی‌ها” یا ایپک انتقاد کرده که یک گروه لابی‌گری یهودیان آمریکایی است و برای منافع کشور اسرائیل با سیاستمداران آمریکایی در بخش‌های مختلف حاکمیت آمریکا مذاکره می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز به تندی از ایلهان عمر انتقاد کرد و در توییتر نوشت که گروهی از یهودیان در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از او خواسته‌اند تا ایلهان عمر را از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اخراج کند

تعلیق ۱۴ عضو محافظه کار انگلیس به دلیل اظهارات اسلام هراسانه در شبکه های اجتماعی

۱۴ عضو حزب محافظه کار به دلیل اظهارات اسلام هراسانه خود در شبکه های اجتماعی از عضویت حزب تعلیق شدند. این مطالب که در توئیتر و فیس بوک به اشتراک گداشته شده بودند از سوی کاربران رصد شده بود.

یکی از اعضای این حزب اخراج همه مسلمانان از کارهایشان را آرزوی کرده بود، فردی دیگر گفته بود که می خواهد از شر همه مساجد در این کشور خلاص شود و نقشه تمام مساجد بریتانیا را ضمیمه مطلب خود کرده بود.

ساییدا ورسی رئیس سابق حزب توری خواهان بررسی این مساله شده است و از اعضای بلند پایه حزب از جمله خانم ترزا می خواسته است که در قبال این اظهارات سکوت نکند. وی اظهار کرده است پدیده اسلام هراسی در بین اعضای حزب محافظه کار انگلستان اولین بار از سوی وی در سال ۲۰۱۶ مطرح شده بود. سخنگوی حزب محافظه کار گفته است تعدادی از این افراد در زمان اظهار این مطالب اسلام هراسانه عضو حزب نبوده اند اما با حزب همکاری داشته اند.

سیاستمداران عالی رتبه انگلیس از جمله «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر نیز با حمایت از درخواست شورای مسلمانان انگلیس خواستار اجرای تحقیقات در این باره شد. همچنین تعدادی از سازمان های غیردولتی داخلی نیز از این درخواست حمایت کردند.

گفتنی است، نزدیک به چهارمیلیون و ۱۰۰ هزار مسلمان در انگلیس زندگی می کنند که ۶٫۳ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند

Thich-Nhat-Hanh

تیچ نات هان راهبی که معبد خود را به مداوا در غرب ترجیح میدهد

تیچ نات هان، فعال صلح و راهب بودایی ویتنامی میگوید برای درمان تومور مغزی خود که از سال ۲۰۱۴ به آن مبتلاست، به خارج از ویتنام نخواهد رفت. این راهب بودایی معروف که از فعالان جهانی صلح است سالها در تبعید به سر میبرد و سال گذشته اجازه یافت به ویتنام بازگردد. او میگوید تصمیمش برای پیگیری درمان در کشور خود، حاصل برآیند نگاهیست که به زندگی داشته است . او میگوید ترجیح میدهد درمعبد قدیمی و کوچکی که بزرگ شده است بماند و از دنیا برود. این راهب بودایی درباره هنر صلح آمیز زندگی کردن تالیفات بسیاری دارد و افراد بسیاری از سراسر جهان خود را پیرو اموزه های او میدانند. این راهب ضد جنگ در دوران جنگ ویتنام توجه بسیاری را به خود و شیوه مقاومتش دربرابر آمریکائیها جلب کرد.  مارتین لوتر کینگف یک بار تیچ هانت را برای دریافت جایزه صلح نوبل به بنیاد نوبل معرفی کرده بود. در سالهای اخیر نیز با چند دیپلمات غربی ملاقات کرد که زمینه ساز تهیه گزارش مفصل مجله تایم درباره زندگی و افکار وی شد. خبر بیماری تیچ نات هان توسط مجله تایم در رسانه ها منتشر شد.