همه نوشته‌های موسسه گفتگوی ادیان

والدین مسلمان فرزندان خود را برای «کسب آمادگی زندگی در جامعه مدرن بریتانیا» به مدارس مسیحی می‌فرستند

به گزارش یک مقام ارشد در کلیسای کاتولیک انگلستان والدین مسلمان فرزندان خود را به مدارس مسیحی می‌فرستند تا برای زندگی در «بریتانیای مدرن» آماده شوند.
کشیش نایگل جندرز، مسئول آموزش و پرورش کلیسای کاتولیک در این باره اظهار داشت خانواده‌های مسلمان به مدارس کاتولیک به عنوان یک گزینه مناسب برای تربیت فرزندانشان نگاه میکنند و معتقدند این مدارس میتواند در کاهش تضاد فرهنگی و زندگی بهتر آنها در جامعه از همان کودکی موثر باشد.
وی افزود در حالیکه برخی مدارس مایلند تا دروس مذهبی را بصورت حاشیه‌ای و فرعی در برنامه دروس مدارس بگنجانند، مدارس کاتولیک بسیار جدی به دروس دینی میپردازند.
وی به تلگراف گفت شما هرگز نمی‌توانید به انگیزه واقعی مردم پی ببرید، اما این والدین اکثرا در توضیح انتخاب مدارس کاتولیک اظهار داشته‌اند که این مدارس را از این جهت انتخاب میکنند که احساس پیوشتگی بیشتری با جامعه داشته باشند و خود را بخشی از آن بدانند.
این اظهارات بعد از انتشار آ»اری صورت گرفت که نشان میدهد مسلمانان فرزندان خود را در بیش از سی مدرسه کاتولیک ثبت نام کرده‌اند و در یکی از این مدارس ابتدایی صد درصد دانش آموزان مسلمانند.

4928

دولت ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش این کشور برای افسران زن را لغو کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی (نزدیک به حزب عدالت و توسعه) فیکیر ایشیک، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که زنان مشغول به خدمت در ارتش از این پس در صورت تمایل می‌توانند روسری همرنگ با یونیفورم نظامی خود را به شرط آن‌که صورتشان را نپوشاند، به سر کنند. در حالی که به گفته آقای ایشیک این لغو ممنوعیت شامل حال تمام کارکنان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش ترکیه می‌شود، هنوز معلوم نیست که آیا سربازان زن در میدان‌های نبرد هم حق استفاده از حجاب را خواهند داشت یا خیر.

لغو ممنوعیت حجاب در ارتش ترکیه اقدامی به‌شدت نمادین به نظر می‌رسد؛ ارتش از زمان تاسیس جمهوری ترکیه، قدرتمندترین نهاد حافظ لائیسیته (جدایی دین از سیاست) در این کشور بوده است. در دهه‌های گذشته و پیش از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه (آک‌پ)، ارتش برای جلوگیری از تصرف قدرت سیاسی از سوی گروه‌های اسلام‌گرا مداخله کرده بود. ولی به نظر می‌رسد اکنون پس از تصفیه گسترده بخش بزرگی از افسران ارتش به اتهام توطئه برای کودتا، شرایط برای لغو ممنوعیت حجاب در نیروهای مسلح این کشور فراهم شده است.

دولت اسلامگرای ترکیه در دو سال گذشته ممنوعیت حجاب در نیروهای پلیس، نهادهای دولتی و مدارس و دانشگاه‌های دولتی را لغو کرده است.

مساله ممنوعیت حجاب در نهادهای دولتی و موسسات عالی ترکیه – که جمعیتی عمدتا مسلمان دارد- یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در ارتباط با حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های فردی میان آنکارا و شورای اروپا به شمار می‌رفت. دیوان اروپایی حقوق بشر در دهه ۱۹۹۰ و دهه نخست قرن بیست و یک، دست‌کم دوبار عملکرد دولت ترکیه در ممنوعیت حجاب را به رسمیت شناخت و آن را ناقض حق آزادی مذهب و بیان ندانست.
منبع: یورونیوز

Captuیre

راهپیمایی مسلمانان مالزی در حمایت از لایحه قانون کیفری و اجرای سختگیرانه حدود اسلامی

ده‌ها هزار نفر در مالزی برای حمایت از لایحه سختگیرانه قانون حدود کیفری به خیابانها آمده‌اند.
منتقدین این لایحه به مردم هشدار می‌دهند که در صورت وضع این لایحه، راه برای اجرای کامل «حدود» هموار خواهد شد.مجازات هایی که حزب اسلامی به دنبال آن است به طور قطع اعضای آسیب پذیر و ضعیف تر جامعه را هدف قرار می دهد.
در این تجمع ۹ ساعته که از ساعت ۱۴ آغاز شد، ‘بالا سوبرامانیام’ رئیس کنگره حامیان حزب اسلامی مالزی گفت: غیرمسلمانان نباید در مورد این طرح که توسط ‘عبدالهادی آونگ’ رئیس حزب اسلامی مالزی ارائه شده است، نگرانی داشته باشند، زیرا این طرح هیچگونه تاثیری روی آنها نخواهد داشت.
‘بالا سوبرامانیام’ با تاکید بر اینکه این طرح شامل غیرمسلمانان نمی شود، گفت که نبود این نگرانی به دلیل رعایت احترام به مذاهب دیگر در قانون اساسی فدرال مالزی است..

2308

پاپ: بی‌دینی بهتر از ریاکاری کاتولیکی است

پاپ فرانسیس، بار دیگر از کاتولیک‌هایی که به‌ظاهر ادعای مسیحی‌بودن می‌کنند، انتقاد کرد و گفت پارسا‌نماهایی که زندگی ریاکارانه‌ای را در پیش‌گرفته‌اند، از کسانی که به مسلک و دین خاصی اعتقاد ندارند، بدتر هستند.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در مراسم عبادی روز جمعه (۲۴ فوریه/ششم اسفند) از کاتولیک‌نمایی برخی از پیروان مسیح انتقاد کرد و گفت “بی‌دینان، بهتر از کاتولیک‌های ریاکار” هستند. به گفته‌ پاپ فرانسیس که به صراحت لهجه و رک‌گویی معروف است، برخی از مومن‌نماهای کاتولیک، زندگی دوگانه‌ای در پیش گرفته‌اند و با ریاکاری امور خود را می‌گذرانند.
رهبر کاتولیک‌های جهان در این رابطه گفت: «آدم‌هایی هستند که می‌گویند ما خیلی متدین هستیم، مرتب به کلیسا می‌رویم و به عضویت این و آن تشکیلات درآمده‌ایم…» به نظر پاپ فرانسیس، این افراد باید اضافه کنند: «ولی ما به گفته‌های مسیح عمل نمی‌کنیم، حقوق درخوری به کارکنان و کارمندهایمان نمی‌دهیم، انسان‌ها را استثمار می‌کنیم، دست به کارهای و معامله‌های کثیف می‌زنیم و پول‌شویی می‌کنیم. ما زندگی‌ دوگانه‌ای داریم و ریاکاریم.»

رهبر کاتولیک‌های جهان، در توضیح نمونه‌ یک “کاتولیک متظاهر” داستان ورشکستگی شرکتی را تعریف کرد که مدیر کاتولیک آن، به بهانه‌ افلاس و زیان دیدن در کسب و کار از دادن حقوق به کارکنان خود سرباز ‌زد: «ولی این مدیر در حالی که زیردستان‌اش قادر به برآوردن نیازهای اولیه‌ خود نبودند، تعطیلات‌اش را در ساحل دریایی در خاورمیانه ‌‌گذراند.»
این نخستین بار نبود که پاپ فرانسیس در مراسمی عبادی از سیاست‌های صاحبان سرمایه و مدیران اقتصادی انتقاد می‌کرد. او که معتقد است “دیکتاتوری اقتصاد” بر روابط و مناسبات اجتماعی کنونی حاکم است، در سال ۲۰۱۳ نیز گفته بود که «دیکتاتوری اقتصاد کشنده است.» رهبر کاتولیک‌های جهان هم‌چنین تاکید کرده بود که “انجام کارهای نیک، به باورهای مذهبی افراد بستگی ندارد.”
کاپیتالیسم قربانی‌زا
پاپ فرانسیس، به‌طور کلی معتقد است که “کاپیتالیسم” در حال حاضر با یک مشکل اخلاقی عظیم روبرو است. او در دیدار با هزار تن از مدیران شرکت‌های تولیدی که مسایل اجتماعی ـ اخلاقی را نیز رعایت می‌کنند، گفت: «سرمایه‌ بزرگ در حال حاضر مرتب زباله و مواد زاید تولید می‌کند و می‌کوشد آن‌ها را پنهان یا به‌طریقی نامریی سازد.»

به گفته‌ی رهبرکاتولیک‌های جهان، نتیجه‌ منطقی این گونه رفتار به آن‌جا می‌رسد که کنسرن‌های تسلیحاتی مجبور به ساختن بیمارستان‌می‌شوند تا کودکانی که قربانی بمب‌افکن‌های این کنسرن‌ها شده‌اند، در آن‌جا مداوا شوند. پاپ فرانسیس، به صراحت این رفتار را “ریاکاری” ‌خواند.
رهبرکاتولیک‌های جهان در دیدار یادشده از مدیران “سیستم‌های اقتصادی” خواست که تنها در صدد کاهش شمار قربانیان نباشند، بلکه برنامه‌‌های تولیدی خود را با روشی تنظیم کنند که اصولا قربانی‌ای به‌وجود نیاید.

منبع دویچوله

3390

یهودی ستیزی گسترده و هماهنگ در دانشگاه‌های انگلیس

دانشگاه‌های انگلیس ملزم شده‌اند تا اقدامات سریع برای مقابله با آنچه یهودی ستیزی در دانشگاه نامیده شده است وارد عمل شوند. در هفته های اخیر جزواتی در رد و انکار هولوکاست، برچسبهای فاشیستی و صلیب شکسته بر دیوارهای دانشکده‌ها از مجموعه اقدامات یهود ستیزانه ای بوده است که به طور گسترده در دانشگاه‌های مختلف انگلیس گزارش شده است. این اتفاقات خشم دانشجویان یهود را برانگیخته است.
نمایندگان دانشجویان و کارشناسان موارد یهودی ستیز از گستردگی و هماهنگی این اقدامات در سطح دانشگاه ابراز نگرانی کرده‌اند و این سطح از دشمنی در سطح مراکز عالی علمی و فرهنگی کشور را نشانه عمق گستردگی یهودی ستیزی در انگلستان ارزیابی کرده‌اند.
اقدامات یهودی ستیزانه در دانشگاه کمبریج، گلاسکو، ادینبورگ، ساسکس و دانشگاه کالج لندن گزارش شده است. اتحادیه دانشجویان یهودی انگلستان در این باره اظهار داشت این اقدامات را زنجیره ای از اقدامات سیتماتیک و رو به رشد اقلیت ستیزی در غرب میداند.

3500

ماهرشالا علی: تبعیض دینی و نژادی در آمریکا اتفاق جدیدی نیست

ماهرشالا علی نامزد جایزه اسکار و برنده بیش از ۲۵ جایزه نقش مکمل، که به خاطر بازی درخشانش در فیلم نورماه معروف است

درباره تجربه تبعیض در جامعه آمریکایی به گاردین گفت من خود به عنوان یک آمریکایی آفریقایی مسلمان همواره این تبعیض و ستم نژادی را با پوست وگوشت خود چشیده ام.

وی گفت بعد ار عملیات یازده سپتامبر متوجه شده است  به عنوان یک سیاهپوست مسلمان مشکوک در لیست سیاه FBI قرار گرفته است و این بخشی از تبعیض دینی و نژادیست که تجربه کرده است به همین دلیل در دوران ترامپ ابداً از شدت اسلام ستیزی و تبهیض نژادی و دینی که رنگ و بوی قانونی گرفته شگفت زده نشده است.

وی گفت هر سیاه پوستی که در جامعه آمریکه دهه ها زندگی کرده باشد و سپس به دین آسلام درآید از تبعیض دینی که بر او روا میشود شگفت زده نخواهد شد، زیرا قبل از آن تبعیض را در شکل نژادی به اندازه کافی تجربه کرده است.

ماهرشالا که در خانواده ای مسیحی به دنیا آمد و مادرش از رده های بالای کلیسا بود در سال ۱۹۹۹ به آیین اسلام درآمد و سال ۲۰۰۱ به جمعیت مسلمان احمدیه پیوست.

از فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می‌توان به مورد عجیب بنجامین باتن، ۴۴۰۰، غارتگران، مکانی آن سوی کاج‌ها و سریال تلویزیونی خانه پوشالی اشاره کرد.

 

علی اظهار داشت همسر وی نیز به عنوان یک هنرمند مسلمان رنگین پوست همواره مورد تبعیض قرار گرفته است. تا جایی که از راه رفتن در خیابان احساس امنیت نمیکند. وی به دلیل آزارهای بسیاری که در اماکن عموم یتجربه میکرد به ناچار حجاب اسلامی را کنار گذاشت و این برای یک زن مسلمان در جامعه آزاد آمریکا بسیار دردناک است.

وی گفت بعد از یازده سپتامبر در فرودگاه متوجه شد که نامش در لیست سیاه است و اجازه پرواز ندارد  و مدتی بعد برای اجاره یک ملک متوجه شد که حسابش را مسدود کرده اند.

علی این سخنان را در اعلام همبستگی با اعتراض هنرمندان هالیود به قانون منع ورود مسلمانان به حاک آمکریکا بیان کرد. گاردین از اصغر فرهادی به عنوان یکی از معروفترین چهره هایی نام برد  که شامل این قانون تبعیض آمیز شده اند.

1478

اسقف کلیسای کاتولیک استرالیا: من خود از قربانیان آزار جنسی کلیسا بوده‌ام

اسقف کاتولیک پاراماتا برای نخستین بار بصورت علنی افشا کرد که در کلیسای کاتولیک مورد آزار جنسی قرار گرفته است و از این بابت رنج بسیار برده است.
اسقف وینست لانگ ون نگوین در که در حضور اعضای کمیسیون سلطنتی در سیدنی سخن میگفت از کلیسا درخواست کرد تا اختیارات کشیشان را کم کند در عوض به مناطق کشیش نشین قدرت بیشتر اعطا کند.
وی در ادامه افزود: من خود یکی از قربانیان سوء استفاده جنسی در کلیسا بودم. این مساله حتی تا دوره بزرگسالی من نیز ادامه یافت.
وی گفت این مساله تاثیر روانی بسیار دردناکی بر روی من گذاشت و اینک به راحتی خود را در جای قربانیان قرار میدهم و تلاش میکنم تا عدالت به کمک آنها بیاید و حیثیت خود را بازیابند.
این اسقف که از ویتنام به استرالیا مهاجرت کرده است بعد از بیان حقایق مرتبط با تجربۀ خود مورد تشویق اعضای کمیسیون قرار گرفت. بعد از این سخنان شاکیان کلیسای کاتولیک به سراغ این اسقف رفتند و از وی تشکر کردند.
وی گفت عناوین، امتیازات و سازوکارهای نهاد کلیسا باعث برتری روحانیون و قسمی نخبه دانستن روحانیون شده است و همین امر مانع از برقراری عدالت و پیپیری تخلفات آنها می‌شود.
این اسقف در ادامه اظهار داشت: من چگونه میتوانم به چشم قربانیان نگاه کنم و بگویم درد شما را میفهمم و در رنج شما شریکم، وقتی عملا در منصب قدرت نشسته ام و کاری برای جاری شدن عدالت و ایفای حقوق آنها و تسکین آلامشان انجام نمیدهم؟
قرار است جلسه استماع شکایات قربانیان آزار جنسی کلیسای کاتولیک روز چهارشنبه ادامه یابد.

n00007184-b

توصیۀ یک استاد ذن: ترامپ درون خود را دریابیم

«تیک نات هان» استاد برجستۀ بودیسم ذن می‌گوید مهم‌ترین چیزی که در مواجهه با اوضاع فعلی باید بدانیم این است که اگر خشم را با خشم پاسخ دهیم، وضعیت بدتر خواهد شد.
توصیۀ یک استاد ذن: ترامپ درون خود را دریابیم
به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، نات هان معتقد است که مردم باید بر اساس هشیاری دست به عمل بزنند تا بتوانند به آرامش درونی دست یابند و عملکردهایشان مبتنی بر عطوفت باشد، نه خشم.

این راهب نود سالۀ ویتنامی به خلق اندیشۀ «بودیسم عملی» معروف است. «بودیسم عملی» روشی برای توأم ساختنِ هشیاری با اقدام اجتماعی است. وی می‌نویسد: “به محض این که می‌بینیم لازم است کاری انجام شود، باید دست به کار شویم. دیدن و عمل کردن در کنار هم هستند. در غیر این صورت فایدۀ دیدن چیست؟”

وی می‌گوید پرهیز از خشونت یک مجموعه از فنون نیست که انسان بتواند با هوش خود آن را بیاموزد. رفتار عاری از خشونت‌ از عطوفت، هشیاری و فهم درونیِ انسان نشأت می‌گیرد.

هافینگتن‌پست با برادر پَپ دانگ (Pahp Dung) از راهبان صومعۀ نات هان مصاحبه‌ای انجام داد و از صومعه خواست تا برای عملگرایی در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ رهنمودهایی ارائه دهد.

وی اظهار داشت بهتر است در مواجهه با تجاوز یا تبعیض، به جای واکنش آنی، ابتدا بنشینیم و آرامش خود را بازیابیم. دانگ از آموزۀ «وابستگی متقابل» می‌گوید؛ این که سرسخت‌ترین دشمنان ما می‌توانند بزرگ‌ترین معلّمان ما باشند، زیرا آنها ابعاد نامطلوب وجودمان را به ما می‌نمایانند و شانس اصلاح شدن را به ما می‌دهند. اگر دقیق نگاه کنیم، می‌بینیم که بعضی از ویژگی‌های ترامپ در درون ما نیز وجود دارد و اگر خوب در این موضوع تأمّل و تفکّر کنیم برایمان سودمند خواهد بود.

این فکر که باید ترامپِ درون خود را بیابیم، هفتۀ گذشته نیز توسط جیمز گوردونِ روان‌پزشک مطرح شد. وی در گاردین نوشت خودخواهی‌های ترامپ ما را فرامی‌خواند که به خودخواهی خودمان پی ببریم. جهل او ما را برآن می‌دارد که به نقاط ضعف خودمان توجّه کنیم و ترس‌هایی که القاء می‌کند و انزوایی که ترویج می‌کند، ما را بر آن می‌دارد که شجاعت و سخاوت بیشتری به خرج دهیم.

منبع: دین آنلاین

ن

اخراج کشیش کاتولیکی که اعتقاد دارد خدا مخالف ازدواج کشیشان نیست

یک کشیش کاتولیک در لیون فرانسه بعد از اینکه اعلام کرد خدا از او میخواهد که ازدواج کند از کلیسا اخراج شد. دیوید گرئا که بخاطر تلاش برای مدرن کردن کلیسای محل دمتش و جذب جوانان به این کلیسا بسیار مورد تحسین و احترام بود در نامه ای به مقامات کلیسا از تصمیم خود برای ازدواج نوشت و اذعان کرد که این کار را سرپیچی و مخالفت با دستور خدا نمیداند، بلکه ازدواج را یک دستور الهی میداند که شامل کشیشان نیز میشود.

وی در این نامه نوشت من قصد دارم که با کلیسا صادق باشم و به همین دلیل هم نیتم برای کشیش ماندن را اعلام میکنم و هم قصدم برای ازدواج را.

کاردینال فیلیپ باربارین در پاسخ به نامه پدر گرئا و اکنون آقای گرئا تصمیم به عزل وی از منصب کشیش گرفت و ضمن اظهار تاسف و قدردانی از تلاشهای پدر گرئا گفت نمیتواند از دستور خدا تخطی کند.

5374

تهدید اینترنتی جامعه یهودیان بلفاست

جامعه یهودیان بلفاست اعلام کرده است که در فضای مجازی مورد هجوم ضد یهودیان قرار گرفته است.
این جامعه کوچک که تعداد ان نیز رو به کاهش است اعلام کرد به تازگی به صفحه فیس بوک این جامعه تصاویر نژاد پرستانه ارسال شده است. این رویداد شش ماه بعد از حمله یک گروه ناشناس به قبرستان یهودیان بلفاست و تخریب ۱۳ قبر اتفاق افتاده است.
میکائیل بلک سخنگوی جامعه یهودیان بلفاست در این باره افزود این سلسله از رویدادها امنیت یهودیان بلفاست را متزلزل کرده است و ما از پلیس ایرلند شمالی میخواهیم که پیگیر این تهدیدات باشد.
بلک افزود ما اقدامات امنیتی را به دلیل رویدادهای اخیر سراسر اروپا بسیار جدی رعایت میکنیم. وی گفت بسیار اندوهگین است که میبیند مردم در اروپا همچنان دست به اقدامات ضد یهود میزنند و یا دچار تعصبات نژاد پرستانه هستند. ولی گفت در رابطه با خرابکاریها و تهدیدهای اخیر تا کنون هیچ فرد یا افرادی دستگیر نشده‌اند، اما جامعه یهود بلفاست بازسازی بخش تخریب شده قبرستان قدیم یکه قدمتش به ۱۸۷۱ باز میگردد را آغاز کرده است.